DzordanoChruno DzordanoChruno komentáře u knih

Maigret má strach / Maigretova dýmka Maigret má strach / Maigretova dýmka Georges Simenon

M. má strach: Napísané je to bravúrne, zaujímavo; rozhovory sú skôr v náznakoch, nedokončené, väčšina postáv tápe a je si toho vedomá. Maigret je mizantrop, ktorý to nikomu neuľahčuje, nechá ich topiť sa v kakaniciach. Ale pointa moc uveriteľná nie je a na môj vkus je to príliš socialistické.

No a Maigretova dýmka je úplný blábol, odpad, vycucané z prsta, nedáva žiadny zmysel, ako sa pán detektív dopracoval k rozuzleniu.

22.11.2023 2 z 5

Malý Mikuláš Malý Mikuláš René Goscinny

Tak pre veľkých čitateľov to môže byť stráviteľné iba z nostalgie, ak to čítali ako deti. Inak je to plné zloby, mne to vtipné nepríde.

22.11.2023 1 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

Cesta do plytčin ženské duše...Nejak som to dočítal, ale detektívka to nebola ani náhodou, skôr román na pokračovanie z nejakého feministického občasníka. Väčšinu knihy totiž zaberajú analýzy ženských myšlienkových pochodov. Toľko plytkosti a gýču pokope ako je v tejto knihe sa ťažko hľadá; pripomína mi to súčasnú českú filmovú tvorbu: veľa rečí, krásne obrázky, ale žiadna hĺbka a emócia. Akoby to bolo napísané pri zapnutom StarDance v pozadí. Len pár postrehov na ilustráciu toho, čo píšem: Vonku sú ťažké mraky, ale vnútri poletujú trblietavé zrnká prachu v lúčoch, ktoré presvitajú cez okno... Alebo: Hlavný neverník je absolútny pedant vo všetkých smeroch, ale dvakrát zabudne v pohovke podpísaný list od frajerky, kde ho žiada o sexi spodné prádlo... Alebo: celý večer výdatne prší, ale za džípom policajta sa ráno vznášajú kúdoly prachu. (Už tu snáď chýba iba záverečná scéna, kde milenci odchádzajú v objatí na koni v ústrety zapadajúcemu slnku). Takéto nelogizmy a prvoplánové vsuvky musia urážať každého milovníka poctivej detektívky. No a záverečné vyriešenie prípadu "Kaderník" je škoda komentovať, celý lajtmotív knihy je nedôveryhodne objasnený na predposlednej strane... Navyše: čo sa stalo s Radimom? Pani spisovateľka by mala radšej zmeniť žáner, napr. na vtipné kuchárske knihy. P.S. Kniha má 87%... naozaj stačí vačšine čitateľov tak málo na tak vysoké hodnotenie?

17.11.2023 2 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Ani neviem, prečo som to dočítal. Bola to skôr štúdia chaosu v hlavách ženských postáv, než detektívka. Predpokladám, že ženy budú knihu hodnotiť lepšie než muži. Je to sexistický názor? Určite! Idem si overiť jeho platnosť prečítaním komentárov.

28.10.2023 2 z 5

Možná, možná ne Možná, možná ne Robert Fulghum

Veľa zaujímavých postrehov a zamyslení na témy, ktoré sa dotýkaju každého, alebo by sa mali: láska, život, smrť. Nie je to nič objavné, autor skôr pomáha spomaliť a všímať si veci v sebe a okolo nás. Žiaľ, v knihe je aj zopár vyslovene nudných či trápnych pasáží (rozjímať o blahodárnych účinkoch pitia šťanky je pod úroveň autora aj čitateľa). No a výpočet kapitol uzatvárajú pasáže, kde sa prejavila autorova sebestrednosť (pýcha je mocná čarodejka); Fulghum je presvedčený o svojej genialite a niekedy to zle maskuje. Hyperaktivita a rozdávanie múdier na každom kroku (dirgovanie orchestra, naivné hry na úvod každého jeho seminára, a pod.) spolu s americkým zlozvykom "s každým sa dať do reči a obohatiť ho svojimi univerzálnymi zisteniami" - na to som už alergický. Ceklovo teda iba priemer.

