Chcete si vést seznam "přečtených knih", "chci si koupit" apod.? Začněte zde X
Hodnotit

Ostře sledované vlaky

od: Bohumil Hrabal

Ostře sledované vlaky
Ostře sledované vlaky

Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství...

http://img.databazeknih.cz/images_books/24_/2465/ostre-sledovane-vlaky-2465.jpg 3.51365
Žánr:
Literatura česká - Novely
Rok vydání: 2000, 1. vydání originálu: 1965 ...více
Nahrávám...

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Edona23.11.2015

Musím se přiznat, že styl pana Hrabala mě při čtení nijak extra nedržel. Nicméně tohle vyprávění o přeměně chlapce v muže v průběhu války, a vůbec samotné sabotáži mě nakonec mile překvapilo. Za mě jasné tři hvězdičky.

woodward22.11.2015

Tohle vyprávění o dospívání, válce a smrti, se trochu vymyká pozdějšímu hrabalovskému "pábitelství". Je tu méně nadhledu, méně filozofování, příběh je sevřený, osudový, konečný. Už dlouho si myslím, že existuje jakási spřízněnost mezi Hrabalem a Faulknerem, ačkoliv Hrabal samozřejmě není mystik ani fatalista, ale oba dokážou vyprávět tragické příběhy, prokládané třeskutě zemitými historkami, a oba mají ve zvyku zahltit čtenáře proudem slov, složených v obrazy plné barev a vůní. Hrabalův svět je ovšem přece jen jasnější a barevnější - což je koneckonců s podivem, vzhledem k nekonečné šedi starých zlých časů, kdy jeho dílo vznikalo.

Juici03.11.2015

Povinná četba, kniha která mě skoro vůbec nebavila. Jak řekl J. Dušek - Nechápu proč bych měl číst knihu která mě nebaví,autorům se tedy předem omlouvám, že jsem knihu nedočetl.
Já jí sice dočetla, ale trpěla jsem.

Koňadra01.11.2015

Včera som si to dal opäť. Mne sa toto z vonku pokojné a vnútorne dramatické rozprávanie Miloša Hrmu nesmierne páči. Miloš, Hubička i prednosta sú pre mňa postavičky tak plastické a lákavé. A voňavé. Ja tam cítim všetky pachy a vône staničky, prednostovho bytu, perónu i hotela. Ale to napokon u Hrabala skoro vždy.
Tu sa asi opäť sfilmovanie podpísalo na osude knižky. Menzel usporiadal dej do jednej línie, hoci v knihe Miloš rozpráva svoj príbeh napreskáčku. Niekedy mám pocit, že ľudia čakajú niečo iné a najmä táto disproporcia ich mätie.
Ak som to dobre pochopil Ostře sledované vlaky sú v Čechách povinným čítaním, nebodaj i maturitnou otázkou. Pekná blbosť. Mne Hrabal vstúpil do života až po tridsiatke. Pokusy sa s nim zblížiť v rannej mladosti neboli síce fiaskom, jeho knižky som dokonca hltal, ale tú radosť, ktorú Hrabal môže človeku dať, tú som začal vnímať až neskôr.

_Blackie_29.10.2015

Melancholická a místy nehezky realistická, přesto však překvapivá, milá a nečekaně laskavá kniha, která zanechá v duši vedle stopy smutku zvláštní teplo a touhu po Hrabalově další tvorbě.

iluliacross28.10.2015

Čpí z toho Čechy. Až jsem z toho byla opilá. Každopádně velice silný příběh, který se na první pohled tváří nevinně. A to je ono.

Langosh29.09.2015

Jsem trochu zklamán. Je to napsáno složitěji, ale to by ani tak nevadilo. Celé se to točí kolem toho, že Miloš by rád osouložil tu svojí Mášu a kolem Hubičky a toho, jak orazítkoval jedný holce zadek. O tom je 3/4 knihy. Pak aby se neřeklo, přišla akce. Bez žádných příprav, běz nějaké úvahy, co bude, až napadnou ten vlak, nic, jen prostě Miloši jdeme do toho? No jasně, jdeme.

