Černobílý svět

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh, zasazený do 60. let 20. století na americký Jih, je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška, slečna Skeeter, s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/67_/67760/cernobily-svet-nIj-67760.jpg 4.71227

The Help (2009)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub
Více informací...

Simi
předevčírem

Opravdu úžasná kniha. Máme šanci nahlédnout do maloměstské domácnosti jižanských dam šedesátých let minulého století, jejich rodin, služebnictva, zvyků, vzorů na stříbře, na kterých lpějí i ty, které již mají příborník zašlý a popraskaný. Osud černých hospodyň je podobný domácím skřítkům z Harryho Pottera nebo služebnictvu z románů Dickense, či prostě každému utlačovanému. Jen to vidět ČERNÉ na BÍLÉM a připomenuté v době tak nedávno minulé vyvolává tísnivé pocity. Naštěstí s každým rokem můžeme zaznamenat maličký krůček k prolnutí dlouhá léta, ba staletí zakonzervovaných černobílých rozdílů. Mohu jen ještě prozradit, že konec je dobrý a PŘEDEVŠÍM DOPORUČIT K PŘEČTENÍ.

Elisbooks

Rasismus vždy byl a bude, ale v takové míře, jako je popsáno v knize, je opravdu šílené. Je smutné, jaký odpor chovali američtí běloši k černochům a zároveň si od nich nechávali vychovávat své děti... Jaký paradox... Zajímala je společnost a jejich různé dýchánky, přitom ani neznali potřeby svých dětí, co mají rádi či co je trápí... Někdy jsem se smála, jindy mi bylo spíše do pláče. Rozhodně stojí za to, si knihu přečíst.

LuckyZ

Velmi zajímavá a hlavně čtivá kniha. Má přes 400str. a od str.127 jsem jí přečetla skoro na jeden zátah během víkendu. Zajímavý i když fiktivní příběh o Americe 60.let v době rasové segregace a smrti JFK, kdy postupně přicházely změny. Docela doplňuje pohled knihy Když jsem umírala, i když bych je teď četla raději obráceně po sobě.

Hathor89

USA – země svobody? Je neskutečné, jaké rozdílné postoje se zaujímaly ještě před nedávnou dobou k lidem jen kvůli barvě kůže a jaké maličkosti se černochům odpíraly (autobus, záchod, knihovna, stolování v kuchyni). Kolik problémů mohl mít člověk, který stál na straně černošských hospodyň (A nejen kvůli xenofobii! Jaké bylo postavení ženy? Odlišná mzda, potřeba najít vhodného manžela a podporovat jeho kariéru. Ale co když nechce mlčet?)? Možná více lidí bylo proti násilí páchaném ve jménu rasové čistoty, ale stačila jedna Hilly … a stádo šlo poslušně s ní, aby se nedostalo do problémů. Vážně se lidé mění, nebo jsme stále stejní? Tato kniha se četla svižně, líbilo se mi vyprávění z pohledu několika různých postav. Člověk má po přečtení mnoho námětů k přemýšlení.

moňulína

Úžasná kniha, která nutí člověka k zamyšlení. Rozhodně doporučuji přečíst, stojí za to. Určitě se k této knize ještě někdy vrátím.

Jolina

Nádherný zásah do historických událostí, které jsou zmapovány ve více literárních dílech. Tento vhled je však originální tím, že je v něm promítnuta problematika žen, ženství a mateřství. Právě proto možná dílo tak působí...

Raszkulce

Zajímavé téma knihy, nikdy by mě nenapadlo, že něco takového se doopravdy dělo a černoch si nemohl ani sednout na záchod kde chtěl. Moc poučné ohlédnutí se za minulostí! Kniha kterou by si měl každý přečíst :)

lenkavildomcova

Skvělá kniha. Moc dobře se četla.

Čtenářka74

Nádherná kniha, doporučuji Všem

Alizon

Knizku jsem si opravdu uzila. Tema, ktere by svadelo k tomu byt jednim velkym klise, bylo popsano poutave, z pohledu nekolika osob, nelehke tema je odlehceno mnohdy vtipnym tonem. Je videt ze autorka castecne cerpa ze sveho zivota, i kdyz 60 leta primo nezazila, v Missisipi zila a i v jeji dobe byly jeste urcite dozvuky drivejsi doby patrne. Vetsinou si oblibim v knize urcitou postavu, tady jsem si hned zamilovala jak Skeeter, Minny (jeji vtipne postrehy me opravdu bavily) tak Aibileen. Rozhodne doporucuji k precteni.

