Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Ostře sledované vlaky

Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství...

http://www.databazeknih.cz/images_books/24_/2465/ostre-sledovane-vlaky-2465.jpg 3.51672
Novely, Literatura česká
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1965 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
mdracek28.06.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Novela pěkně vystihuje postoje lidí žijících v sudetech na konci války. Přesto mě kniha příliš neuchvátila. Milošův plán vyhodit do vzduchu projíždějící vlak podle mě nepramenila ani tak z vlastenectví, jako spíš z touhy něco udělat během jinak relativně nudných hodin trávených noční službou na nádraží, ozvláštněných pouze historkou výpravčího Hubičky..

Scathia02.06.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Film se mi líbil, ale v knize jsem měla problém se orientovat. Dějové linie do sebe byly zapletené až moc, minulost se míchala s přítomností... Moc mě to nenadchlo.

niki-chan28.05.2016Hodnocení knihy 1 z 5

Doufám, že už nikdy více. Celý příběh nemastný neslaný. Popis scén mi přišel místy dost divoký až podivný. A postavy snad ani nejde zhodnotit ať už kladně nebo negativně

koki.veru27.05.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knížka přeštena během chvilky, čímž se mohla zařadit do čtenářský výzvy (kniha přečtená za jeden den). Nebyla jsem ale z této knížky úplně nadšená. Děj sice zajímavý, ale nečetlo se to příliš dobře, případá mi, že autor strašně odskakuje od toho hlavního děje.

Weiler19.04.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Snesitelný Hrabal – tím jsou pro mě Ostře sledované vlaky. Zde totiž spisovatel ještě nevycizeloval svou formu, tudíž čtení jeho vět není v tomto díle za trest. Druhým příznivým faktorem je menší přítomnost pábitelského ducha. Spojení válečné tématiky a patetického problému erektilní disfunkce funguje fantasticky. Můj oblíbený moment s mým jmenovcem, dědečkem, je tím očividnějším zástupcem komické poetiky, kterou je dílo prostoupeno. Miloš je svým způsobem velmi nehrdinskou hlavní postavou, i přes jeho konec, sympatie se k němu (na rozdíl od filmu) budují těžko, ale to ke škodě není. Úplně dobře hodnotit přesto nemůžu, protože jednak nejde o typ knihy, který bych si znovu vyhledal, především však je Hrabal buran a jeho buranství se projevuje i zde, když v zásadě všechny ženské postavy redukuje na sexuální, případně asexuální objekty. Jinými slovy: škoda, že už není válka, podle knihy bych si myslel, že stačí před sličnou německou diverzantskou zmínit sexuální nezkušenost a rázem by mi dala.

Džena07.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Veľmi dobrá kniha, dobre sa čítala, prekvapivý koniec.

Faji04.04.2016Hodnocení knihy 2 z 5

Je zde spousta komentářů, kde lidi nadávají na tuto knihu, anebo ji chválí. Je zde také spousta komentářů, kde jsme svědky veřejné hádky v tom, kdo má a kdo nemá pravdu - respektive na čí straně leží pravda.

Můj názor je jen můj názor - neznamená to hned, že taková ta kniha doopravdy je!

Dvě hvězdičky dávám jen kvůli pár vtipným momentům. Kniha mě nijak neoslovila, Hrabalův styl mi nepřijde bůhvíjak skvělý, natož vyzdvihovaný. Píše jako někdo na druhém stupni základní školy, neustále používá spojku "a", mnohdy tam najdeme větu přes stránku a půl, a to jen díky tomu, že v půlce věty přejde na jiné téma a k tomu původnímu se už nevrátí. Zmatené, špatně se to čte a budu se této knize snažit vyhýbat, jako hlavní postava svému intimnímu problému ;-)

vikimi25.03.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Knížka se mi líbila a i nelíbila...

Romanka8921.03.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Pro mě docela příjemné čtení na jedno odpoledne. Mnoho úsměvných momentů - razítkování pozdadí, natírání plotu, atd. Trefné příjmení hlavního hrdiny - Hrma ;-) Tragický konec mne docela překvapil.

"...nastavil jsem ústa a skrz ten natřený drát jsme se políbili, a když jsme otevřeli oči, ona měla na ústech takovou červenou kundičku a já taky, rozesmáli jsme se a od té doby jsme byli šťastni."

Xena01127.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Zajímavá kniha, styl spisovatele se nezapře. Do seznamu maturitních knížek se určitě hodí.

Radan202018.02.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Krátká oddychovka s velmi zajímavým koncem. Do maturitní četby ideální.

