bookemma bookemma komentáře u knih

Květ pouště Květ pouště Waris Dirie

Jedna literární soutěž, vyhlášená kolínskou knihovnou, má zadání: Co bych dělala, kdybych se narodila jako muž?
Po dlouhém přemýšlení a marných snahách cokoli vymyslet jsem po přečtení této knihy dostala jednoznačný nápad: Bojovala bych proti ženské obřízce. Protože si myslím, že muž v tomto ohledu zmůže více než žena a protože dělat něco s tímto brutálním zacházením s malými i většími děvčátky, kde jsou hygienické podmínky veškeré žádné, je povinností každého z nás. Nemůže si říci, že se nás to netýká. Obzvláště ne v poslední době, kdy jsou hranice spíše pro symbolickou hranu na mapě, a nikoli pro oddělení národů. Říci si, že se mě to netýká, je prokázáním stejné ignorace a brutality, kterou prokazují mnozí, kteří ženskou obřízku podporují. Chápu, že jde o tradice, ale pokud tyto tradice způsobují bolest, smrt a utrpení, je potřeba proti nim bojovat. Všemi možnými zbraněmi.

04.07.2015 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

What loneliness is more lonely than distrust?

Kniha přečtená během dvou hodin.Jo Nesbo opět ukázal svůj geniální talent, evokovat atmosféru knihy ve čtenáři. I´m feeling lonely in my distrust...

28.06.2015 5 z 5

Mrs. Poe Mrs. Poe Lynn Cullen

"A má duše z toho stínu, jímž mě navždy uhrane, nevzchopí se - víckrát ne."

Příběh tam temný a zároveň něžný, že máte jen malou možnost, že se do Edgara Allana Poea sami nezamilujete... Kniha, kterou chci mít v knihovně, nejen kvůli dokonalému obrazu tehdejší společnosti a zakázané lásky, ale i kvůli básni Havran, která tu plní úchvatnou funkci - doslova kopíruje city Edgara a Frances.
Příběh ponurý jako hlavní hrdina sám. Prosvětlen jemnými nitkami světla, které životu dodávají ženy. Bohužel, pro Poea i paní Osgoodovou, jich nebylo dost.

11.06.2015 5 z 5

Procitnutí slečny Primové Procitnutí slečny Primové Natalia Sanmartin Fenollera

Kniha, jejíž jemnocit vás okouzlí. Příběh, jehož pomalý běh vás donutí zastavit na chvíli v uspěchaném a moderním světě. Slečna Primová, která tak jasně a zároveň jemně zosobňuje dva světy - uhlazenost minulosti a modernost současnosti, mi asi jako jedné z mála byla velmi sympatická.
Kniha, která vám ukáže nejen krásu písmen naskládaných na papír v příběhu, kde nic není tak, jak se zdá, ale i pomalost a plynulost minulosti, po které, ač ji v mnoha případech odmítáme, každý skrytě baží...

26.05.2015 5 z 5

Prodaná nevinnost Prodaná nevinnost Somaly Mam

Silný životní příběh ženy, která se, navzdory nepřízni osudu, vzepřela zažitým konvencím a chtěla žít. Ještě teď mi běhá mráz po zádech, když si vzpomenu na způsoby trestání dívek, zarážení hřebíků do hlavy, bití kabely s elektrickým proudem... Nejsmutnější na celé knize je fakt, že takto se se ženami a dívkami skutečně v některých částech světa neustále zachází a nikdo o tom nemá ano ponětí, nebo to taktně zametá pod koberec. Kniha mi dala hodně. A ty probdělé noci po jejím přečtení, několikahodinové hledání v knihovně a na internetu více informací o obchodě se ženami, nedobrovolné prostituci a dalších příbězích a způsobech, jak ženám pomoci, za to rozhodně stály. I za mnohem více.

