Babsie Babsie komentáře u knih

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Z této knihy jsem byla od začátku nadšená. Hned první stránky mě chytly a nemohla jsem se odtrhnout až do konce. Co mě jako první zaujalo byl autorčin originální osobitý styl psaní, tolik odlišný od jiných klasických děl. Bála jsem se že po dlouhé pauze od čtení se jen tak nezačtu, ale na tohle si myslím, že je kniha ideální. Dá se říct, že je to oddechovka, která přesto, že nemá nijak výbušný děj, zabaví i překvapí. Zajímavé, realistické postavy a vztahy, krásně vykreslené prostředí, lehce humorné a dokáže i vzbudit emoce. Přestože se normálně romantické četbě vyhýbám, tomuhle příběhu romantická zápletka vůbec neublížila, naopak mě pobavila a nakonec jsem jí i fandila, takže jsem z happy endu byla spokojená. Po dlouhé době mě nic tak nezabavilo, rozhodně doporučuji někomu kdo hledá, příjemné, veselé a ne příliš složité čtení. Oprávněně patří mezi klasiku, a kdo si ji může zařadit do povinné četby rozhodně by měl - přečtete ji jako nic.

14.08.2018 5 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Krásná, kouzelná, dobrodužná kniha s nezapomenutelnými hrdiny. Těším se na další díly.

08.06.2018 4 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Dobře a rychle se to četlo, jen podobně jako u Hrabala vytýkám nedostatečné členění textu u všech příběhů. Většina povídek na mě byla až příliš depresivní nebo rovnou o ničem. Nejvíc mě zaujaly povídky Smrt krásných srnců a Ve Službách Švédska, které měly zajímavý děj a byly docela napínavě napsány.

02.04.2018 2 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Na to, že to nemělo skoro žádný děj se to četlo docela dobře jen to mohlo být líp členěné. Přečetla jsem to za chvilku, ale nic to ve mě nezanechalo, autorův styl ani vyprávění mě nezaujalo. Většinu knihy ani není o čem vyprávět. Jediný důvod, proč si to přečíst, vidím v tom, že je to klasika. Kniha pro zábavu nebo zamyšlení to určitě není. Film byl naprosto příšerný, takže jsem to čekala horší, ale nakonec soudím, že k maturitě se to (s troškou přeskakování) přečíst dá.

02.04.2018 2 z 5

Strašidlo cantervillské Strašidlo cantervillské Oscar Wilde

Čekala jsem od toho asi mnohem víc, myslela jsem, že děj bude trošku složitější, s nějakými zvraty a akcí. Přesto mě strašidlo docela zabavilo, a dobře jsem si u něj odpočinula. Je to takový jednoduchý, hezky napsaný, příběh na jeden zátah.

10.03.2018 3 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Zábavné, pěkné dílko, které se, na to že je to drama, a není psáno moderním jazykem, velice dobře četlo. Překvapila mě velká podobnost s filmem, myslela jsem, že v knize bude děj rozveden trochu více. Znovu bych si to asi nepřečetla, ale nebylo to špatné.

10.03.2018 3 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Další příjemné překvapení, přestože je to drama, velmi dobře se to četlo. Čapek prostě umí. Dílo mi přišlo zajímavé a velmi emotivní, což oceňuji. Příběh je krátký, jednoduchý, temný s nadějným koncem. Průměrně dobré čtení.

Povídky z jedné a druhé kapsy Povídky z jedné a druhé kapsy Karel Čapek

Povídky mě velmi příjemně překvapily. Nikdy bych neřekla, že mě něco takového tolik zaujme. Knihu považuji za nadčasovou, humornou, nepředvídatelnou a velmi zajímavou. Víc se mi líbily povídky z druhé kapsy svojí návazností a propracovaností, avšak nejvíc mě zaujala povídka Jasnovidec z první kapsy. Skvěle se to čte a zabaví to, povídky jsou psané krásným, občas ironickým jazykem, což zaujme publikum každého věku. Autor si opravdu vyhrál. Bohužel, hodnotila jsem na základě všech povídek, a některé mi přišly tak zbytečné, nesmyslné a bez děje, že hodnocení strhávají.

