Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Král Krysa

Král Krysa
Král Krysa

Král Krysa (King Rat) je první román Jamese Clavella z roku 1962. Děj se odehrává během druhé světové války a popisuje boj o přežití britských a amerických válečných zajatců v japonském zajateckém táboře v Singapuru. Do příběhu se promítly Clavellovy vlastní zážitky z tříletého pobytu v nechvalně proslulém zajateckém táboře Čang...zobrazit vše

Král Krysa (King Rat) je první román Jamese Clavella z roku 1962. Děj se odehrává během druhé světové války a popisuje boj o přežití britských a amerických válečných zajatců v japonském zajateckém táboře v Singapuru. Do příběhu se promítly Clavellovy vlastní zážitky z tříletého pobytu v nechvalně proslulém zajateckém táboře Čangi. Clavell byl jedním z 10 000 přeživších z původně 150 000 vězňů. Jedna z hlavních postav, Peter Marlowe, je autorovým alter egem.

Kniha samotná velmi věrně popisuje japonskou mentalitu v době války. Jejich krutost a odhodlání za každou cenu dodržet daný rozkaz dělaly z japonských zajateckých táborů nejhorší a nejtvrdší místa tohoto druhu. Za těchto okolností se ze zajatců stali lidé, kteří už vlastně lidmi ani nebyli. A mezi nimi muž, který i tam dokázal žít. Říkal si Král a králem i byl. Ostatní zajatci ho nenáviděli, avšak také ho potřebovali. Jeho schopnost opatřit nebo prodat nebo sehnat cokoliv, včetně jídla nebo léků ho chránila. Až přátelství s Peterem Marlowem, anglickým důstojníkem, mu ukázalo, že nejen peníze mohou obohatit život.

První američtí důstojníci, kteří dorazili po japonské kapitulaci do Čangi, nechápali, jak mohli tito lidé přežít. A zajatci, kteří se tolik let těšili domů, měli najednou strach, strach z budoucnosti, strach z návratu domů. A nejhorší šok to byl pro Krále, pro člověka, který byl v táboře téměř bohem a tam venku nebyl nic, bez domova, bez přátel, zlomený a sám.

Tři a půl roku strávených v Čangi podkopalo fyzický i psychický stav zajatců. A přesto přežili…

Přestože je kniha řazena do kategorie beletristické četby, její výpověď je založena na reálné existenci množství podobných zajateckých táborů. Autor dokázal (snad díky vlastním zážitkům ze zajetí v Čangi) dodat knize přesně tolik autentičnosti. Kniha se svým způsobem staví proti odsudkům nasazení atomových bomb vůči Japonsku, jehož odpor byl rychle zlomen těmito krajními prostředky.

V roce 1965 byl román zfilmován. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/54_/544/kral-krysa-5rb-544.jpg 4.71001
Série:

Asijská sága (4.)

Originální název:

King Rat

Žánr:
Literatura světová, Romány, Válečné
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1962 ...více
Nahrávám...

Přidat komentář

Komentáře (121)

Nejprve se musíte přihlásit.
ivakola26.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Kniha na mě opravdu silně zapůsobila. Život v zajateckém táboře byl těžký, spousta zajatců přežila díky kamarádům a díky Královi. To byl člověk který dokázal navzdory situaci a prostředí vždy vyčnívat z řady. Je pozoruhodné jak mohou naše zásady a životní předsevzetí vzít za své když se člověk snaží jen přežít. Opravdu pozoruhodná knižka, ještě dlouho mi bude ležet v hlavě než ji vstřebám.

zoka13.04.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Král krysa je velmi sugestivní román. O to více, pokud jste něco podobného prožili (ne, já díky bohu ne) nebo vám někdo vizuálně přiblížil podobný zajatecký tábor. Měl jsem to štěstí v thajsku (Most přes řeku khwai mě stále ještě čeká přečíst), takže znám to vedro, viděl jsem ty desetitisíce hrobů vojáků padlích v zajetí. Znát atmosféru při čtení pomůže, ač je popsána dokonale. Na knize je však nejdůležitější to jak dokonale vykreslí změnu chování člověka v extrémích podmínkách v kontrastu s návratem do normální reality. Kniha rozhodně stojí za přečtení, protože je emocionálně velmi silná, syrová a poutavá (stejně jako většina Clavellových knih :-)).