Jasně, Miloš si to potřeboval zkusit se zkušenější ženskou, aby byl připraven na Mášu, budiž, přimhouřím oko, ale pak ta ženská, co jela za svým přítelem a osouloží kluka na vlakový stanici, protože je chudák nešťastný, protože mu to napoprvé nevyšlo? Nic proti sexu, ale když se kolem sexuálních věcí točí většina knihy, která není nikterak rozsáhlá, pak je tu něco špatně. Závěr byl pěkný, to ano, ale taková měla být celá kniha.

Je to první věc od Hrabala, co jsem četl, a spíše mě zklamala.

Salwator28.09.2015

Nebýt hubičky, dám jen 1*. Kniha je zdlouhavá, Miloš, neustále se litujíc, byl nesympatický až jéje a ostatní postavy? Vím jen, že tam nějaké byly. Knihu jsem přečetl, dobře, ale jednou stačilo.

Michaelkaa13.09.2015

Doufám, že tuto knihu nedostanu u maturity. Vůbec nevím co bych o ní řekla. Knihu jsem musela přečíst 2x, původně jsem jí přečetla rychle a nepobrala celý děj. A ani pak mě nezaujala.

Terazky01.09.2015

Nějak často jsem se v ději ztrácela, tak jsem si musela třeba znovu přečíst celý odstavec...

Alpasstyle28.08.2015

Kniha mě vůbec nezaujala, i když byla velmi tenká a krátká, přesto jsem ji po pár stránkách odložila stranou. Není mi sympatický styl psaní, ale ani příběh mě nedohnal k tomu ji dočíst. Viděla jsem film, ale taky to není nic, na co bych se chtěla koukat znovu a znovu.

tisha840911.08.2015

Ani film, ani kniha.
A už vůbec ne ta rádoby sexy scéna s razítkem.

Haňáček09.08.2015

Moc se mi líbil vývoj hlavní postavy. Děj příjemně plyne a líbilo se mi, že i přes válečný nádech děje mě kniha dokázala i rozesmát.

marketa53607.08.2015

Tato kniha mě nezaujala, hrozně jsem se v jejím ději ztrácela... Byla to asi nejhorší kniha z maturitní četby.

jedlík16.07.2015

Nevyhovoval my styl psaní. Nesympatické postavy, nepřehledný děj, ale konec byl překvapivý. Ale myslím že by jsi to měl přečíst každý, aby věděl jak se jazyk dá použít. Přežít se to dá, má to jen cca 100 stránek, ale jsem ráda že to mam zasebou a další knihu si od něj už nepřečtu.

adelinka12.07.2015

niektoré poviedky sú skvelé a niektoré ešte skvelejšie....ja som nemala vhodné obdobie na túto knihu - v niektorých som sa strácala.....musím sa po nejakej dobe a v lepšom období ešte raz k tejto knihe vrátiť....

Stolda11.06.2015

Moc hezké čtení, Hrabal nikdy nezklame

TheCiko510.06.2015

Před přečtením knížky bych neřekl, že se za sedmdesát šest stránek dozvím krásný úsměvný dojemný a poutavý životní příběh. Navíc podaný Hrabalovým nezaměnitelným vypravěčským stylem. Stokrát omýlané dílo a stokrát bych si ho přečetl znovu.