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Shakespeara jsem naposledy četla před dvěma lety. Myslela jsem, že když jsem starší a zkušenější třeba jeho styl konečně ocením. Bohužel, nic takového se nekonalo, překousávalo se mi přes to stejně špatně jako tenkrát přes Hamleta. Příběhy jsou to krásné, ale autorův styl mi nesedí, ač mě to mrzí, protože klasická díla mě obvykle baví. Ráda bych řekla, že je to tím, že drama v psané formě nemusím, ale nedávno jsem četla Čapkovo R. U. R. a přestože to nebyl můj šálek kávy, bylo to srozumitelné a čitelné, takže musím vinit autora. Kraťoučké, docela zábavné čtení mi nakonec zabralo čtyři dny. Přesto to nebyla špatná kniha a učitě je dobré si ji k všeobecnému přehledu přečíst (nebo si alespoň zajít do divadla).

Zasvěcení Zasvěcení Lisa Jane Smith

Moje neoblíbenější série z dětství, nemůžu hodnotit jinak. Pro mladé čtenářky fantasy literatury bych ji rozhodně doporučila. Má vše, co má taková kniha mít- romantiku, překvapivé zvraty, dobrodružství, tajemno, napětí a zajímavé postavy.

18.02.2018 5 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

Krásná hororová pohádka, myslím, že jsem si ještě nikdy neužívala číst něco tak zvráceného. Stejně pohlížím i na film.

20.11.2017 4 z 5

Mechanická princezna Mechanická princezna Cassandra Clare (p)

Na nástroje smrti to pořád nemá, ale tenhle díl jsem si užila nejvíc. Nereálné romantické zápletky mě sice dost otravovaly ale přetrpěla jsem je a užila si ten zbytek (a ten za to stál)- humor, akce, krásné prostředí a sympatické postavy. Uspokojivý závěr série.

Jantarové kukátko Jantarové kukátko Philip Pullman

Nádherné zakončení kouzelné série, která se vám vryje do paměti. Budete hltat každou stránku.

Proč? 13x proto Proč? 13x proto Jay Asher

Knížku mám v booklistu od doby co mi bylo asi 10. Možná jsem si ji měla přečíst tenkrát, protože teď si na ni přijdu rozhodně moc stará (A to pořád patřím mezi náctileté). Četla se hezky, to se jí nemůže zapřít a určitě ve mě budila zájem, co bude dál. Až na to, že dál vlastně nebylo tak úplně nic, kromě jedné dívky snažící se hodit svoje problémy na ostatní. Neirituje vás už ten název? Existuje jen jeden důvod proč se člověk rozhodne k tak razantnímu činu, a to je jeho vlastní hlava. Místo toho abys to házela na druhé Hanno, a stěžovala si že si nikdo ničeho nevšiml, jsi se měla začít léčit. Není nic špatného na tom, vidět svět citlivěji. Co je špatné? Vinit z toho ostatní. Kluk co o tobě roznesl pomluvu, holka co tě nechala na večírku, kluk co ti sáhl na stehno...zasloužili si opravdu tyhle kazety? Zasloužili si být nazýváni ,,jedním z důvodů proč?". Všichni víme, že tohle člověka k sebevraždě nedožene. A chudák Clay, který to musel celé poslouchat a třást se strachem, co tam bude o něm. To jsi opravdu až tak sobecká Hanno? Musím říct, tahle kniha ve mě vzbudila silné negativní emoce. Dětinské, nesmyslné chování se táhlo celou knihou, a na to kolik jsme se toho nakonec dozvěděli mola být mnohem kratší, ale je mi jasné, že to natahování bylo nezbytné (už tak je krátká, ale koho zajímá jaký si kdo dá koktejl a jak v něm míchá lžičkou?!) Pardon, ale k Hanně lítost necítím. Každý má svůj život ve svých vlastních rukou, ona se rozhodla, že se léčit nebude (přesto, že u sebe sebevražedné tendence pozorovala), tím pádem nemůže nikoho vinit z její smrti. Ani toho největšího grázla. Nevím, možná jen nejsem cílová skupina, pokud ji čtou třináctileté emařky, určitě je to kniha přesně pro ně.
Pro přehlednost:
Klady: Dobře se četla, krátká, svižná, chytlavá, dá se říct napínavá, zajímavé, realistické postavy
Zápory: Dětinské, nesmyslné, hlavní postava egoistický, sobecký manipulátor, neschopný jakéhokoliv samostatného uvažování, málo děje roztaháno na hodně stránkách

