Černobílý svět

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh, zasazený do 60. let 20. století na americký Jih, je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška, slečna Skeeter, s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/67_/67760/cernobily-svet-nIj-67760.jpg 4.71195

The Help (2009)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub
Více informací...

Čtenářka74

Nádherná kniha, doporučuji Všem

Alizon

Knizku jsem si opravdu uzila. Tema, ktere by svadelo k tomu byt jednim velkym klise, bylo popsano poutave, z pohledu nekolika osob, nelehke tema je odlehceno mnohdy vtipnym tonem. Je videt ze autorka castecne cerpa ze sveho zivota, i kdyz 60 leta primo nezazila, v Missisipi zila a i v jeji dobe byly jeste urcite dozvuky drivejsi doby patrne. Vetsinou si oblibim v knize urcitou postavu, tady jsem si hned zamilovala jak Skeeter, Minny (jeji vtipne postrehy me opravdu bavily) tak Aibileen. Rozhodne doporucuji k precteni.

St.Evelin
29.12.2016

Nádherná kniha, která dá nahlédnout na problematiku černých hospodyň a bílých paniček. Fandila jsem hospodyním a tajně doufala v dobrý konec. Je zajímavé si uvědomit, že děj se odehrává v USA, která se označuje za demokratickou zemi.
Za mě rozhodně doporučuji.

Kamil2
27.12.2016

Skvělé čtení, které nenásilnou formou dovolí nahlédnout pod pokličku černobílého světa údajně nejdemokratičtější země světa. Autorka ve mě zanechala hluboký dojem.

janii0943
12.12.2016

Tuto knížku jsem si přečetla asi 3x nádherné popsání války mezi bílými a černými. Fandila jsem hospodyním před rozmazlenýma paničkama a část s "dortem" mě vždy rozesměje k slzám.

Doporučuji

gladya
12.12.2016

Tahle knížka mě dostala. Ne pro literární kvality, které nezpochybňuji, ale pro nebojím se použít slovo "poselství". Já jsem tomu zkrátka věřila. Samozřejmě nejde o to, jestli se stal přesně takový příběh a zda jsou popsány skutečné osudy reálných lidí. Autentická je atmosféra amerického Jihu zhruba v době, kdy jsem se narodila.

Napadlo mě, jak zajímavé by bylo vidět příběh i z pohledu jiných bílých dam než Skeeter. Vždyť ony to většinou "nemyslely zle", ony vyrůstaly a žily v nějakém prostředí a chovaly se odpovídajícím způsobem.

Navíc v knížce nejde jen o rasový problém, je tam vidět, že jižanská žena, která se trochu vymykala představám o řádné ženě, to neměla lehké a musela být docela silná.

Isserley
11.12.2016

Tohle je knížka, na kterou se nezapomíná. Ano, téma je takové "kuchyňské", ale právě proto je knížka tak čtivá a člověk se zamyslí, jak by se v podobné situaci asi zachoval sám. Jediné, co mi v knize chybělo, byly vysvětlivky k reálím 60. let na americkém Jihu. Ano, dneska si člověk může lehce najít na Googlu, kdo byla Rosa Parksová, co znamená zkratka NAACP, atd. Ale dřív tyto vysvětlivky bývaly uvedeny přímo v knize pod čarou nebo v závěru, bylo to praktické.

Kif
29.11.2016

Rozhodně ji můžu zařadit mezi mé oblíbené knihy. Už dlouho jsem se do žádné knihy tak nezačetla, už dlouho jsem neprožívala životy knižních postav místo toho svého. Opravdu mě to pohltilo.
Ani nevím, jestli je třeba k tomu psát něco dalšího - možná bych to prostě nechala u tohohle. Každý ať si sám přečte a posoudí a já ji budu doporučovat dál.

ZuK1
28.11.2016

Úžasná kniha! Člověk si vůbec neuvědomuje, co všechno bylo ještě před 60 lety absolutně nemyslitelné a nepřípustné.

monulka
21.11.2016

Jsem vděčná za takové knihy. Které mi dokážou příblížit mně neznámou dobu tak realisticky, že cítím, jaké to muselo být. A cítit tu hořkost, že skutečnost byla tisíckrát tíživější. Opravdu krásný příběh, konec už jsem napětím hltala a musela zamačkávat slzu. Bezmoc a ryzí láska k dítěti. Kniha v hlavě zůstane.

Jakubkrcal
29.10.2016

Velmi vynikající kniha. Líbila si. Pořád nedokážu pochopit, proč dělali mezi bílými a černými takové rozdíly. Jak bylo v knize napsáno - není důležité, jak člověk vypadá na povrchu, ale jaký je vevnitř.

Janek
15.10.2016

Nemůžu si pomoct, ale zdá se mi, že stylisticky není tahle kniha skutečně žádný zázrak. Ale rozumím tomu, že ve své době vyvolala rozruch i oprávněnou pozornost.