-Nikola-10.06.2015

Tuto povídku jsem 6x odložila nedočtenou a pak se vrátila mopět na začátek. Byla pro mě naprostým oříškem. Nevěděla jsem, jak na ni. Pak jsem četla s poznámkovým blokem a tužkou v ruce. Pomohlo to!
Jak se může stát z kluka, který je zklamán ze zjištění, že ještě není připraven být mužem, hrdina?
Je to tak smysluplné dílo, až mi z toho běhá mráz po zádech. Na konci knihy se teprve dozvídáme o opravdové povaze hlavního hrdiny. O tom že je zralý a na dostatečné psychické úrovni. Že je připravený na velké věci. Bohužel, ve svém životě stihne už jenom jeden takový skutek...

radek063521.05.2015

Česká klasika, jež díky své neklasičnosti zabodovala hlavně u klasiků, kterým nejspíš nejsem. Už od začátku jsem nechápal, proč Hrabal používá tak dlouhé, nepřehledné souvětí. Umělecký záměr? Možná, ale v tomhle případě ta "uměleckost" docela překážela. Navíc jako koruna k těmto větám, ještě autor zvyšuje laťku nepřehlednosti na maximum, neboť děj neplyne chronologicky - skáče z různých dialogů, přes různé místa, naprosto nevhodným způsobem. Sic 90 stránek, ale rozhodně pomaleji přečtené než 400stránkové knížky. Bohužel, pokud se s Hrabalem nepotkám v povinné četbě, jeho jiná díla si pravděpodobně nepřečtu. Ale je to zásadní autor české literární tvorby, takže by si každý měl alespoň něco od něj přečíst. Pro Čecha je to povinnost, protože nutno říct, že využívá velmi zvláštním způsobem český jazyk. Ještě že ti mám za sebou...

R.E.M.17.05.2015

Nenadchla. Neotřelý styl a zpočátku zábavně předlouhé souvětí jsem později začala pociťovat jen jako určitou uměleckou pózu. Možná oprávněně, možná neoprávněně. Kdo ví? Patrně jen autor. Co dál? - Vesměs nesympatické postavy s podivně pokrouceným chováním. Nenašla jsem poetiku, a na rozdíl od jiných autorů mě ani nezasáhl pocit krutosti a nesmyslnosti války. To Květě Legátové k mrazení čtenáře z válečných hrůz a popisu marnosti války stačilo pár vět.

SmallLucia17.05.2015

Tohle jednoduše nebyl můj šálek kávy. Přeskakování od jedné události k druhé a pak zase vracení se k té první.. prostě jsem se v tom špatně orientovala. Zkusím jiná díla od Hrabala, třeba mě zaujmou více.

martin650005.05.2015

jednoducho krása. to české "žvanení" nemá chybu

wawe4808.04.2015

Příjemná a odpočinková kniha, ale občas jsem byl zmatený v přeskakování časem.

Sandik04.04.2015

Vedle "Anglického Krále" pro mě osobně nejen nejlepší Hrabalova kniha, ale snad vůbec to nejlepší, co kdy v češtině bylo napsáno.
PS: Pro ty co hodnotí tři hvězdičky a méně. Neumíte číst, to je to celé...

AdélaV.31.03.2015

Já si prostě nemůžu pomoct, ale styl pana Hrabala mě prostě nezaujal, spíš naopak. Rozhodně nezpochybňuji jeho um a přínos - rozhodně je jedním z nejvýznamnějších českých autorů - jenže mě osobně prostě nesedl....

Alexander191831.03.2015

Tož ta úprava je trochu zvláštní, ale není to nic nepřekonatelného. Za mě 5 hvězd.
P.S. Odkaz pro všechny ´´Jediné pozitivum byla délka´´ - ... anebo radši ne, potom bych už tady s nikým nekamarádil. :D

Daniel.9517.03.2015

Krásná kniha v závěru sem si říkal proč jen nemůže být delší, jen nechápu proč je tu tolik negativních ohlasů, hlavně s tématem maturity. I přes to že je to krátký tak proč si ji teda vybíráte k maturitě když vás nebavila?

Veeris13.03.2015

Nejhorší z mé povinné četby, číst to je spíš jak za trest, hvězdička za snahu

Bratranice15.01.2015

Zajímavý námět, ale trochu jsem se ztrácela v příliš dlouhých souvětích.