15.05.2017 2 z 5

Prokletý ostrov Prokletý ostrov Dennis Lehane

Je hrozně těžké ohodnotit takovou knihu. Viděla jsem film, do kterého jsem se zamilovala, a na kterých bych mohla koukat pořád a kniha mi přišla úplně stejná. Doslova jsem rozebírala každičkou scénu, abych našla aspoň nějakou odlišnost, kterou bych mohla ohodnotit. Bylo to sakra těžké a to málo co se našlo, nemá ani smysl nějak zvlášť rozebírat, kniha je prostě stejně skvělá a ohromující jako film. Jste napjatí od začátku do konce (a to i přesto, že konec znáte), hltáte každé slovo, jste pohlceni příběhem a prožíváte jej s hlavním hrdinou, jemuž se díky skvělému vyprávění dostanete do hlavy (nebo ne?...) Nevypíšu sem žádné zápory, protože žádné nejsou. Nečekejte zdlouhavé popisy, nudné scény, nesmysly, nesrovnalosti, krkolomné věty (i když překlad anglických frází občas trochu pokulhával) Knihu i film můžu opravdu doporučit každému, kdo si rád přečte mysteriózní knihu, která mu zamotá hlavu!

15.05.2017 5 z 5

Mechanický princ Mechanický princ Cassandra Clare (p)

Kvalitou se drží prvního dílu, takže hodnotím stejně a těším se na třetí. Pořád postrádám nějakou pořádnou akci a zvraty, ale moc se mi líbí atmosféra a postavy. Ještě víc zbožňuju Jema a Harryho a potěšilo mě jak se to s nimi vyvinulo.

14.04.2017 4 z 5

Nádherné bytosti Nádherné bytosti Kami Garcia

Tak tahle kniha mě tedy moc nezaujala. Hlavní postava je od začátku neskutečně nudná a tak strašně dokonalá a jiná než ostatní až je vám z toho zle. Na každé stránce nám připomíná jak on je ta speciální sněžná vločka. Potom se na první pohled zamiluje do cizí holky a už neslyšíme o ničem jiném než o jeho zamilovaném srdíčku. Nebavilo mě to, nebyla tam téměř do půlky žádná akce, postavy byly otravný, špatně se mi to četlo. Nebyla jsem schopná knihu dokončit, ale viděla jsem film tak myslím že jsem o nic nepřišla. Rozhodně jsem čekala aspoň vyrovnanost nějaké akce a romantiky.

05.04.2017 1 z 5

Mechanický anděl Mechanický anděl Cassandra Clare (p)

Po Mortal instruments jsem okamžitě sáhla po další sérii od autorky. A ano, bavila mě, ale Nástrojím smrti se to rozhodně rovnat nemůže. Na to, jak málo akce tam bylo to mohlo být dvakrát kratší. Od předchozí série, kde se něco dělo na každé druhé stránce dost rozdíl. Velké plus je hlavní hrdinka, kterou jsem si hned oblíbila mnohem víc než otravnou a hloupou Clary. Oblíbila jsem si i Jema a Harryho. Will je dokonalá kopie Jace, akorát o sto procent patetičtější a nudnější. Tenhle typ postavy je už prostě okoukaný, a neskutečně průhledný. Jace měl ještě něco do sebe, Will si z něj bohužel vzal jen to nejnezáživnější. Zvraty dobré, ale nijak velkolepé, děj docela táhlý. Přesto hodnotím kladně, bylo to napsáno krásně a má to skvělé postavy. Největší plus za prostředí, to mě zaujalo nejvíc a moc hezky se to díky němu četlo.

05.04.2017 3 z 5

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Od Browna, který je mým oblíbeným autorem, jsem přečetla téměř vše a byla jsem nadšená. Takhle knížka byla přesně podle jeho scénáře, napsaná byla stejně jako ostatní, proto mě velmi zaujala. Byla jsem napjatá, četlo se to rychle a nemohla jsem jí dát z ruky. Konec jsem si asi představovala jiný, něco co by všechno převrátilo naruby jak jsem u Browna zvyklá, nějaké dokonalé záporáky. Přestože jsem se nedočkala, nezkazilo to můj zážitek z knihy a byla jsem s průběhem zajímavého příběhu i závěrem spokojená.

05.04.2017 4 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Čekala jsem od toho upřímně trochu víc, celou knihu jsem vyčkávala na nějaký velký zvrat, velké odhalení, ale všechno vlastně padlo už na začátku a pak už se to jen vezlo do klidného konce. Velmi záživné napínavé čtení, které vás nepustí, ale s prvním dílem už se to nedá srovnávat:)

05.04.2017 4 z 5