Petr12
15.10.2016

Kniha se mi velice líbila. Často zapomínáme, co se ještě nedávno dělo v zemi, k níž máme takové tendence vzhlížet a brát si jí za vzor. Je dobré si to přečtením této knihy připomenout a ocenit pokrok, jaký Spojené státy americké v oblasti rasové segregace za posledních několik desetiletí učinili, zároveň ale realisticky vidět, že Amerika, jak je nám dnes presentována, není ideálem, k němuž bychom měli vzhlížet. Oceňuji autorku za odvahu se tímto tématem zabývat i za brilantní styl, kterým je kniha napsána. Příběh je velmi zajímavý, čtivý a napínavý. Na různých postavách lze pozorovat různé přístupy k rasové segregaci a k boji o přežití v podmínkách, které jsou pro nás z dnešního pohledu nepředstavitelné. Kniha si zaslouží maximální uznání.

Manyna
28.09.2016

Nádherná knížka. Postavu Skeeter, Minny a Aibileen si musíte zamilovat...co k tomu dodat, lidi byli, jsou i budou hloupí a podobnými typy jako byla Hilly se setkáváme i v dnešní době. Pro čtenáře (i mě) je asi těžko pochopitelné, jak těžký život měli "barevní" i po sto letech po skončení války Severu proti Jihu - například taková banalita jako je toaleta, knihovna nebo nákupy v jakémkoliv obchodě, kterou bereme v dnešní době už jako samozřejmost, byla v 60. letech pro Afroameričany něco, za co museli bojovat.

TaLu
24.09.2016

Pro zajímavost : Vždy jsem si uvědomovala, že v době mého narození byly poměry na Jihu USA ještě velmi odlišné a vlastně pro nás nepředstavitelné.
A jako fanouška Star Treku mne vždy zajímalo, jak se asi v tamní televizi vyjímal polibek kapitána Kirka s Uhurou, coby bělocha s černoškou.
Na počátku 60 let !!
Ovšem nemám zjištěno, zda tam ten seriál nebyl trvale na černé listině :o)

TaLu
24.09.2016

První kapitoly jsem vnímala, jak nás ovlivňuje, pokud dříve vidíme film a pak teprve čteme knihu.
Hrdinové z knihy totiž již mají tvář, naše fantazie tak vyzní malinko "naprázdno" .
Film považuji za velmi dobrý, podařilo se přenést atmosféru ze slov do obrazů, ale je jemnější a vtipnější než kniha, ve které ty podrobnosti života černé hospodyně v bílé rodině jsou ostřejší, pravdivější a dochází nám i důsledky různých činů a situací té doby.
Velmi na mne zapůsobilo, že skrze stránky knihy, prožívám něco, co není mou minulostí. Vždyť kdo v Europě by MOHL pochopit tu mnohovrstevnou propletenost vztahů ze země, která má ve svých kořenech otroctví v tom širokém rozměru jako stát Mississippi?
A přesto jsem se cítila součástí toho všeho a díky knize věřila, že tomu rozumím.
V tomto ohledu považuji knihu za skutečně jedinečnou, včetně posledních stran od autorky. Když v Americe pochopili film Kolja, věřím, že můžeme, alespoň částečně, pochopit i my - snad skrze ten dar lidství, jež nás spojuje.

MartinaF
06.09.2016

Myslím, že tohle je jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Rozhodně stojí za přečtení, protože je v tom láska, přátelství, soudržnost, pochopení i nenávist. A navíc se kniha dobře čte.

Natyna3
05.09.2016

Kniha mě bavila. Ani nevím proč, ale četla jsem ji na můj vkus hrozně dlouho. Koupila jsem si ji po přečtení knihy Jako zabít ptáčka, protože tyto dvě knihy jsou často srovnávány. Mě tedy více oslovila kniha JZP, ale ani u ČS jsem se nenudila.

Nestorkea
05.09.2016

Když mi v knihovně tuhle knížku podstrčili, přistupovala jsem k ní s rozporuplnými pocity. Pak jsem se ale začetla a musím přidat jen pozitivní hodnocení. Čtivá, donutí člověka k zamyšlení nejen nad tématem rasismu, ale i zvážení vlastního žebříčku hodnot..

Aroucaria
03.09.2016

Spiklenectví a rebelství bylo vždycky moje. Děj krásně plynul, i když byl splétán z několika nití. Pohodové čtení a nebojím se říci "holčičí".

jana3866
26.08.2016

Nadherna kniha. Nadherne napsane, perfektni preklad, nepamatuju si, ze bych bych cetla podobne napinavou knizku, ktera by nebyla detektivka:) urcite se k ni vratim.

Káča Máča
25.08.2016

Kniha mě velmi mile překvapila, nečekala jsem, že ji budu tak hltat. Na to, že je to autorčina první kniha, je to opravdu výborný počin.