mardoko16.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Osobně si myslím, že člověk, který se o sebe dokázal takovýmto způsobem postarat v zajateckém táboře, kde jiní umírali jako mouchy, nemohl na svobodě skončit jako osamocený, zlomený muž bez domova a přátel. Jeho energie, chytrost a schopnost se prosadit ho musela i v době míru přivést do společnosti, kde mohl být znovu králem.

heavy6604.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

"...Klec povolila a Adam se vrhl na žrádlo a zhltl je. Pak si odpočinul a s novými silami se vrhl na další klec a po jisté době zhltl i maso, které bylo v ní. Eva se k němu připojila, a pářili se a sháněli potravu společně. Později se zřítila celá jedna strana krytu, rozbila mnoho klecí a živí se živili mrtvými. A potom slabí živí se stali potravou silných živých, dokud ti, co přežili, nebyli stejně silní. A rvali se mezi sebou a žrali se navzájem.
Adam vládl nade všemi. Byl Král. Až do dne, kdy ho vůle být Králem opustila. Pak pošel a stal se potravou pro ty silnější. A nejsilnější byl vždycky Králem, nejenom zásluhou své síly, ale zásluhou své chytrosti, štěstí a síly dohromady. Mezi krysami."
Poslední odstavec románu říká vše - o té knize, o krysách, o Homo sapiens....

MissiPippi08.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Kniha má bravurní závěr, lepší a promyšlenější i než můj oblíbený Remarque. Jenže závěr netvoří celý příběh. Další skvělou věcí je místo děje, do zajateckého tábora u Singapuru se málokdo odhodlal.

Jenže...
Po celou dobu do posledních 30ti stránek mi tam stále něco chybělo. Na konci jsem si uvědomila, že to byl nedostatek rozboru emocí a myšlenek postav. K rozepsaným pohnutkám došlo až v tom skvělém konci, dle mého pozdě. Ale lepší později než-li vůbec. Člověk sice věděl, že ten nenávidí toho a toho, nebo "kamarádí" s tím a tím, přesto dost často pochyboval. Měla jsem pochybnosti, jaký vlastně Petr a Král mezi sebou mají vztah. Jestli je to opravdové přátelství, či zneužívání naivity Petra atd. Nedokázala bych ani s jistotou říct, jaké povahy byli postavy z příběhu krom pár velmi výrazných rysů. Zkrátka pro mne nedostatek emociálního popisu. Asi je to pouze čtení pro chlapy (s nadsázkou) :)

Popis zajateckého tábora na mě působil dost lehce. Neměla jsem pocit, že by to tam byla nějaká hrůza, ačkoliv je mi jasné, že procházka rájem to nebyla, ale to vím jen díky mému "rozumu" ne díky spisovateli a jeho příběhu. K poznání došlo až v závěru, což je dle mého pozdě.

Naštěstí pointa je naprosto jasná, což oceňuji. Člověk je v jisté společnosti králem a v druhé odpadlíkem.

Jak jen to ohodnotit? Převážná část knihy je průměrná (krom místa děje) se značnými nedostatky, ale s naprosto nadprůměrným závěrem.

PS: Měla jsem opravdu veliký strach, že na krysí farmu se ke konci zapomnělo a nedovíme se, co chudáci krysičky :) Naštěstí ne.

trape01.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Jedna z nejsilnějších knih,co jsem kdy četla. Nikdy na ní nezapomenu. Četla jsem na doporučení -dnes už kamaradky. Díky Ivanko.

Peleus13.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Vynikající kniha obsahující řadu postřehů o lidském chování v situacích vymykajících se zavedeným standardům, tj. v tzv. období míru. Tedy období, kdy jedinec nemusí vycházet s málem, bojovat o to málo, ohýbat, či naopak zůstat nezlomně věrným morálním zásadám, neboť na tom doslova závisí jeho život.

Nejpovedenější je, dle mého názoru, zprostředkování myšlenky, že skutečně trvalá přátelství se nerodí kvapně, nýbrž jen velmi pozvolně, i přes jisté názorové rozpory, které je ovšem nutné si na rovinu ujasnit a vyříkat. Naopak lidé, jež o naší přízeň usilují nejvíce, vývoj vztahů je rychlý a, na prvý pohled, nekomplikovaně jednoduchý, jsou mnohdy první ve frontě na zradu a vytváření problémů do budoucna.

kacaabba21.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Chlapské čtení. Pocit sebehodnoty získaný z vnějších věcí je to nejpřirozenější pro spoustu nás, ale je to šálení, klam, fata morgana... Těším se, až uvidím divadelní zpracování.