19.05.2015 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Jedinečná kniha, která by měla mít mezi dětmi podobný význam, jako mezi věřícími Bible. Záměrně píšu dětmi, protože hlavní hrdinové této knihy jsou děti. Na jedné straně nezkažení "dospěláckým" honem za lepším životem a za penězi, nezkaženi zkorumpovanou společností a propastnými rozdíly ve společnosti. Na druhou stranu však natolik ovlivněni moderním světem, kterému nerozumí a který je láká do svých spárů pomocí nečistých her. Za co je trestat a co jim vyčítat? Stvořili oni snad tenhle svět? Mohou za to, že drogy jsou k dostání lépe než cigarety a že kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti, tedy, že kdo chce mít partu tam, kde končí "čistá" společnost vymóděných paniček a upracovaných tatíků, musí hrát s ostřílenými narkomany a když už ne píchat si drogu do žil zasažených trombózou, tak si alespoň jednou za čas šňupnout a zapít to alkoholem? Chceme po nich zodpovědnost. Všichni o tom mluví. Ale copak to jde? Bylo by to jako nutit manažera, který pracuje s muži v oblecích, aby chodil do práce v monterkách... Nejde o vlastní pocity. Jde o pocity ostatních. O ty naše vlastně nikdy nejde. Ti, kdo jedou na heroinu žádné nemají, ti, kdo stojí na kraji drogové propasti, žijí vymyšlené pocity "heráků" a my ostatní zavíráme dveře a oči a doufáme, že problémy zůstanou vně nás. Žijeme vedle sebe, ale nejsme schopni se pochopit. Ne je omlouvat ani litovat a obhajovat. Ale snažit se pomoci a neutíkat. Protože tím, že utečeme nevyřešíme nic. Drogy jsou trvalý problém a věty starostlivých maminek typu: "Tohle já svému dítěti nebudu dávat číst, on/a nikdy fetovat nebude, je to zbytečné a brutální...", absolutně nejsou na místě. Není to zbytečné. Je to nutné. Možná si pak všichni lépe uvědomíme, v jaké špíně to žijeme, a co nás formuje...

15.05.2015 5 z 5

Kuru Kuru Thomas Gunzig

"Život je dar." A usínal s úsměvem na rtech.

Kniha plná nechuti k moderní společnosti, k jejím hodnotám a nárokům. Odmítavost zásad, pro které se "vyplatí bojovat" - alespoň podle některých. Bez širšího kontextu evropských událostí můžete knihu číst několikrát a nepochopíte... A i s nimi jde o obtížný úkol. Přesto bych ji doporučila každému, koho nenechává v klidu názor lidí podprahové společnosti - těch, kteří spíše přežívají, než žijí, a tím důvodem, proč, je často politika...

05.05.2015 5 z 5

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

"Analyzovat lze pouze muže, ale ženy...lze pouze zbožňovat."

Brilantní drama, které zkrátka nelze odložit! Vtipné, inteligentní s šarmem, který si vás získá. Příběh starého mládence, který se vydává za mladšího a odhání okolí svou povýšeností a ve skutečnosti miluje tak něžně a procítěně, manželů, kteří k sobě najdou cestu právě proto, že se vzdají ideálů dokonalosti, a ctižádostivé ženy, které tak dokonale ukazuje ženskou povahu v určitých okamžicích. Zkrátka velmi inteligentní kniha, která, ač napsána v 19. století, stále baví mnoho čtenářů! A nutno dodat, že zaslouženě.

01.05.2015 5 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

"Teď, když jsme se naučili létat v povětří jako ptáci a potápět se jako ryby, zbývá už jen jediné - naučit se žít na zemi jako lidé."
G.B.Shaw
Nádherná a krutě realistická kniha, kterou jsem zkrátka nemohla odložit!! Četla jsem neustále - večer, ráno, o hodinách, o přestávkách... A stále jsem měla pocit, že se na konec příběhu propracovávám příliš pomalu.. Ale ve chvíli, kdy McCandless zamřel v autobuse na Aljašce, přála jsem si, abych bývala nečetla tak rychle...
Příběh, který vás naprosto pohltí. Nevadí, že jste nikdy nepřemýšleli o cestě podobné cestě "Alexa", kniha vás zkrátka nepustí a donutí vás přečíst každou stránku s obrovským vypětím mysli, s obrovským nasazením a vírou - vírou v dobrý konce, který se, bohužel pro Chrisa McCandlesse, nikdy nekonal..

