Djkoma Djkoma komentáře u knih

Ennio Morricone a jeho filmový svět Ennio Morricone a jeho filmový svět Jan Šmíd

Ennio Morricone a jeho filmový svět není špatná kniha, ale současně není za a) životopis, za b) o životě Morriconeho v takovém rozsahu, jak přebal působí, za c) výjimečná kniha. Jde spíše o cestopis rozdělený do dvou sfér - cesta za Morriconem a pocity z něj a povídání o jeho práci. První část je zajímavá, ale zabírá až moc velkou část kníhy. Část o jeho práci je bohužel prvoplánově zaměřená v podstatě na Morriconeho spolupráci s Leonem. To není špatné, ale Morriconeho tvorba je mnohem komplexnější, jeho život zajímavější a kniha ho nereflektuje. Ano, Leone byl zásadní pro Morriconeho, ale textů o jejich spolupráci i o Leonem (a o Tenkrát na západě) je opravdu příliš. Kdyby se to celé jmenovalo "Morricone a já" sedělo by to mnohem více, takhle je to opravdu matoucí. K dobru knihy však patří provedení, množství fotek (i když se někdy fotky opakují a nemají příliš význam vůči textu) a čtivost.

11.08.2017 3 z 5

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Jiné než film. To je důležité říct, protože teprve po přečtení toho mnohem více cynického a fantazií otevřenějšího díla, je nutné zpětně docenit autory filmu. Ti přišli s jiným Forrestem, s tím, kterého budou milovat davy, takový v knize zrovna není a bohužel film nabízí i mnohem více vrstvé ostatní postavy (především Jenny)... Proto díky autorům za změna, ale současně neupírám jakékoliv autorství Groomovi: Jeho kniha je velice čtivá, upřímná, přímočará, někdy i hodně americká (myslím, že český čtenář tolik nedocenní Raquel Welch a celou její část). Vnímat Forresta Gumpa jako zrcadlo morálky americké společnosti mi ale přijde až příliš nucené, prostě tomu tak není, je to jen idiot, který komentuje svět okolo sebe a stejně jako někomu zvoní hrana, tak si on občas uvědomí, že možná idiot je jedinej normální v téhle společnosti.

12.06.2016 4 z 5

Mistrovské kusy Mistrovské kusy Orson Scott Card

Astonishing Masterpieces! Scifi antologií je poměrně hodně, kvalita v nich je nevyrovnaná, ale Orson Scott Card se pokusil předvést výběr opravdu výjimečný. Kvalita nekolísá tolik, spíše jde o velice různorodé styly, kterými vybraní autoři píší. Jeijch časté ocenění nebo známost jmen ve výsledku poukazuje na velice citlivou ruku při tvorbě knihy. Mezi nejlepšími bych jmenoval Písečníky, Písňotepce, Nevyšlapaná cesta a velice odlišnými Nádobami.

22.02.2016 5 z 5

Valis Valis Philip K. Dick

Valis se nečte snadno, stejně jako většina Dickových knih. Velice silná autobiografická linie (hlavní postava je sám Dick, jeho druhé já má německou verzi jeho jména, stejné zážitky jako spisovatel) jistě podpořená nejen LSD, ale možná i samotným setkáním s růžovým božským laserem... Není to tak chaotické (ani geniální) jako UBIK, ale je to pohled do mysli člověka procházejícím životním zlomem a hledáním... čeho? Vlastně úplně všeho. První polovina knihy pro mě byla spíše autobiografický sumář různých zážitků a hledání smyslu v mnoha citacích z "knihy Dickovy". Musím říct, že jsem se přemáhal, abych ve čtení pokračoval. V druhé části se však děj výrazně mění. Postavy se setkávájí s filmem Valis, který výrazně prohlubuje metafory a některé chaoticky nastřelené a citované momenty ze života. Postupně se pak s Dickem samotným dostaneme do hlubin skutečného příběhu, který hlavně v závěru knihy krásně vychází napovrch ve své otevřenosti. A právě zde Dick sbírá nejvíce bodů, protože s každou další stranou blíže a blíže k závěru je jeho pohled na náboženství a vyvolenost čitelnější a lépe uchopený (chvílemi si texty hrají na filozofickou esej, jindy jsou příjemně logické). Tohle dílo, i když hůře čitelné minimálně v první části má rozhodně co říct a Dickův pohled na Boha a náboženství ve světě je ideální k menšímu zamyšlení...

