Černobílý svět

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh, zasazený do 60. let 20. století na americký Jih, je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška, slečna Skeeter, s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/67_/67760/cernobily-svet-nIj-67760.jpg 4.71107

The Help

Literatura světová, Romány, Historie
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 2009 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
TaLupředevčíremHodnocení knihy 5 z 5

Pro zajímavost : Vždy jsem si uvědomovala, že v době mého narození byly poměry na Jihu USA ještě velmi odlišné a vlastně pro nás nepředstavitelné.
A jako fanouška Star Treku mne vždy zajímalo, jak se asi v tamní televizi vyjímal polibek kapitána Kirka s Uhurou, coby bělocha s černoškou.
Na počátku 60 let !!
Ovšem nemám zjištěno, zda tam ten seriál nebyl trvale na černé listině :o)

TaLupředevčíremHodnocení knihy 5 z 5

První kapitoly jsem vnímala, jak nás ovlivňuje, pokud dříve vidíme film a pak teprve čteme knihu.
Hrdinové z knihy totiž již mají tvář, naše fantazie tak vyzní malinko "naprázdno" .
Film považuji za velmi dobrý, podařilo se přenést atmosféru ze slov do obrazů, ale je jemnější a vtipnější než kniha, ve které ty podrobnosti života černé hospodyně v bílé rodině jsou ostřejší, pravdivější a dochází nám i důsledky různých činů a situací té doby.
Velmi na mne zapůsobilo, že skrze stránky knihy, prožívám něco, co není mou minulostí. Vždyť kdo v Europě by MOHL pochopit tu mnohovrstevnou propletenost vztahů ze země, která má ve svých kořenech otroctví v tom širokém rozměru jako stát Mississippi?
A přesto jsem se cítila součástí toho všeho a díky knize věřila, že tomu rozumím.
V tomto ohledu považuji knihu za skutečně jedinečnou, včetně posledních stran od autorky. Když v Americe pochopili film Kolja, věřím, že můžeme, alespoň částečně, pochopit i my - snad skrze ten dar lidství, jež nás spojuje.

MartinaF06.09.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Myslím, že tohle je jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Rozhodně stojí za přečtení, protože je v tom láska, přátelství, soudržnost, pochopení i nenávist. A navíc se kniha dobře čte.

Natyna305.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha mě bavila. Ani nevím proč, ale četla jsem ji na můj vkus hrozně dlouho. Koupila jsem si ji po přečtení knihy Jako zabít ptáčka, protože tyto dvě knihy jsou často srovnávány. Mě tedy více oslovila kniha JZP, ale ani u ČS jsem se nenudila.

Nestorkea05.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Když mi v knihovně tuhle knížku podstrčili, přistupovala jsem k ní s rozporuplnými pocity. Pak jsem se ale začetla a musím přidat jen pozitivní hodnocení. Čtivá, donutí člověka k zamyšlení nejen nad tématem rasismu, ale i zvážení vlastního žebříčku hodnot..

Aroucaria03.09.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Spiklenectví a rebelství bylo vždycky moje. Děj krásně plynul, i když byl splétán z několika nití. Pohodové čtení a nebojím se říci "holčičí".

jana386626.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nadherna kniha. Nadherne napsane, perfektni preklad, nepamatuju si, ze bych bych cetla podobne napinavou knizku, ktera by nebyla detektivka:) urcite se k ni vratim.

Káča Máča25.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha mě velmi mile překvapila, nečekala jsem, že ji budu tak hltat. Na to, že je to autorčina první kniha, je to opravdu výborný počin.

VladkaBU14.08.2016Hodnocení knihy 5 z 5

... nádherný příběh *****, krásně psané, čtivé. Někdy mi bylo smutno z toho, jakým rozdílům musí černé hospodyně čelit... jak uvažují bílí... jen těch překlepů je škoda, tahle knížka si to nezaslouží

Phewell07.08.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Téma segregace černochů se mnou vždy velmi rezonovalo a tato kniha je mu rozhodně obrovským přínosem. Film jsem ,,bohužel,, viděla dříve než jsem četla knihu a tím, že se vzájemně trošku liší, jsem knihou byla trochu zklamaná. Film mě zaujal mnohem více. Rozhodně cením 4 hvězdami.

kapuve24.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nádherná kniha. Jedno z nejlepších čtení vůbec. Nevím, jestli jsem někdy četla knížku, která by ve mě dokázala vyvolat tolik emocí. Nejvíc mě překvapovalo, kolik různorodých emocí jsem dokázala cítit vůči jedné postavě. Celé to bylo krásné, smutné, veselé, překvapivé a často neskutečně absurdní. Bylo to velmi poučné a těžko uvěřitelné, jak lidé mohli mít takovou mentalitu. Toto si v životě určitě přečtu ještě mnohokrát.