VladkaBU
14.08.2016

... nádherný příběh *****, krásně psané, čtivé. Někdy mi bylo smutno z toho, jakým rozdílům musí černé hospodyně čelit... jak uvažují bílí... jen těch překlepů je škoda, tahle knížka si to nezaslouží

Phewell
07.08.2016

Téma segregace černochů se mnou vždy velmi rezonovalo a tato kniha je mu rozhodně obrovským přínosem. Film jsem ,,bohužel,, viděla dříve než jsem četla knihu a tím, že se vzájemně trošku liší, jsem knihou byla trochu zklamaná. Film mě zaujal mnohem více. Rozhodně cením 4 hvězdami.

kapuve
24.07.2016

Nádherná kniha. Jedno z nejlepších čtení vůbec. Nevím, jestli jsem někdy četla knížku, která by ve mě dokázala vyvolat tolik emocí. Nejvíc mě překvapovalo, kolik různorodých emocí jsem dokázala cítit vůči jedné postavě. Celé to bylo krásné, smutné, veselé, překvapivé a často neskutečně absurdní. Bylo to velmi poučné a těžko uvěřitelné, jak lidé mohli mít takovou mentalitu. Toto si v životě určitě přečtu ještě mnohokrát.

Chemiczka
24.07.2016

Důkaz toho, že stačí málo a můžete udělat obrovské věci. Každá z žen mohla snadno zvolit jednodušší cestu a podřídit se tomu, čemu jsou předurčeny (ať už práci za minimální mzdu, společenskému postavení, ponižování ze strany ostatních apod.). A přesto v sobě našly odvahu a statečnost nechat sepsat všechno zlé i dobré co je potkalo v životě s jejich zaměstnavateli. Nešlo však primárně jen o řešení segregace. Skeeter, ač bílé pleti, se také musela vzepřít všem požadavkům své matky, svých přítelkyň a celému okolí (najděte dívku, která se nepodřídí pravidlům "té nejoblíbenější" a navíc ji zesměšní před celým městem a všemi, kteří ji zbožňují; dá košem chlápkovi, který je mužem snů všech dívek v okolí a svým postojem všechny "Hilliny ovce" přímo zvedne ze židlí, a přesto je jí to všechno srdečně ukradený).
Výborné zpracování, skvělý jazyk, neuvěřitelní čtivé, avšak jednu chybu to mělo - od K. Stockettové za tím nic dalšího nevyšlo :-(

carcassonna
17.07.2016

Veľmi dobrá kniha, dej plynul rýchlo, postavy boli sympatické, miestami to bolo veselé a miestami smutné, ale rozhodne povzbudivé a poučné.
Určite odporúčam prečítať, aj keď v slovenskom vydaní môže odradiť stupídna obálka a názov. Keby som nevedela, o čom tá kniha je, v kníhkupectve by som jej nevenovala pozornosť.
Aj film sa mi páčil, ale kniha bola lepšia...

Balenka
04.07.2016

WAU, túto knihu by si mal prečítať každý. A zobrať si z nej ponaučenie, ako sa nesprávať k ľuďom.

Prey
04.07.2016

Komentář obsahuje mírné spoilery. V tuhle chvílí 17. nejlépe hodnocená kniha v databázi. Jenže žebříčky obecně vypovídají spíš o složení publika, než o věcech samotných. :-) Samozřejmě se mi to líbilo a mohl bych dát hvězdiček víc. Je to napsané pěkně tradičně, čtivě, přístupně, mile. A ještě to podprahově servíruje takový ten hezký pocit „čtu o závažném tématu a jsem na správné straně“. Ale neměl by příběh o rasismu a sociální nerovnosti tak nějak víc bolet? Bitva s populární vůdkyní Hilly jako by vypadla z teenagerských seriálů nebo dokonce z pohádek. Hlavním dramatem jsou záchody, oblečení, koláče. Ty mají víc prostoru než střelba a lidé na dně. Černobílý svět se líbí proto, že je naivní, že nepřekvapuje a nešokuje. Že všechno hrůzné přetírá barvotiskovou lidskostí. Dodá přesně to, co od románového „souboje“ paniček a služtiček očekáváte. Laskavé vyprávění dojímá, pokud si na to potrpíte, ale mě děj o spikleneckém psaní knihy uspokojil jen částečně. Úsilí hlavních hrdinek navíc trochu postrádá pointu, protože kladné změny ve společnosti se dějí souběžně s ním, ne díky jemu. Je fajn sledovat vnitřní růst Skeeter, ten mě na tom bavil asi nejvíc, ale od „top-twenty“ titulu bych čekal, že budu žasnout, že mě nějak nakopne. To se nestalo. Ale abych nevyvolal mylný dojem, špatné to rozhodně nebylo. Příjemné čtení. (Čteno v překladu Jany Kordíkové.)

Merlinit
29.06.2016

Krásný příběh, hluboce lidský, plný odvahy a lásky. Také, bohužel, plný lidské zabedněnosti. Protože je v něm ale toho pěkného víc, dávám plný počet a ráda se za nějakou dobu zase začtu. Skvělá kniha.