St.Evelin
29.12.2016

Nádherná kniha, která dá nahlédnout na problematiku černých hospodyň a bílých paniček. Fandila jsem hospodyním a tajně doufala v dobrý konec. Je zajímavé si uvědomit, že děj se odehrává v USA, která se označuje za demokratickou zemi.
Za mě rozhodně doporučuji.

Kamil2
27.12.2016

Skvělé čtení, které nenásilnou formou dovolí nahlédnout pod pokličku černobílého světa údajně nejdemokratičtější země světa. Autorka ve mě zanechala hluboký dojem.

janii0943
12.12.2016

Tuto knížku jsem si přečetla asi 3x nádherné popsání války mezi bílými a černými. Fandila jsem hospodyním před rozmazlenýma paničkama a část s "dortem" mě vždy rozesměje k slzám.

Doporučuji

gladya
12.12.2016

Tahle knížka mě dostala. Ne pro literární kvality, které nezpochybňuji, ale pro nebojím se použít slovo "poselství". Já jsem tomu zkrátka věřila. Samozřejmě nejde o to, jestli se stal přesně takový příběh a zda jsou popsány skutečné osudy reálných lidí. Autentická je atmosféra amerického Jihu zhruba v době, kdy jsem se narodila.

Napadlo mě, jak zajímavé by bylo vidět příběh i z pohledu jiných bílých dam než Skeeter. Vždyť ony to většinou "nemyslely zle", ony vyrůstaly a žily v nějakém prostředí a chovaly se odpovídajícím způsobem.

Navíc v knížce nejde jen o rasový problém, je tam vidět, že jižanská žena, která se trochu vymykala představám o řádné ženě, to neměla lehké a musela být docela silná.

Isserley
11.12.2016

Tohle je knížka, na kterou se nezapomíná. Ano, téma je takové "kuchyňské", ale právě proto je knížka tak čtivá a člověk se zamyslí, jak by se v podobné situaci asi zachoval sám. Jediné, co mi v knize chybělo, byly vysvětlivky k reálím 60. let na americkém Jihu. Ano, dneska si člověk může lehce najít na Googlu, kdo byla Rosa Parksová, co znamená zkratka NAACP, atd. Ale dřív tyto vysvětlivky bývaly uvedeny přímo v knize pod čarou nebo v závěru, bylo to praktické.

Kif
29.11.2016

Rozhodně ji můžu zařadit mezi mé oblíbené knihy. Už dlouho jsem se do žádné knihy tak nezačetla, už dlouho jsem neprožívala životy knižních postav místo toho svého. Opravdu mě to pohltilo.
Ani nevím, jestli je třeba k tomu psát něco dalšího - možná bych to prostě nechala u tohohle. Každý ať si sám přečte a posoudí a já ji budu doporučovat dál.

ZuK1
28.11.2016

Úžasná kniha! Člověk si vůbec neuvědomuje, co všechno bylo ještě před 60 lety absolutně nemyslitelné a nepřípustné.

monulka
21.11.2016

Jsem vděčná za takové knihy. Které mi dokážou příblížit mně neznámou dobu tak realisticky, že cítím, jaké to muselo být. A cítit tu hořkost, že skutečnost byla tisíckrát tíživější. Opravdu krásný příběh, konec už jsem napětím hltala a musela zamačkávat slzu. Bezmoc a ryzí láska k dítěti. Kniha v hlavě zůstane.

Jakubkrcal
29.10.2016

Velmi vynikající kniha. Líbila si. Pořád nedokážu pochopit, proč dělali mezi bílými a černými takové rozdíly. Jak bylo v knize napsáno - není důležité, jak člověk vypadá na povrchu, ale jaký je vevnitř.

Janek
15.10.2016

Nemůžu si pomoct, ale zdá se mi, že stylisticky není tahle kniha skutečně žádný zázrak. Ale rozumím tomu, že ve své době vyvolala rozruch i oprávněnou pozornost.