26.03.2015 4 z 5

Jedinečný a zvrácený humor Tima Burtona v knize, která mě bude opakovaně bavit. Nejen díky básničkám, které jako by byly z jiného světa (možná z toho, kde existuje Beetlejuice, možná z toho, kde sněží díky Edwardovi, možná z toho, kde člověk hledá velkou rybu...), ale také díky atmosféře celé knihy dotvářené krásnými a vtipnými obrázky. Osobně ji stavím vedle "osobní kusy umění" vedle Velké ryby Davida Lynche. Pro fanoušky zmíněného režiséra jde o povinnost, pro ostatni doporučuji zkusit přečíst první básničku a rozhodnout se. Není to pro každého. To rozhodně. A co se týče verzí, já četl a doporučuji tu anglickou, přeložit totiž tuto knihu a udržet všechen autorův záměr je prakticky nemožné (i když oba překlady mají své dobré i špatné stránky).

08.02.2014 5 z 5

Opravdový gentleman Opravdový gentleman Bernhard Roetzel

Velkolepá kniha o genetlemanech. Svou komplexností objímá módu, styl, zmiňuje značky, které měnili historii, látky, které máte znát a vyhledávat, a představuje gentlemana v jeho archaické podobě. To je pro mě osobně jeden ze dvou záporů v knize, protože když čtete o tom, že student s 2 tisíci eury, by měl dát polovinu na své boty, musíte si uvědomit, že tato kniha je dost možná psaná pro gentlemany mimo Českou republiku. Samozřejmě chápu záměr, ale kniha samotná ukazuje nejvyšší metu módy a stylu, která může pro 99 % mužů být naprosto nedosažitelná (nebo dosažitelná, ale nestojí jim za to... poměr cena výkon je totiž někdy diskutabilní). Druhá věc, s kterou mám problém je právě komplexnost, díky které se na 360 stranách této "pánské bible" dotýká autor mnoha témat spíše okrajově na pár stranách a já osobně bych ocenil hlubší čtení. Je to pochopitelně naprosto subjektivní, někdo třeba bude chtít dávat doutníkům stejný prostor jako oblekům, ale já osobně ne. Přesto dávám 5*, protože tato kniha v sobě má i pocit luxusu a potěšení, při kterém si ji rád otevřu kterýkoliv den v týdnu s pocitem dobře stráveného času u textů a obrázků, které neztratí svůj lesk.

12.01.2014 5 z 5

Hvězdný příliv Hvězdný příliv David Brin

Tady jsem až fyzicky trpěl. Snažím se přečíst všechny významné scifi knihy, především ty, co jsou hodně oceňované a Nebula s Hugem v jednom roce není časté ocenění. Navíc jsem nedávno četl zamyšlení nad (filmovou) Dunou od Davida Brina a opět si potvrdil, že bych jeho dílo měl ochutnat. Prvních 100 stran jsem se dusil a toužil po tom, aby mě zmlátil šimpanz nebo spolkl delfín. Měl jsem pocit, že autor neví, kam chce jít, skáče od postavy k postavě a schází mu tah na branku a jednotlivé příběhy se rozpadají. Pak se to začalo lámat. Příběh je velkolepý, ale mezi postavami a jejich jmény a vůbec některými zápletkami se čtenář topí a hledá cokoliv, čeho by se mohl chytit a zůstat na hladině. Například kombinace třech "ras" na jedné lodi je vlastně k ničemu a nevyužitý, spíš taková "předváděčka autora". Na druhou stranu druhá polovina knihy šla už rychle, tempo se rozjelo, postavy se začaly vyjasňovat a hlavně i dávat smysl. Pozvedaní ras, Knihovna, základní premisa s objevením flotily a neznámého druhu, fungování vesmírné společnosti i specifické rasy a jejich podivnosti, to vše je hromada skvělých nápadů. Pro mě ovšem už znovu ne. Do předchozího dílu nepůjdu a pokračování už bych nezvládl.

23.01.2022 3 z 5

Originály Originály Adam Grant

Skvělá kniha, která dává návrh na nový přístup k některým situacím z běžného (hlavně) pracovního života. Zajímavý pohled na originalitu, na to jak přistupovat k lidem, co se bojí nových věcí a nových přístupů a i dobře popsané věci o vlivu rodiny. Dlouho jsem nákup odkládal a pak knihu potkal v Levných knihách a byl to povinný nákup.

24.11.2021 4 z 5

Darth Bane: Dynastie zla Darth Bane: Dynastie zla Drew Karpyshyn

Velké zakončení. Bez pochybností a zaváhání, je trilogie uzavřena s koncem, který přesně odpovídá povaze Sithů a otevřeným možnostem budoucích příběhů. Za mě jednoznačně splněná očekávání, i když v závěru možná trochu kostrbatě působí linie okolo potencionálního účedníka. A teď směr Revan...