Chemiczka24.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Důkaz toho, že stačí málo a můžete udělat obrovské věci. Každá z žen mohla snadno zvolit jednodušší cestu a podřídit se tomu, čemu jsou předurčeny (ať už práci za minimální mzdu, společenskému postavení, ponižování ze strany ostatních apod.). A přesto v sobě našly odvahu a statečnost nechat sepsat všechno zlé i dobré co je potkalo v životě s jejich zaměstnavateli. Nešlo však primárně jen o řešení segregace. Skeeter, ač bílé pleti, se také musela vzepřít všem požadavkům své matky, svých přítelkyň a celému okolí (najděte dívku, která se nepodřídí pravidlům "té nejoblíbenější" a navíc ji zesměšní před celým městem a všemi, kteří ji zbožňují; dá košem chlápkovi, který je mužem snů všech dívek v okolí a svým postojem všechny "Hilliny ovce" přímo zvedne ze židlí, a přesto je jí to všechno srdečně ukradený).
Výborné zpracování, skvělý jazyk, neuvěřitelní čtivé, avšak jednu chybu to mělo - od K. Stockettové za tím nic dalšího nevyšlo :-(

carcassonna17.07.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Veľmi dobrá kniha, dej plynul rýchlo, postavy boli sympatické, miestami to bolo veselé a miestami smutné, ale rozhodne povzbudivé a poučné.
Určite odporúčam prečítať, aj keď v slovenskom vydaní môže odradiť stupídna obálka a názov. Keby som nevedela, o čom tá kniha je, v kníhkupectve by som jej nevenovala pozornosť.
Aj film sa mi páčil, ale kniha bola lepšia...

Balenka04.07.2016Hodnocení knihy 5 z 5

WAU, túto knihu by si mal prečítať každý. A zobrať si z nej ponaučenie, ako sa nesprávať k ľuďom.

Prey04.07.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Komentář obsahuje mírné spoilery. V tuhle chvílí 17. nejlépe hodnocená kniha v databázi. Jenže žebříčky obecně vypovídají spíš o složení publika, než o věcech samotných. :-) Samozřejmě se mi to líbilo a mohl bych dát hvězdiček víc. Je to napsané pěkně tradičně, čtivě, přístupně, mile. A ještě to podprahově servíruje takový ten hezký pocit „čtu o závažném tématu a jsem na správné straně“. Ale neměl by příběh o rasismu a sociální nerovnosti tak nějak víc bolet? Bitva s populární vůdkyní Hilly jako by vypadla z teenagerských seriálů nebo dokonce z pohádek. Hlavním dramatem jsou záchody, oblečení, koláče. Ty mají víc prostoru než střelba a lidé na dně. Černobílý svět se líbí proto, že je naivní, že nepřekvapuje a nešokuje. Že všechno hrůzné přetírá barvotiskovou lidskostí. Dodá přesně to, co od románového „souboje“ paniček a služtiček očekáváte. Laskavé vyprávění dojímá, pokud si na to potrpíte, ale mě děj o spikleneckém psaní knihy uspokojil jen částečně. Úsilí hlavních hrdinek navíc trochu postrádá pointu, protože kladné změny ve společnosti se dějí souběžně s ním, ne díky jemu. Je fajn sledovat vnitřní růst Skeeter, ten mě na tom bavil asi nejvíc, ale od „top-twenty“ titulu bych čekal, že budu žasnout, že mě nějak nakopne. To se nestalo. Ale abych nevyvolal mylný dojem, špatné to rozhodně nebylo. Příjemné čtení. (Čteno v překladu Jany Kordíkové.)

Merlinit29.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Krásný příběh, hluboce lidský, plný odvahy a lásky. Také, bohužel, plný lidské zabedněnosti. Protože je v něm ale toho pěkného víc, dávám plný počet a ráda se za nějakou dobu zase začtu. Skvělá kniha.

Scathia24.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tahle knížka mě doopravdy ohromila. Myslela jsem si, že k problematice segregace v USA vím hodně a jak jsem zjistila, pořád je to málo. Nepřestává mně udivovat, čemu lidé před nějakými 60 lety věřili a jak jsme se za tak krátký časový úsek dokázali posunout dál. Je pro mě úžasnou představou, kam se naše lidstvo může posunout za dalších 60 let, budeme-li mít tolik odvážných lidí, jako byly Hospodyně a paní Skeeter.

bosorkalesni21.06.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Co k tomuto krásnému příběhu dodat..... čtivé, poutavé, úsměvné i napínavé.... velmi mě zarazilo, že příběh se odehrává celkem nedávno. Myslím, že američani s jejich svobodou mají máslo na hlavě a proto tolik zamítnutí než se kniha vydala :-) Každopádně mohu s čistým svědomím jen doporučit !

amelie.m29.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tahle buclatá knížka si okamžitě získala mé srdce. Strhující příběh, který vás nenechá v klidu. Inspirovaný skutečností a přitom máte pocit, jako kdyby to všechno byla jenom hra. Všichni mají dané svoje pevné role, ze kterých se snaží nevybočovat a pokud se tak náhodou stane, stále se ohlížejí do všech možných stran, jestli je někdo nevidí..