Eigis17.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Většina příběhů z prostředí zajateckých táborů je o neutuchajícím vzdoru a plánech útěku, či mučení a krutostech věznitelů. Král Krysa je jiný. Je to příběh o snaze přežít, nezbláznit se, naplnit si břicho, ale i o přátelství a nenávisti mezi zajatci. Myslím, že nejvíc mě oslovila ta posunutá stupnice hodnot, ve které se pro nás obyčejné věci jako vajíčko, cigareta či káva stávají obrovskou cenností. Dále mě samozřejmě oslovila ta ironie, kdy Král touží po svobodě, chystá se na ni a najednou poznává, že na svobodě už není Král.

achilles11.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Tuto knihu mi doporučil již v mládí táta. Říkal, ať si ji přečtu a vezmu si z toho ponaučení. Šlo o to, že na základce byl kluk, který byl Král, ačkoliv jsem nechápal proč. Táta říkal, počkej, skončí základka a bude nic. A stalo se, jeho kouzlo vyprchalo, stejně tak jeho "kralování". Dokázal být jednička pouze v jisté společnosti, jakmile se však změnily podmínky a společnost, nedokázal se už přizpůsobit.
Kniha je ukázkou lidského charakteru a vrtkavosti Osudu.

ondrej055109.10.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Zlatej fond pisemnictvi, kanonicky dilo..obraz cloveka, pro ktereho je osvobozeni zacatek noveho stradani, je neuveritelne silnej...prohrali vsichni, nejen King, vynikajici zalezitost, pet z peti, full house jak vysitej, prisel jsrm o iluze

ma7126.09.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělé, silné, syrové. U mně za plný počet.

Lubakus31.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Ta drtivá pointa (obyvatelé věznice = .....) je hodně velký kladivo do palice.

Hrefna07.08.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Přečetla jsem jí na druhý pokus a velmi lituji toho prvního, zmařeného na druhé stránce. Měla jsem obavu, že téma zajateckého tábora za druhé světové války mě nezaujme, ač jsme od něj přečetla již mnoho skvělých knih. Velmi jsem se mýlila. Král krysa je jedna z nějkrásnějších knih, kterou jsem četla.
Vykreslení charakterů osob v krizové situaci, zvolené způsoby přežití, morální otázky, vyrovnání se z utrpením, život v uzavřeném společenství, otázka přátelství,...všechno to hltáte, přemýšlíte kdo je vám sympatický a kdo ne a nenácházíte odpověď, protože nelze soudit nikoho, sami nevíme, jak bychom se zachovali. Je to mistr pera a znalec lidí.

lazarus29.07.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Po Šogunovi a Tchaj-panovi moje třetí kniha od Jamese Clavella. Rozhodně je z nich nejlepší i když se děj odehrává v jiné době a je hodně odlišná. Je zajímavé, že ačkoliv je Král Krysa autorova prvotina, je taky zároveň jeho nejlepším a nejznámějším dílem.

mpb191324.07.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Pro současného středoevropana je Čangi úplně jiný svět, něco jako Mordor nebo Západozemí, něco co je jenom v knížkách. Přitom to není tak dávno, kdy to bylo místo které zlomí, ohne nebo aspoň pokřiví i ten nejpevnější charakter, místo kde pár zrnek rýže navíc rozhoduje o životě či smrti, a kde vejce má cenu zlata. Jen jeden člověk si dokázal podmanit tohle místo, a proto se stal Králem a to se neodpouští.

Vikina33309.07.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Knížku jsem dlouho odládala, bála jsem se, že bude depresivní (přeci jenom je to ze zajateckého tábora..), ale nebyla až takovým mučivým způsobem. Je o něčem jiném než jen o utrpení - o lidské povaze, psychice, davu.. Do toho všeho s propracovaným příběhem/příběhy..

Lili05.07.2015Hodnocení knihy 4 z 5

„Svět je džungle. Silný přežívaj a slabý nevydržej. Buď ty, nebo ten druhej. Tak je to. Jiná možnost není.“

„Vítr přinesl naději. Jak je psáno v koránu, člověk bez naděje není víc než zvíře.“

„Mozky se dají vždycky koupit. A když jednou člověk pozná, jakou má kterej chlap cenu, může ho využít nebo zneužít, jak se mu zlíbí. Na tom se točí svět. Existuje elita a pak ti ostatní. Já patřím k elitě. A budu k ní patřit i potom.“

carolinesbook03.05.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Velmi zajimava kniha o sile jednotlivce ve skupine, v uzavrenem prostoru s omezenymi podminkami. Zaroven ukazuje kontrast - jeho slabost, kdyz se ma najednou ocitnout v realnem zivote sam se stejnymi podminkami jako ostatni. Stal se nezajimavym a nepotrebnym. Doporucuji si precist, patri k povinne cetbe na skolach.