28.04.2015 5 z 5

Colette z Antverp Colette z Antverp Arnošt Lustig

"Byla jako vejce, jako dokonalé vejce. Měla v očích rozpětí křídel ptáků v letu. Dráhu odněkud někam. Co připomínají ptáci, co letí místo na jih, na sever. Zmátlo ji otáčení Země.."

Příběh napsaný s velkou citlivostí a zároveň zasvěcením a podrobností. Místy odpuzující a zarážející, ve všech ohledech ovšem skvělý a krásný, tak skvělý a krásný, jak jen může kniha o Smrti, jejích dlouhých a neúnavných pařátech, kniha o kapce naděje v moři ztracených a zavržených nadějí a snů, být... Přečtěte si ji. Ne proto, aby jste si uvědomili, že to, jak žijeme my, je mnohem lepší a luxusnější (nižší a vyšší poschodí pravdy), ale proto, aby jste si uvědomila, co je to lidská naděje a víra.

24.04.2015 5 z 5

Poslední noc na Klikaté řece Poslední noc na Klikaté řece John Irving

Další skvělý Irvingův román, během jehož čtení prožijete život. Několik životů...
Tak emotivně naladěný, tak jemný a zároveň přímý. Už jen fakt, že autor vám nechává volné pole působnosti aneb vyberte si svého hlavního hrdinu je pozitivní a ojedinělé.
Pro mě byl hlavní postavou drsný lesák Ketchum. Paradoxně, protože na začátku knihy mě na něm rozčilovalo úplně všechno. Ale postupně se začal objevovat jeho charakter. Pro svou přímost a otevřenost si mě jeho postava absolutně získala. Byl alfou a omegou příběhu, přestože zůstával skrytý v pozadí za slavným spisovatelem, kulhajícím kuchařem a jeho milenkami. I to je jeden z důvodů, proč mě tento příběh oslovil - stejně jako musíte hledat svou postavu a linii příběhu, stejně tak musíte najít jeho pravou podstatu..

08.04.2015 5 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Ojedinělá a svébytná kniha plná ohavné skutečnosti a zoufalství a zároveň plná síly, odhodlání a lásky. Jedinečnost vyprávění mě úplně pohltila a často jsem ani nechtěla číst dál. Měla jsem chuť hodit knížku do kouta a už nikdy se nevrátit k zoufalství Mami, k Jackovým nadějím a zároveň jisté nechápavosti okolního světa. Ano, i takovéhle pocity ve mě příběh vyvolal. Přesto jsem četla dál. Znechucená, pohoršená, vyděšená, ale odhodlaná. Byla jsem odhodlaná příběh dočíst do konce. Protože si to zasloužil. A zaslouží si to i Mami a Jack a autorka, ta především. Zaslouží si to všichni, kdo trpí, nebo prožili něco podobného. Příběh vás pohltí, ať chcete, nebo ne. Otevře vám oči a vnese vás do světa-nesvěta, plného zdí, pletiva a spoutanosti. Spoutanosti těla, ale především mysli a ducha.

16.03.2015 5 z 5

Reverendova žena Reverendova žena Katherine Webb

Nádherný příběh. Lehký a procítěný, plný překvapení a lidskosti. Úchvatný popis toho, kam až člověka může dohnat zoufalá touha po lásce, po uznání, po svobodě.
Obraz tehdejší společnosti, kde ženy měly být poslušné a hodné, bohumilé manželky a žít ve stínu svých manželů, kteří nad nimi měli neomezenou moc.
Příběh plný zoufalství a nenaplněných snů a cílů.

Kniha, kterou je dobré si přečíst. Protože pak zjistíte, že tolik, se toho vlastně od doby před 100 lety nezměnilo. Rozhodně ne lidské city.

