bookemma bookemma komentáře u knih

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Jako první jsem viděla film, což se snažím vždy ze zásady nedělat. Ale myslím, že kdybych se nejprve nepodívala na zfilmovanou verzi, asi bych se ke čtení knihy neodhodlala. Ihned po prvních scénách jsem byla uchvácena, a když jsem se dozvěděla, že film má knižní předlohu, řekla jsem si, že si ji musím bezpodmínečně přečíst! A rozhodě jsem dobře udělala! Největší překvapení a zároveň jistý druh radosti u mě vyvolal především úryvek z deníku německého důstojníka. Všem srdečně doporučuji, jedná se o jednu z nejlepší knih s válečnou tématikou, jaké jsem kdy četla!

11.08.2014 5 z 5

O čarodějce, která zaspala století O čarodějce, která zaspala století Iva Vávrová

Když jsem byla menší, četla jsem příběhy čarodějky Violety několikrát po po sobě, dokonce jsem ji půjčovala i mnohým kamarádkám, Byla to jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství.

07.08.2014 5 z 5

Nevěsta pro čaroděje Nevěsta pro čaroděje Eva Ibbotson

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství. Nádherně čtivé a originální.

07.08.2014 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

"Prostě žij, Clarková. Prostě žij."
I kdyby nic jiného, tak tahle věta způsobila, že všechny ty nahromaděné emoce z knihy najednou vyšly na povrch. Celé to napjaté čekání od první stránky, jak vlastně ten příběh dopadne, jak skončí rozehraná partie větší, než si kdo umí představit, mě neustále nutila číst dál a dál. Doufala jsem, věřila jsem, že Lou Willa přemluví, že to prostě takhle nemůže skončit. Ale skončila a já jsem za to byla i podivným způsobem ráda. "Slaďáků" s dobrým koncem bychom na světě našli nepočítaně. Ale takhle promyšlený milostný příběh je téměř kuriozitou. Nenechte se proto, prosím, odradit radami s velikou krabicí papírových kapesníků ani dlouhou čekací lhůtou v knihovně a ani nechápavými obličeji vašich kamarádů (pokud vám je -náct), co to, proboha, čtete. Protože ta kniha za to stojí, i za mnohem více.

06.08.2014 5 z 5

Poeovy povídky rozhodně nejsou čistě hororové, ale je pravda, že po přečtení některých mi běhal mráz po zádech (Černý kocour). Jiné mi naopak přišly vyloženě hloupé (Muž davu). Pokud mám knihu celkově hodnotit, dávám 4 hvězdičky, protože celkový dojem na vás kniha udělá.

24.07.2014 4 z 5

Střípky hvězd Střípky hvězd Tereza Janišová

Opět nádherné čtení. Myslím, že ještě žádná podobná série knih mě nezaujala tak, jako Erilian. Líbí se mi hlavní hrdinky, všechny jsou neobyčejně obyčejné. A samozřejmě také hlavní hrdinové (upřímně, kdo by si nezamiloval Lyraze, Simeona a Edrika?)

Kouzla na obzoru Kouzla na obzoru Tereza Janišová

Druhý díl je možná ještě krásnější než ten první. Knihu jsem si opět užívala od první stránky až do poslední. těšila jsem se na to, jak to dopadne s Lyrazem a Kiarou, protože, ruku na srdce, komu by se Lyraz alespoň trochu v prvním díle nezalíbil :))).

Město čarodějů Město čarodějů Tereza Janišová

První, co mě napadlo, když jsem knihu dočetla bylo : "Tak tohle je správně "uvařená" kniha". Je v ní zkrátka všechno, co si jen nejrozličnější čtenáři mohou přát. Sympatická hlavní hrdinka, nádech napětí a nebezpečí, naoko obyčejné školní prostředí, to vše okořeněno zajímavými zápletkami a protkáno romantikou - no zkrátka krásná kniha nejen pro mladší věkovou kategorii!

Rozhoupaný dech Rozhoupaný dech Herta Müller

Geniální, nádherné, dokonalé. Takhle krásnou knihu jsem nečetla už hodně dlouho. Není to typická válečná literatura, a právě proto je tak oslovující až volnomyšlenkářská. Od knihy jsem nemohla odtrhnout oči, stála jsem s Leem mezi lágrovými zdmi a prožívala jeho pády a naděje. A mohu říci, že věta, že opuštěním lágru lágr nekončí, mi zůstane v paměti ještě hódně dlouho.

16.07.2014 5 z 5

Krátká kniha, která vás osloví - a když ne, tak jste ji asi pořádně nepochopili. Skvělé vyobrazení toho nejhoršího, co mohli Němci svým zajatcům udělat - dávat naději tam, kde žádná neměla být. Až do konce byla ta naděje cítit, do poslední strany jste si říkali : "Že by přece jen... ?" Proto byl ten konec tak krutý - ne že by ho nešlo předvídat, zvláště, pokud o válce víte alespoň to základní, ale zajatci vědět nemohli a doufali - měli falešnou a marnou naději.