jaja198920.04.2015Hodnocení knihy 1 z 5

Vždycky tady budou lidi, co se i v zajateckém táboře vyšvihnou a umí přežít kdekoli.
Taková už je podstata lidstva a jeho povahy

cace15.04.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Dobrá kniha. Po šogunovi druhá od Clavella a budu číst dál.

rabor23.03.2015Hodnocení knihy 4 z 5

"nebylo to vúbec špatné" jak by řekl Peter Marlowe, přesto jsem asi přehnaně očekával trochu více. Některé oblasti knihy mi přišli zbytečné a nudné, jiné zase nedořešené, i když například to, že se autor vyvaroval popisu rúzných zadostiučinění dávalo větší nádech reálnosti. Postavy byly barvité a ono dúležité morální hodnocení nechává Clavell na nás, jsem jediný komu bylo Greye trochu líto?

pif6924.02.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Od Clavella nejslabší kniha - a přesto jí dám 100% , protože i tak je to perfektně vystavěný román .

mesr197424.01.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Velmi dobrá kniha ,přečtená jedním dechem.

Eli-Eli23.01.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Skvělá kniha! Dnes ráno jsem dychtivě zhltla poslední napínavé řádky a celý den postupně zpracovávám pocity, které ve mně zanechaly závěrečné stránky - a vlastně celá kniha. Čtivé, chytlavé... barvité popisy prostředí, lidí, emocí - při každém otevření knížky jsem se po prvních přečtených slovech přenesla do Čangi, kde slovo morálka získává úplně jiný význam, než tam venku, kde se prolíná to správné a to špatné do jednoho. Ve vteřině jsem se stala jedním z důstojníků nebo vojáků, kteří se snaží přežít to, co se přežít nedá. Závěr knihy je excelentní a musí každého donutit k přemýšlení: Je špatné se přizpůsobit podmínkám? Je špatné přežít za každou cenu?
Určitě si za čas přečtu knihu znovu. :)

dva.v.118.01.2015

nejen že se mi líbila a často si v ní čtu.....
ale K-Kyncl k ní jedno povídal takovoý zajímavý příběh.
On to byl kdo ji přeložil do českého jazyka,ovšem nemohl publikovat a tak jako autorka překladu byla uvedená rodinná přítelkyně,která ani anglicky neuměla.
AS když byl K.Kyncl ve vězení tak si ji chtěl půjčit z tamní knihovny. Což mu ovšem vychovatel zakázal jako pro něj nevhodnou literaturu.
Jo divné jsou cesty osudu....
Prý si ti největšií kingové ve věznicích říkají kong právě na základě této knihy.
Tolik vzpomínky K.Kyncla....

martunka10.01.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Tahle kniha se mi moc líbila a dost mě ovlivnila. Musím si ji přečíst ještě jednou !

Chipsonator08.01.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Zaujala mě obálka a to že to bylo v topce. Dal jsem se tedy do čtení a po pár stránkách jsem vědět, že tohle je správná šálek kávy, a taky že byl. Král je frajer, sympaťák a bylo pro mě nemožné mu nefandit. Navíc celá kniha je tak skvěle popsána (a to bez jakýchkoliv zbytečností), že jsem děj viděl před očima jasně, jako kdybych se díval na film. 95%

eL1307.01.2015

Toto je ta kniha, díky které jsem začala číst.

bookemma05.01.2015Hodnocení knihy 5 z 5

"Byl Král. Alespoň do té chvíle, než ho vůle být Králem opustila."

Jedna z nejkurióznějších knih o válce. Vlastně, ta nejlepší, jakou jsem kdy četla. Neuvěřitelně silný příběh o lidské vůli žít a o tom, jak naše lidská hrdost často klesá až na samé dno v zoufalé touze přežít. Možná je to sentimentální a nehodí se to do komentářů ale na konci knihy mi tekly slzy. Slzy zoufalství. Krále opustila vůle být Králem. Byl zmrzačen od těch, kterým pomáhal. Není to je kniha o žebříčku hodnot, je to také o lidské povaze. O tom, jak lidé umí být zlí a nevypočitatelní.
Tahle kniha stojí za přečtení. Nedá vám odpovědi, které možná mnoho lidí hledá, ale dá jen další otázky. A silný pocit po dočtení.