17.10.2023 3 z 5

Od začátku do konce Od začátku do konce Robert Fulghum

Fulghuma mám rád. Resp. mal som, pred 30-mi rokmi. Vtedy boli jeho prvé knihy svieže a obohacujúce. Zostarol som? Zostarol Fulghum? Táto kniha je písaná nasilu. Je v nej pár pekných postrehov, ale mám pocit, že autor už nevedel, o čom má písať a tak to umelo našrouboval akože na rituály, pričom polovica knihy sú nudné opisy všedných udalostí všedných osôb. Bez preskakovania som to nedal. Skrátka, písanie mu celkom slušne vynášalo, tak musel písať ďalej, i keď nápady už boli minuté. No a z druhej stránky: radšej mám životné poučky od človeka, ktorý niečo preskákal a vytrpel. Ťažko aceptovať mudrlantské reči o pravde a láske od chlapa, ktorý je už medzitým tretí krát ženatý, pričom prvú ženu poslal do minulosti kvôli druhej, ktorú stretol na budhistickom telovýchovnom sústredení, a tú druhú poslal do kelu kvôli tretej, o 40 rokov mladšej, ktorá ho očarila na kurze tanga. Asi mala tangáče, dědek oplzlej :-)

12.10.2023 1 z 5

Noc jako stvořená pro nevěru Noc jako stvořená pro nevěru Zdena Frýbová

V Mojmírových myšlienkových pochodoch a chovaní sa so zahanbením občas nájdeme. Kniha je v tomto trefná a ide pod kožu. Vtipné je to však iba zriedka, uplne to zabije nekonečné opakovanie toho istého. Mojmírova kapitola zaberá 66% knihy a polovicu z toho som musel preskočiť, bola to neskonalá nuda. Časť o Marianne bola fajn, ale príliš krátka. Zvyšok bol tiež pomerne nezáživný, koho už mohli baviť nekonečné opisy Drahuškinho kulinárskeho umenia, alebo aké všetky veci mu nahádzala do auta? Oproti zbytočnej dĺžke je ešte horšie stráviteľným čierno-biely dej. Muž je tupec, neschopný v akejkoľvek oblasti. Manželka (ale aj jej brat, jeho žena, právnik a jeho žena) sú zas tí absolútne kladní hrdinovia. Takže dokopy mi kniha veľa nedala.

06.10.2023 1 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Autorovi som neuveril, že tak pokojný, milujúci a v žiadnom ohľade nesubmisívny človek môže prejsť tak významnou zmenou s fatálnymi následkami. Chýba mi tam sklon aj motív - pri prvom dotyku s fašizmom mu musel v hlave zaznieť poplach a mal zdvihnúť kotvy, alebo sa minimálne proti zlu vymedziť. Napriek tomu je kniha napísaná dobre, od začiatku sa viac a viac desíte toho, že príde niečo hrozné. Samotný čin je až psychopatický a rýchly, ale aspoň v mojom prípade nastalo "uvoľnenie", že už k tomu došlo a nebude pokračovať napínanie nervov večným ospevovaním "nejvznešenějšího jízdního řádu". Kniha zároveň ponúka možnosť pohľadu z druhej strany, očami "vyvolenej" rasy. Niežeby to ich činy ospravedlňovalo, ale pomôže to ozrejmiť, ako sa neempatický človek a národ dokážu nadchnúť myšlienkou, síce úplne zvrátenou, ale cez ich optiku vznešenou a spásonosnou. Je to mementom aj do dnešných dní.

27.09.2023 3 z 5

Městečko jako malované Městečko jako malované Pavel Frýbort

Takú hlúpu knihu som už dávno nečítal. 90% z nej sú chlastanie a krčmové tlachy, vo zvyšku hlavný hrdina - tučný chmuľo, vydierač a nesympaťák, zaľúbený do seba, mudruje o živote, kláti mestské paničky a odhaľuje vrahov. U kníh mám rád mnohorozmernosť, dotyk hlbokého, nadčasového. Táto zlátanina má len jeden rozmer, priamku nudnosti a zbytočnosti, ktorá sa tiahne donekonečna.

19.09.2023 odpad!

Den jako stvořený pro vážnou známost Den jako stvořený pro vážnou známost Zdena Frýbová

Stavil by som sa, že autorka opisuje reálne postavy v reálnych situáciách. Ťažko uveriť, že tak dokonale vykreslené osudy a zápletky sú iba vymyslené. Prvé dve poviedky ma trocha nudili, ale potom som za začítal a našiel som tam aj kus vlastných slabostí. Každá postava má čosi do seba, ale Holománek je kráľ!

30.08.2023 4 z 5

V lesích V lesích Tana French

(SPOILER) Škoda, že je hlavný hrdina hlupák a slaboch. Autorka ho nevykreslila veľmi dobre, nezíska si sympatie čitateľa. Rovnako ani Rosalinda, ktorá sa nielen menom podobá na postavu z mexickej telenovely. Ťažko uveriteľné postavy. Kniha je napísaná výborne, no hodnotím nižšie, ako si zaslúži, keďže Frenchovej knihu "Podoba" som zas mierne nadhodnotil.