10.07.2014 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Petr a Lucie (pro mě jako Romeo a Julie) - naprosto odzbrojující svou upřímností, otevřeností a láskou, která odpouští vše, ve které je možné vše. Jedna jediná hodina čtení a silný pocit, který po přečtení jen tak nevyprchá - doporučuji i těm, kteří nemají rádi vojenskou tématiku - protože tenhle příběh se odehrává pouze na pozadí války a jde v něm o lásku.

10.07.2014 5 z 5

Robin Hood Robin Hood Alexandre Dumas, st.

Pro mě krásná kniha o odbojáři a zbojníkovi, jehož činy a skutky se dají promítnout i do dnešní doby. Až na to, že téměř celou knihu jsem si myslela, že příběh skončí dobře, a více než zpracování slavné legendy se tak přiblíží "klasickému slaďáku" ve stylu Rosamunde Pilcher. Kdybych si knihu přečetla později, myslím, že by mě neoslovila tak, jako teď. Teď je to prostě Robin Hood - úžasný. Později by to byl Robin Hood - nereálný.

07.07.2014 4 z 5

Gejša Gejša Arthur Golden

Tak nádherná kniha vznikne jen jednou za čas... Doporučuji všem!

07.07.2014 5 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Četba v hodině češtiny, která mě oslovila natolik, že jsem ji četla dobrovolně. Kontroverzní básně, ze kterých občas běhá mráz po zádech. Nejlepší je Zdechlina - a kdo viděl film Čokoláda, ví, že to "není klasická báseň a vůbec nevadí, že nemáte rádi básničky". Protože je skvělá. A je v ní hluboká pravda.

04.06.2014 3 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Přestože poezii moc nečtu, tuhle knihu miluji! Není žádná jiná básnická sbírka, která vás dostane tak, jako Kytice. A kdo ji viděl i zfilmovanou, toho dostane ještě víc.

04.06.2014 5 z 5

Ještě jsem to já Ještě jsem to já Lisa Genova

Kniha pro mě byla velmi zajímavou zkušeností, na jedné straně jsem mohla pozorovat kariéru vysokoškolské profesorky, která je v nejlepších letech svého života, na straně druhé zákeřného zabijáka, který se teprve pomalu rodí v její hlavě. Alice mi bylo velmi líto, nedokázala jsem si představit, že by se něco takového stalo mně samotné nebo komukoli z mé rodiny. Zároveň jsem ji ale i obdivovala za její snahu a odvahu. Myslím, že kniha je výborně napsaná a přestože není psaná v první osobě, dokázala mě vtáhnout do děje svou první stránkou. Opravdu dojemné a emotivní čtení.

27.05.2014 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Silný, emotivně naladěný příběh o tom, že ne vše, co si přejeme, se může vyplnit. "Svět není továrna na splněná přání." Tato věta zazněla v knize několikrát a mně při každém jejím zaznění přišlo, že stále více chápu smysl příběhu. Kniha není zmanipulovaná konvenčním pohledem na rakovinu a její průběh, neuvidíte v ní větu "Bojoval statečně do poslední chvíle." A právě to se mi na ní líbí, její bezprostřednost a upřímnost. Takových knih by mělo být více.

16.05.2014 5 z 5

Divoké kočky Divoké kočky Erin Hunter

Knihu jsem četla před hodně dlouhou dobou, ale velmi jsem si ji oblíbila, dokonce jsem se k ní několikrát vrátila.

15.05.2014 5 z 5

Katyně Katyně Pavel Kohout

Vzhledem k tomu, že sama jsem v deváté třídě na základní škole, kniha mě poměrně oslovila, protože podobný problém řešili i mnozí mí spolužáci. "Co když se nedostanu na školu...", "Co když mě nevezmou, nebo vyhodí...". Knihu mi doporučila učitelka dějepisu s tím, že je naprosto geniální. Je opravdu velmi hezká a především pravdivá v tom, jak přemýšleli hlavní hrdinové. Jediné, co mi na knize vadilo, bylo poměrně nelogické zakončení kapitol.

11.05.2014 4 z 5

Milý Johne Milý Johne Nicholas Sparks

Zřejmě nejcitlivější příběh tohoto autora. Kniha mě velmi oslovila, asi i proto, že byla psána v ich-formě a tím navodila pocit větší autentičnosti. Každopádně je to jedna z mých nejoblíbenějších knih a obdivuji Nicholase Sparkse za to, jak dokázal vykreslit romantické scény i kruté válečné prostředí.

11.05.2014 5 z 5