18.08.2019 5 z 5

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Důvodem k přečtení této knihy z mého pohledu byl snímek Arrival, zajímalo mě, jaká je předloha, co všechno tvůrci změnili. Jde o jednu z kratších povídek v této sbírce, mohu říct, že vůči ostatním nejlépe průměrná. Ostatní povídky mají v sobě mnohém větší důmyslnost (Babylonská věž, Pochopit, Peklo, Dokument) nebo naopak mě vůbec nezaujaly (Vývoj lidské vědy). Chiang píše fantasticky, texty mají několik vrstev, jsou i na menším prostoru promyšlené. Bohužel na takovéhle čtení člověk nemá náladu zrovna často... Proto jsem knihu rád dočetl, ale podruhé bych jí zatím nečetl.

06.04.2017 4 z 5

Yves Saint Laurent Yves Saint Laurent Fiona Levis

Na biografii velice čtivé, to je nutné říct na začátek, stejně jako upozornit, že lidé nezajímající se o módu by po této knize šahat neměli. V mých očích kniha je i není biografií. Týká se jedné osobnosti, jeho života a okolí, ale díky nechronologické konstrukci (občas se skáče v čase, někdy i dost nepraktickyy) jde hlavně o zasazení života a díla YSL do dobových reálií a kontextu (historické-politické-módní události). V tomto je kniha velice úspěšná, stejně jako v ukázce vztahů YSL s novináři (titulky, citáty), ostatními módními ikonami (citáty a vazby) a snaží se i o propojení s rodinou. Zde trochu kolísá, prostě mi přijde, jako by ten život před cca 18. rokem YSL nebyl podchycen a analyzován do patřičného detailu (možná tak v závěru knihy se více řeší). Jako první náhlédnutí do života módní ikony rozhodně zajímavé, komplexní a vyčeprávající ne.

05.04.2015 4 z 5

Enderův stín Enderův stín Orson Scott Card

Pro začátek: Enderova hra je pro mě skvělou knihou (4*), která má obrovský vnitřní potenciál, jenž nebyl využit ihned, ale z větší části až v přímých pokračování a teď i v paralelní sérii. Enderův stín je pro knihou přímo výjimečnou, protože mě svým konceptem paralelního vyprávění "o jednom malém chlapci z původního příběhu" donutila sedět přikovaný ke dvoum knihám. K otevřeném Enderově stínu a Enderově hře, v které jsem dohledával přímo konkrétní "průniky" obou knih a sledoval stejný příběh z dvou odlišných úhlů pohledu. A zde musím říct, že jsem se dostal do stavu, který jsem nikdy od knih neočekával, naprosté pohlcení, pocit spisovatelova ovládání "všeho v obou knihách" a můj údiv nad tím, že se odhodlal k takovému experimentu. Tak Fazolku, teď nás čeká svět po válce, co s ním uděláš...

30.10.2013 5 z 5

Papež ukrutný Papež ukrutný Alejandro Jodorowsky

Po dlouhé době a hromadě komiksů od Alejandra musím říct, že tady mě jeho opakování témat příliš nebavilo a jako by ztratilo na překvapivosti (mělo jí někdy?). Ve srovnání s jinými díly jde o poměrně standardní příběh, který do velké části nemá překvapující okamžiky a neustálé "všechno je o sexu a když ne, tak je to o sexu stejně" se občas opakuje až moc jednotvárně. Přesto i díky malbě a svatému závěru, času věnovanému tomuto komiksu nelituji.

17.09.2022 3 z 5

Komu se dá věřit?: Jak nás technologie sblížily a proč by nás mohly zase rozeštvat Komu se dá věřit?: Jak nás technologie sblížily a proč by nás mohly zase rozeštvat Rachel Botsman

Skvělá kniha, která mnohým pomůže pochopit a vnímat určité vazby, které díky sociálním sítím a internetu vznikly a vznikají každý den. Velmi vtipná obálka a první polovina knihy byla pro mě perfektní a na jeden pěkný večer. Druhá polovina začíná být trochu slabší a hlavně ne tak zajímavá v aktuálním rozsahu. Občas mám dojem, že paní autorka raději vyprávěla příběhy než aby se dostala k jádru věci. Obecně jsem doufal, že v knize bude trochu víc detailů a hlubších vazeb, i když pro většinu to bude více než dostatečné. Přesto kniha, kterou bych klidně navrhl komukoliv, kdo chce trochu víc chápat moderní dobu a (ne)důvěru v technologie především u mladší generace, která přišla na svět s úplně jinými možnostmi a "standardem".