NiNo11.02.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Z knihy jsem měla velmi smíšené pocity. Připadala mi jako nevyvážená kombinace něčeho a ničeho, bezvýznamnosti i velkých dosahů. Zajímavé pojetí druhé světové války, která je podstatná jako historický milník, ale pro dospívajícího kluka tak nějak ztrácí na důležitosti ve srovnání s osobními problémy, i když zase vlastně není až tak druhotná, když člověka může stát život...

Damato08.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Ke knize jsem se poprvé dostala před mnoha a mnoha lety a to před maturitou, postupně jsem si zvykla na úžasný film, nyní jsem se vrátila ke knize a musím přiznat, že i když příběh znám tam a zpátky, že mě kniha opětovně nadchla..... úžasný Hrabal, úžasný Menzel.... protože při čtení mi tam okamžitě naskakovaly ukázky z Menzelova filmu.

julika18.01.2016Hodnocení knihy 3 z 5

Při čtení mě pobavila pasáž v nemocnici, jak letěl vzduchem bažant. :D Pan Hrabal má opravdu dobrý smysl pro humor. Cítím, že to asi žádný suchar nebyl. Knížku jsem přečetla rychle, líbila se mi, měla jsem ji jako povinnou četbu. Neřekla bych, že je nudná, někomu to sedne a někomu ne.

patrik081605.01.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Nevím, komu připisovat vinu, za tohle nízké hodnocení. Jestli studentům, kteří nejsou zvyklí číst (co hůře - neumějí pochopit kvalitní umění) a nedokážou tuhle knihu ocenit nebo raději učitelům a především rodičům, kteří nejsou schopni vzbudit ve studentech zájem o knihy a hlavně naučit je knihy chápat.

Ostře sledované vlaky je pro mě osobně ucelený pohled na druhou světovou válku českýma očima. Teda spíše nejen českýma očima. Je to také pohled na probíhající válku z pohledu úplně obyčejných lidí, řešících úplně obyčejné problémy. Je to pohled očima obyčejných lidí, kteří jak by se mohlo zdánlivě zdát, nepřijdou do styku s válkou a žádným způsobem je neovlivní, ale ačkoliv se o válku nezajímají, válka byla a nedala se jen tak přehlížet. Je to napsané moc pěkným, hladkým a obrazným stylem, jak to Hrabal uměl. V postavách je zobrazena křehkost člověka, jak to Hrabal dokázal zobrazit např. ve Slavnostech sněženek.

Hlavně je to ale tragikomická, možná až trochu melancholická výpověď o nás o Češích. Jak dokážeme ignorovat velké problémy sahající nad náš rámec. Jak si jich dokážeme nevšímat a raději se staráme o vlastní záležitosti. Je to o naší české malosti a zároveň velikosti, o naší slabosti i síle.

thejanula02.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Zajímavá kniha. Jsem ráda, že jsem před přečtením viděla divadelní představení, mohla jsem si tím pádem při čtení knihy vybavit různé detaily.

Y.F.N.06.12.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Ostře sledované vlaky sledují problematiku dospívání, pro mne velmi statečného, leč sobeckého, Miloše Hrny, na pozadí něčeho tak bezvýznamného jako je druhá světová válka. Děj postupuje rychle, dobře se čte, nejsou tu přebytečně dlouhé pasáže, navíc vykreslení odlišných postav na jedné železniční stanici je velmi dobré. Jenže potom co jsem tuto knihu dočetl ve mně nezůstalo prakticky nic. Klidně bych mohl zapomenout celý děj a vůbec by mi to nevadilo. Takže pro mne tři hvězdy.

Edona23.11.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Moje první kniha od Bohumila Hrabala, která není zrovna typická pro jeho tvorbu. Byla jsem malinko zklamaná, ale příběh jako takový je velice zajímavý, překvapivý. Doporučím i filmové zpracování.

woodward22.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Tohle vyprávění o dospívání, válce a smrti, se trochu vymyká pozdějšímu hrabalovskému "pábitelství". Je tu méně nadhledu, méně filozofování, příběh je sevřený, osudový, konečný. Už dlouho si myslím, že existuje jakási spřízněnost mezi Hrabalem a Faulknerem, ačkoliv Hrabal samozřejmě není mystik ani fatalista, ale oba dokážou vyprávět tragické příběhy, prokládané třeskutě zemitými historkami, a oba mají ve zvyku zahltit čtenáře proudem slov, složených v obrazy plné barev a vůní. Hrabalův svět je ovšem přece jen jasnější a barevnější - což je koneckonců s podivem, vzhledem k nekonečné šedi starých zlých časů, kdy jeho dílo vznikalo.