06.08.2023 3 z 5

Lidské srdce Lidské srdce Erich Fromm

(SPOILER) Véľmi zaujímavé čítanie, žiaľ, navrhované riešenie je utopické až naivné, zaváňa komunizmom. Aby bol na svete mier, musia sa všetci mať rovnako dobre - to je podobné, ako napísať, že ľudia nebudú túžiť po jedle, keď budú mať plné bruchá. Dosiahnuť taký stav je nemožné, nerešpektuje to ani ľudskú povahu, aby regionálne geografické či kultúrne rozdiely.

04.08.2023 4 z 5

Podoba Podoba Tana French

(SPOILER) Tých ťažko uveriteľných vecí je tam veľa: dokonalá dvojníčka, s rovnakým menom, zvláštny postup vyšetrovania a hlavne fakt, že tá pretvárka nebola odhalená po 5 sekundách... Kvôli nim som mal zo začiatku pocit, že to bude mysteriózny žáner. Ale je to psychologická kniha, napísané tak dobre, že som prekusol aj jej zbytočnú rozvláčnosť a extrémnu dĺžku. Ako môže niekto napísať dielo, ktoré je tak premyslené do najjemnejších detailov? Každý rozhovor je vypointovaný a konanie postáv uveriteľne obhájené. Má v tom autorka vopred jasno, alebo to tvorí "za pochodu"? V tomto ohľade je to geniálna kniha a z hviezdičiek teda neuberám napriek spomenutým slabinám.

26.06.2023 5 z 5

Zelňačka Zelňačka René Fallet

Toto je presne kniha z kategórie "Krásna literatúra". Nádherné čítanie, bez gýča a pátosu, s jemným sarkazmom, o sile priateľstva. Pokrok a peniaze sú ničím v konfrontácii s vekom, smrťou a odpustením. Dvaja starí kamaráti vlastnou jednoduchou optikou pomáhajú čitateľovi rozpoznať, čo je v živote dôležité. Nie je to však napísané mravokárne, skôr poeticky a láskavo, ako staré české knihy a filmy. Navyše, kniha je podaná veľmi vtipne a napriek tomu, že humor je častokrát jednoduchý, nie je nikdy fekálny. Tomu hovorím umenie. Klobúk dole aj pred famóznym českým prekladom, každé slovo je presne také, aké má byť, a na správnom mieste. Zostáva mi už len dúfať, že niekedy takú pravú zelňačku aj ochutnám :-)

31.05.2023 5 z 5

Podzemní proudy Podzemní proudy Christopher Fowler

Nesympatické prostredie aj hrdinovia, čudný štýl písania.

22.05.2023 1 z 5

Žabí bratrstvo Žabí bratrstvo Edgar Wallace

Pekné, povedal by som "secesné" čítanie, nie podľa striktných pravidiel slohu, ale v zmysle atmosféry, mäkkosti príbehu, celé je to také zaoblené, pastelové, naivné. Čudné hodnotenie, že?-) Ale tak to na mňa pôsobí. A preto dávam aj pomerne vysokú známku, napriek faktu, že detektívka je to skutočne slabučká.

16.05.2023 4 z 5

Vnitřní dráha Vnitřní dráha John Francome

Výborná kniha, a to hovorím s tým, že prostredie Anglicka a kone zvlášť ma ničím nepriťahujú. Detektívkou by som to nenazval, všetko je dopredu jasné, ak nie priamo povedané. Ale vzťahy a tá zvláštna atmosféra sú popísané vnímavo a citlovo, priam ženským štýlom. Za mňa plný počet a Dick Francis sa môže schovať.

24.04.2023 5 z 5

Případ vyděšené písařky Případ vyděšené písařky Erle Stanley Gardner

Dobré čítanie, ale tradične hlúpy a skratkovitý záver celú knihu pokazí. V čase písania asi nebolo potrebné, aby detektívka mala hlavu a pätu.

27.03.2023 3 z 5

Případ zakopaného budíku Případ zakopaného budíku Erle Stanley Gardner

Celý čas som bol rozhodnutý dať najvyššie hodnotenie. Ale ten hlúpy záver prekazil môj zámer.

20.03.2023 2 z 5

Bajky Bajky Ezop

Prečítané viac-menej z nostalgie, kniha je 2500 rokov stará a použité slová v českom preklade oveľa mladšie veľmi nevyzerajú :-) Celkovo dosť pesimistické, navyše niektoré bájky pomerne naivné. Pre súčasného čitateľa skôr na zábavu ako na poučenie.

09.03.2023 3 z 5