04.03.2015 5 z 5

Dušemrdi Dušemrdi Natascha

Autentický příběh mladé narkomanky-prostitutky, nejvíce procítěná kniha, jakou jsem kdy četla. Bez přikrášlení a bez milosti. U některých pasáží jsme se téměř zastavovala znechucením, přesto jsem četla dál. A pokud souhlasím s čímkoli,co je v knize napsáno, tak je to tohle:

"Ale jedno vim: Ten, kdo je za tohle všecko zodpovědnej, by se měl stydět."

26.02.2015 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

"Jsme jen dva lidé. Zas tolik nás neodděluje. Rozhodně ne tolik, jak jsem čekala."

Kontroverzní kniha, která, určitě na americkém Jihu, vzbudila mnoho ohlasů. Pravdivá. Přímá a nekonvenční. Líbí se mi právě pro tu neokoukanost a citlivost, s jakou je napsaná. Vyprávění černých hospodyň je plné skrývaných pocitů. Těch, které nemohly vyslovit nahlas. Kniha tak dobře popisuje dobu rasové segregace, až máte pocit, že příběh prožíváte s bílými paničkami a jejich hospodyněmi...

07.02.2015 5 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Opravdu brilantní komedie plná myšlenek, které platí i v dnešní době. Krátké, svižné a především velmi pravdivé.

02.02.2015 4 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

"Ale ve světě podle Garpa jsme všichni smrtelné případy."

Irvingův styl psaní se mi s každou další knihou líbí více. Baví mě jeho rozsáhlé a "chytré" romány, při kterých se zamyslíte nejen nad osudy postav, ale i nad svým vlastním životem, který se v tom papírovém tak záhadně odráží. Pro mě je Irving bohem, píšící ty nejlepší a nejbrilantnější romány. Jeho knížky jsou bible.

30.01.2015 5 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Zvláštní kniha, která, pokud by ji autorka více propracovala, mohla strhnout miliony čtenářů a dodat jim odhodlání k činům. Líbila se mi. Opravdu úchvatný nápad- svět, kde neexistují války, nemoci ani jiné lidské pohromy. Ale také zde neexistují city. Zazdívá všechnu lidskost, vše, co z lidí dělá lidi. A odhaluje jedno malé ale silné odhodlání něco změnit. Být člověkem a poznat, co to vlastně znamená.

24.01.2015 4 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

"Byl Král. Alespoň do té chvíle, než ho vůle být Králem opustila."

Jedna z nejkurióznějších knih o válce. Vlastně, ta nejlepší, jakou jsem kdy četla. Neuvěřitelně silný příběh o lidské vůli žít a o tom, jak naše lidská hrdost často klesá až na samé dno v zoufalé touze přežít. Možná je to sentimentální a nehodí se to do komentářů ale na konci knihy mi tekly slzy. Slzy zoufalství. Krále opustila vůle být Králem. Byl zmrzačen od těch, kterým pomáhal. Není to je kniha o žebříčku hodnot, je to také o lidské povaze. O tom, jak lidé umí být zlí a nevypočitatelní.
Tahle kniha stojí za přečtení. Nedá vám odpovědi, které možná mnoho lidí hledá, ale dá jen další otázky. A silný pocit po dočtení.

05.01.2015 5 z 5

Boží koně ze Sidi Moumen Boží koně ze Sidi Moumen Mahi Binebine

"Pokud jde o nás, my jsme byli opravdu mrtví, skutečně mrtví.
A já tu stále čekám na anděly."

Kniha vyprávěná s nadhledem a ironií mladého sběrače odpadků, který nečekaně dostal zvláštní nabídku na lepší život. Jednosměrnou jízdenku do ráje. Krutý a realistický příběh o "životě bez života", o přežívání v těch nejhorších podmínkách v afrických slumech. A i přes tuto skutečnost si vypravěč uchovává svou životní sílu a elán, která se do příběhu promítá. Ojedinělá kniha s ojedinělým posláním - přiblížit lidem, že ti, kdo nosí bomby na svém těle, nejsou skutečnými teroristy. Ale jen zmanipulovanými loutkami v rukou skutečných islamistů.

25.12.2014 5 z 5