Koňadra01.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Včera som si to dal opäť. Mne sa toto z vonku pokojné a vnútorne dramatické rozprávanie Miloša Hrmu nesmierne páči. Miloš, Hubička i prednosta sú pre mňa postavičky tak plastické a lákavé. A voňavé. Ja tam cítim všetky pachy a vône staničky, prednostovho bytu, perónu i hotela. Ale to napokon u Hrabala skoro vždy.
Tu sa asi opäť sfilmovanie podpísalo na osude knižky. Menzel usporiadal dej do jednej línie, hoci v knihe Miloš rozpráva svoj príbeh napreskáčku. Niekedy mám pocit, že ľudia čakajú niečo iné a najmä táto disproporcia ich mätie.
Ak som to dobre pochopil Ostře sledované vlaky sú v Čechách povinným čítaním, nebodaj i maturitnou otázkou. Pekná blbosť. Mne Hrabal vstúpil do života až po tridsiatke. Pokusy sa s nim zblížiť v rannej mladosti neboli síce fiaskom, jeho knižky som dokonca hltal, ale tú radosť, ktorú Hrabal môže človeku dať, tú som začal vnímať až neskôr.

_Blackie_29.10.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Melancholická a místy nehezky realistická, přesto však překvapivá, milá a nečekaně laskavá kniha, která zanechá v duši vedle stopy smutku zvláštní teplo a touhu po Hrabalově další tvorbě.

iluliacross28.10.2015Hodnocení knihy 4 z 5

Čpí z toho Čechy. Až jsem z toho byla opilá. Každopádně velice silný příběh, který se na první pohled tváří nevinně. A to je ono.

Langosh29.09.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Jsem trochu zklamán. Je to napsáno složitěji, ale to by ani tak nevadilo. Celé se to točí kolem toho, že Miloš by rád osouložil tu svojí Mášu a kolem Hubičky a toho, jak orazítkoval jedný holce zadek. O tom je 3/4 knihy. Pak aby se neřeklo, přišla akce. Bez žádných příprav, bez nějaké úvahy, co bude, až napadnou ten vlak, nic, jen prostě Miloši jdeme do toho? No jasně, jdeme.

Jasně, Miloš si to potřeboval zkusit se zkušenější ženskou, aby byl připraven na Mášu, budiž, přimhouřím oko, ale pak ta ženská, co jela za svým přítelem a osouloží kluka na vlakový stanici, protože je chudák nešťastný, protože mu to napoprvé nevyšlo? Nic proti sexu, ale když se kolem sexuálních věcí točí většina knihy, která není nikterak rozsáhlá, pak je tu něco špatně. Závěr byl pěkný, to ano, ale taková měla být celá kniha.

Je to první věc od Hrabala, co jsem četl, a spíše mě zklamala.

Salwator28.09.2015Hodnocení knihy 2 z 5

Nebýt hubičky, dám jen 1*. Kniha je zdlouhavá, Miloš, neustále se litujíc, byl nesympatický až jéje a ostatní postavy? Vím jen, že tam nějaké byly. Knihu jsem přečetl, dobře, ale jednou stačilo.

Michaelkaa13.09.2015

Doufám, že tuto knihu nedostanu u maturity. Vůbec nevím co bych o ní řekla. Knihu jsem musela přečíst 2x, původně jsem jí přečetla rychle a nepobrala celý děj. A ani pak mě nezaujala.

Terazky01.09.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Nějak často jsem se v ději ztrácela, tak jsem si musela třeba znovu přečíst celý odstavec...

Alpasstyle28.08.2015Hodnocení knihy 1 z 5

Kniha mě vůbec nezaujala, i když byla velmi tenká a krátká, přesto jsem ji po pár stránkách odložila stranou. Není mi sympatický styl psaní, ale ani příběh mě nedohnal k tomu ji dočíst. Viděla jsem film, ale taky to není nic, na co bych se chtěla koukat znovu a znovu.

tisha840911.08.2015Hodnocení knihy 1 z 5

Ani film, ani kniha.
A už vůbec ne ta rádoby sexy scéna s razítkem.

Haňáček09.08.2015

Moc se mi líbil vývoj hlavní postavy. Děj příjemně plyne a líbilo se mi, že i přes válečný nádech děje mě kniha dokázala i rozesmát.

marketa53607.08.2015

Tato kniha mě nezaujala, hrozně jsem se v jejím ději ztrácela... Byla to asi nejhorší kniha z maturitní četby.