Obdivuji sebekázeň černošských služebnic. To, jak dokáží milovat cizí děti i přesto, jak se k nim chovají jejich rodiče, i přesto, že nemají díky své společenské pozici prostor na vlastní život a svoje děti. Celou dobu jsem přemýšlela o tom, jestli je tohle vůbec v lidských silách zvládnout. To pracovní tempo, nasazení, neustálé potlačování vlastní hrdosti a klopení hlavy. Je mi jasné, že ve své podstatě neměly na výběr a to je na všem to nejděsivější..

Přemýšlím, jestli je konec šťastný nebo naopak a docházím k závěru, že je jednoduše.. opravdový. Takový, jaký nese sám život, kde se mísí výhry s prohrami. Na prvotinu autorky je to velmi dobrý počin. Doporučuji :)

______

Koukla jsem i na film, který není úplně špatný, ale za samotnou knihou velmi pokulhává. Postrádala jsem atmosféru, která se táhne celou knihou - napětí a obavy černošského obyvatelstva. Také jsem negativně vnímala, jak scénáristé pokřivili děj knihy, což samotnou knihu snižuje a já být autorkou, tak jim za tohle vyšiju jednu za uši.

MarkétaLore26.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Zrovna jsem dočetla , a poslední stránka se mi jaksi zamokřila. Kniha začíná tím, že ženy v americe svěří dítě ženě, se kterou se štítí chodit na jeden záchod. To není rasizmu, protože rasista by přece dítě nedal na vychování člověku nějáké hnusné rasy. . Až jsem si říkala, jestli náhodou autorka nepřehání, ale Amerika je země neomezených možností asi. Kniha je to o ženách pro ženy. Ta rozpolcenost mezi- hnusí se mi kradou, a mají jiný nemoci než my. A kruci potřebuju je, protože se neumím postarat o svoje dítě. v každé té ženě jsem našla něco ze sebe a ne vždycky to bylo to dobrý. Docela mě to i zaráželo. Takže paní spisovatelka je určitě veliký talent.

SaraL22.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Tak krásná kniha, až je mi smutno, že skončila :-) Hezky se četla, nechyběl humor a napětí. A musím se přiznat, že jsem vůbec netušila, že desítky let po válce se lidé ještě takhle chovali.....

Pavlnka16.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Úžasná kniha, jinak se popsat nedá.

viviann16.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nadherna kniha, ktera zanecha hlubokou stopu...

Martooni11.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Naprosto skvělá kniha! Skvěle napsaná! Hrozně hezky se četla. Velmi zajímavý příběh, o kterém stále přemýšlím a ještě dlouho budu.
Doporučuji!

Cachi09.05.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělá kniha, která mě chytila hned od první kapitoly. Od začátku do konce jsem se nemohla odtrhnout. Silný příběh z pohledu tří rozdílných žen, na který hned tak nezapomenu.

marukm30.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Přečteno (téměř) jedním dechem. Člověk by nevěřil, jaká situace byla ještě 100!! let po zrušení otroctví. Příběh je zajímavý, napínavý a troufnu si říct, že dost uvěřitelný. Konec mě nepřekvapil, přestože jsem tajně doufala v jiný.:-)

lapagerie25.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Parádní knížka, úžasně se čte. Taky jsem netušila, jak se s černými hospodyněmi zacházelo ještě za dob Kennedyho... Držela jsem palce Aibileen,Minny i paní Skeeter a měla jsem chuť zaškrtit paní Hilly a paní Leefoltovou nakopat do zadku.

Alienn23.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Vůbec nechápu, jak mě mohla tato nádherná kniha tak dlouho míjet. O to více jsem si jí vychutnala a rozhodně je to jedna z knih, které nebudu posílat dál, ale najde místo v mé knihovně. Všem doporučuji.

rubit17.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Připojuji se k nadšeným čtenářům, kniha mě naprosto dostala. A souhlasím s Grety, také jsem netušila, jaká situace týkající se segregace černého obyvatelstva v USA panovala ještě 100 let po občanské válce Severu proti Jihu. Doporučuji!

Grety16.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ke svému studu musím připustit, že jsem vůbec netušila, že ještě v době války ve Vietnamu bylo s barevnými zacházeno, tak zle..pořád jsem myslela, že je to daleká minulost. Kniha mi dost přinesla, donutila mě se zamyslet a proto to hodnocení...