29.07.2021 4 z 5

Darth Bane: Pravidlo dvou Darth Bane: Pravidlo dvou Drew Karpyshyn

Druhý díl trilogie Dvou, v které Darth Bane převádí Sithy na do stínů a zavádí pravidlo dvou, jehož cílem je ovládnout galaxii a zničit Jedie. Čtivé, zajímavé a kvalitní nahlédnutí do světa Sithů, který má obrovský potenciál a prostor. Ve čtení jsem v podstatě navazoval hned po prvním díle a hned navazoval díl poslední. O to víc jsem cítil provázanost příběhu a postav i napříč časovými skoky, kterých se autor nebojí a zvládá je s přehledem.

18.08.2019 5 z 5

Darth Bane: Cesta zkázy Darth Bane: Cesta zkázy Drew Karpyshyn

Ze začátku jsem se trochu prokousával stránkami, ale pak se svět okolo Dessela začal představovat v plné kráse. Temní lordi se Sithu, jejich akademie, výcvik, Bratrstvo versus staré učení a postupné odhalování odkazu Staré republiky (především Revana). Jak si Bane vybere jméno a jeho cesta, i přes pár zakopnutí, začíná být jasná, krásně se představují všechny přednosti temné strany. Jako začátek trilogie velice poutavé a odhalující svět velice odlišný od Jediů i filmových Star wars.

05.06.2019 5 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Velice podobné jako první kniha. Není tu tak zásadní zlom, ale zase je příběh zajímavější z pohledu ubývajících nepřítel a vývoje. Z mého pohledu je "Gemina" (situace v knize, podle které se díl jmenuje) absolutně zbytečná a nepodstatná, její význam možná ukáže kniha třetí. Uvidíme. Přes to všechno je to klasická adult scifi, která se dobře čte, ale zpětně je její příběh až vtipný...

27.03.2019 4 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Formou zajímavá (ve stylu filmového lost footage), ale prvních 100 stran jsem trpěl v romantickém příběhu dvou dětí, které si dopisují emaily během útoku na jejich planetu a útěku z ní (?!?). Příběh je bez ohledu na formu v podstatě velice jednoduchý a má v sobě maximálně dva důležité momenty, které mu však nelze upřít a jsou dobře zpracované. Co se týče vizuální podoby, je unikátní ve smyslu, že jí často v knižním světě nevidíte, ale je hodně na efekt a např. začernalá slova tady skrývají nadávky, místo, aby například většina knihy byla cenzurovaná o něco zásadního. Ještě se rozhodnu, zda budu v sérii pokračovat.

27.02.2019 3 z 5

Dějiny USA Dějiny USA Jürgen Heideking

Komplexní pojetí dějin USA. Určité pasáže jsou psané poměrně složitě, ale stačí se jimi prokousat a zbytek textů (valná většina) je velice zajímavá a obsahově nápaditá. Především se kniha snaží Dějiny USA vnímat jako celek a navzájem odkazovat mezi událostmi a dávat jim kontext. Současně nejde o jednoznačnou kritiku ani chválu, ale o text snažící se o objektivitu. Za mě bych uvítal více grafů a různých analytických informací s tvrdými daty. Jinak knihu rozhodně doporučuji.

07.01.2019 4 z 5

Můj příběh Můj příběh Alex Ferguson

Velice hezká kniha, v které nás Ferguson seznamuje se svými názory, úctyhodnou kariérou i pozadím fotbalu. Kniha je velice čtivá, což i nepravidelné čtenáře potěší a je psaná s mírným nádechem nadhledu a velkých úspěchů v zádech. Ferguson se v knize nepouští do zbytečně častého polemizování ani do kontroverzních okamžiků, většinou je rychle okomentuje a jde dál (aféra kopačka a David Beckham, Roy Keane, majitelé Man Utd, ...). Co mě mrzelo je struktura knihy. Jsou zde kapitoly, často se týkají hráčů nebo nějaké ucelené myšlenky. Bohužel občas v těchto kapitolách Ferguson vypráví časově velice na přeskáčku a občas odběhne od řešeného hráče k jiné problematice. Občas je to méně rušivé, jindy trochu nepřehledné. Například o Ericu Cantonovi je v knize opravdu málo textu, DB je také slušně redukován a je cítit, že oblíbence má Fergi jinde. Bohužel i některým momentům, jako byla fantastická výhra ve finále LM nad Bayernem v posledních minutách, není věnován skoro žádný prostor. Trochu škoda. Jinak bych tuto knihu rozhodně doporučil každému fanouškovi fotbalu, který chce o svém sportu vědět víc, protože pozadí, trenéři, přestupy, všechnu tu je zmíněno se zajímavým pozadím. Až na pár drobností, povinná četba.

26.02.2018 4 z 5