Petr12
15.10.2016

Kniha se mi velice líbila. Často zapomínáme, co se ještě nedávno dělo v zemi, k níž máme takové tendence vzhlížet a brát si jí za vzor. Je dobré si to přečtením této knihy připomenout a ocenit pokrok, jaký Spojené státy americké v oblasti rasové segregace za posledních několik desetiletí učinili, zároveň ale realisticky vidět, že Amerika, jak je nám dnes presentována, není ideálem, k němuž bychom měli vzhlížet. Oceňuji autorku za odvahu se tímto tématem zabývat i za brilantní styl, kterým je kniha napsána. Příběh je velmi zajímavý, čtivý a napínavý. Na různých postavách lze pozorovat různé přístupy k rasové segregaci a k boji o přežití v podmínkách, které jsou pro nás z dnešního pohledu nepředstavitelné. Kniha si zaslouží maximální uznání.

Manyna
28.09.2016

Nádherná knížka. Postavu Skeeter, Minny a Aibileen si musíte zamilovat...co k tomu dodat, lidi byli, jsou i budou hloupí a podobnými typy jako byla Hilly se setkáváme i v dnešní době. Pro čtenáře (i mě) je asi těžko pochopitelné, jak těžký život měli "barevní" i po sto letech po skončení války Severu proti Jihu - například taková banalita jako je toaleta, knihovna nebo nákupy v jakémkoliv obchodě, kterou bereme v dnešní době už jako samozřejmost, byla v 60. letech pro Afroameričany něco, za co museli bojovat.

TaLu
24.09.2016

Pro zajímavost : Vždy jsem si uvědomovala, že v době mého narození byly poměry na Jihu USA ještě velmi odlišné a vlastně pro nás nepředstavitelné.
A jako fanouška Star Treku mne vždy zajímalo, jak se asi v tamní televizi vyjímal polibek kapitána Kirka s Uhurou, coby bělocha s černoškou.
Na počátku 60 let !!
Ovšem nemám zjištěno, zda tam ten seriál nebyl trvale na černé listině :o)

TaLu
24.09.2016

První kapitoly jsem vnímala, jak nás ovlivňuje, pokud dříve vidíme film a pak teprve čteme knihu.
Hrdinové z knihy totiž již mají tvář, naše fantazie tak vyzní malinko "naprázdno" .
Film považuji za velmi dobrý, podařilo se přenést atmosféru ze slov do obrazů, ale je jemnější a vtipnější než kniha, ve které ty podrobnosti života černé hospodyně v bílé rodině jsou ostřejší, pravdivější a dochází nám i důsledky různých činů a situací té doby.
Velmi na mne zapůsobilo, že skrze stránky knihy, prožívám něco, co není mou minulostí. Vždyť kdo v Europě by MOHL pochopit tu mnohovrstevnou propletenost vztahů ze země, která má ve svých kořenech otroctví v tom širokém rozměru jako stát Mississippi?
A přesto jsem se cítila součástí toho všeho a díky knize věřila, že tomu rozumím.
V tomto ohledu považuji knihu za skutečně jedinečnou, včetně posledních stran od autorky. Když v Americe pochopili film Kolja, věřím, že můžeme, alespoň částečně, pochopit i my - snad skrze ten dar lidství, jež nás spojuje.

MartinaF
06.09.2016

Myslím, že tohle je jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Rozhodně stojí za přečtení, protože je v tom láska, přátelství, soudržnost, pochopení i nenávist. A navíc se kniha dobře čte.

Natyna3
05.09.2016

Kniha mě bavila. Ani nevím proč, ale četla jsem ji na můj vkus hrozně dlouho. Koupila jsem si ji po přečtení knihy Jako zabít ptáčka, protože tyto dvě knihy jsou často srovnávány. Mě tedy více oslovila kniha JZP, ale ani u ČS jsem se nenudila.

Nestorkea
05.09.2016

Když mi v knihovně tuhle knížku podstrčili, přistupovala jsem k ní s rozporuplnými pocity. Pak jsem se ale začetla a musím přidat jen pozitivní hodnocení. Čtivá, donutí člověka k zamyšlení nejen nad tématem rasismu, ale i zvážení vlastního žebříčku hodnot..

Aroucaria
03.09.2016

Spiklenectví a rebelství bylo vždycky moje. Děj krásně plynul, i když byl splétán z několika nití. Pohodové čtení a nebojím se říci "holčičí".

jana3866
26.08.2016

Nadherna kniha. Nadherne napsane, perfektni preklad, nepamatuju si, ze bych bych cetla podobne napinavou knizku, ktera by nebyla detektivka:) urcite se k ni vratim.

Káča Máča
25.08.2016

Kniha mě velmi mile překvapila, nečekala jsem, že ji budu tak hltat. Na to, že je to autorčina první kniha, je to opravdu výborný počin.