Soutěž

Ostře sledované vlaky

Autor: Bohumil Hrabal

Ohodnoťte knihu:
Ostře sledované vlaky

Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství...

http://img.databazeknih.cz/images_books/24_/2465/ostre-sledovane-vlaky-2465.jpg 3.5859
Žánr:Literatura česká - Novely
Rok vydání:2000, rok 1. vydání v ČR/SR: 1965 ...více

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
xxDawexx 16.07.2014

Podobně jako u Postřižin, pábení je podle mě jednoduše nuda. Dočkal jsem se alespoň příběhu, nicméně ten sám nemůže knihu zachránit. Mám rád příběhy spletité, složité, nejasné a neočekávané, a toho se tu čtenáři nedostane. Ale - oproti již zmíněným Postřižinám je tu něco, co výrazně staví Ostře sledované vlaky nad ně - totiž postava Miloše Hrmy, který se člověku nějakým způsobem vryje do paměti, se kterým prožíváte jeho strastiplné události, a kterého si svým způsobem oblíbíte.

Pokud máte rádi tento druh knížek nebo pokud máte rádi Hrabala, hvězdičku si přidejte - nicméně v mém hodnocení knih prostě a jednoduše Ostře sledované vlaky nemají na to, aby dostaly hvězdy 3. Bohužel.

kacimilek 16.07.2014

Je úžasné, jak autor dokáže s lehkostí prezentovat i ta nejpříšernější fakta. Zbytečně nepřehání, zbytečně nepopisuje. Možná i proto je děj tak jímavý.

Mc.Sisi 14.07.2014

Skvělá kniha (y)

Bomer 07.06.2014

Knihu jsem četla jako povinnou četbu a již proto mne odrazovala. Nakonec jsem jí přelouskala během pár hodin, ale nevyhovoval mi styl, jakým kniha byla napsána. Chvílemi byla nepřehledná, ale přece jen se od tohoto autora se pokusím přečíst další knihy.

Shampoo 22.05.2014

Výborná knížka, mám ji i v mluveném slově a prostě mě pan Hrabal baví. Díky bohu že já měla jako povinou četbu vybraného Jiráska a mohu "nemít ráda" zrovna jeho :D

Modrina 21.05.2014

Tuhle útlou knížečku jsem kdysi objevila doma v knihovně a během chvíle jsem ji přelouskla. A od té doby ještě několikrát. Čím jsem byla starší, tím víc na mě působila. A film je podle mého jedna z čestných výjimek, kdy se knižní předlohu podařilo přenést na plátno.

Felsenberg 09.05.2014

Krásná a zajímavá kniha. Nepochopení zdejších čtenářů podle mě pramení z neschopnosti pochopit 2. světovou válku, která naprosto ovlivnila životy, myšlení, cítění a chování všech lidí, kteří byli nuceni v tomto období žít. Panu Hrabalovi se naopak podařilo velmi přesně, květnatě a zajímavě přenést to všechno na stránky této krásné knihy. Proto pane Hrabale, děkuji ...

Sádina 17.02.2014

Četla jsem knihu, byla jsem i na divadelním představení a tato kniha mě bavila. Ačkoliv mě někdy dlouhá souvětí unavovala.

Bunburistka 16.02.2014

Musím říct, že tuto knihu jsem také četla jako povinnou četbu do školy a souhlasím s předešlými názory, asi také neumím autora dostatečně ocenit. Určitě jsem již přečetla lepší knížky, byť byly delší. K Hrabalovi se už asi vracet nebudu.

kilimetr 14.02.2014

Přečetl jsem to jen kvůli tomu, že je to jedna z knížek na povinné četbě. Nejspíš neumím ocenit autorovo dílo

Esko* 11.01.2014

Tak nějak nikdy nevím, jak povinnou četbu hodnotit. Tohle se četlo dobře, ale autorův styl mi prostě vůbec nesedl. Co se příběhu týče - fajn, ale vzhledem k tomu, že jsem z úplně jiné generace, tak mi takovéhle realistické knížky z průběhu války, vůbec nic neříkají. Ale jako povinná četba je to jedna z těch lepších knížek - krátké, rychlé, myslím, že dobré na rozbor.

Katy007 24.12.2013

Mno, abych řekla pravdu, tak kdybych tu knihu nemusela přečíst celou kvůli povinné četbě, s velkou pravděpodobností bych ji odložila. A s ještě větší pravděpodobností bych ji už nikdy znovu neotevřela. Naštěstí je příběh celkem krátký.

MonisPop 22.12.2013

Nemohla jsem se do knihy začíst a přestože má tak málo stránek mi připadalo, že jich má 3x tolik. U této knihy mě prostě přestalo čtení bavit. Občas jsem se v knize nevyznala a nedokázala si spojit některé události.

Evillabilla 04.12.2013

Kniha se mi moc nelíbila, kvůli zbytečně detailním popisům ne příliž pěkných výjevů. A také autorův styl mi moc nesedí.

Poutnice 22.10.2013

taky už Hrabala nepotřebuju číst znovu, nevím, jak je na tom s ostatníma knihama, ale tohle jeho vyjadřování...vulgarismy, forma, no já nevím, prostě mi to nesedí. Příběh dobrý, ale stačilo by mi to asi převyprávět

Atuin 20.10.2013

Výrazně kritická knížečka a až " nepříjemně" hluboká. Všechno co Hrabal řekl, cítil, myslel, zažíval je na těch několika strankách. Dobře vybalancované. Pojem obyčejnost a pojem neobyčejnost splývá díky stylu vyprávění. Vypráví se sama, buď je přijatelná nebo nepřijatelná celá koncepce Hrabalova psaní. Nepíše mělce nebo plytce, a v jeho obratech je vždy znát že se přes půvab slov nesmýká po povrchu ale spíš hluboko pod ním.

Domule 06.10.2013

podivná kniha.

maple34 05.10.2013

Suprová krátká novelka, která se stala slavnou zejména díky Menzelovu zfilmování. Takové osudy dobrého nádražáka Hrmy za druhé světové války. Působivě psané, má to spád, Hrabal mě baví!!!

Lucka.Simarova 03.10.2013

Zprvu jsem chtěla číst Anglického krále, tam jsem však usoudila, že hrabal je prase a číst to nebudu, sáhla jsme po Vlacích. Nuže až tak špatné to nebylo, příběh byl přinejmenším zajímavý, ale forma jakou to Hrabal napsal mě opravdu nezaujala.

anetka11 16.09.2013

Hrabala už nikdy víc! Děj není špatný ale ta forma jakou to je zformulováno je prostě nudná až k umření. Tenhle malý uzlíček sem četla celý týden!

odrobil 06.08.2013

Knížka rychle přečtená, ale je jaksi zamotaná a hodně často jsem se v ní ztácel.

VerRyNDA 31.07.2013

Knížka k maturitě. Čte se celkem dobře, ale chvilkama jsem se v ní ztrácela. Jediné, co bylo zajímavé byl konec.

L.u.c.i.e1986 28.07.2013

Tak je fajn, že je to psáno takovým jednoduchým stylem, ale bohužel mě tato kniha neoslovila...

Marčullkas 22.07.2013

Film jsem neviděla! Ani se na to nechystám. Mám ráda vlastní představivost a fantazii knihy. Věřím, že po zhlédnutí filmu, bych byla opět zklamaná. Proto si knižní podobu ráda uchovám :)

tatruszka 09.07.2013

Nějak si nemůžu pomoct, ale když se řeknou Ostře sledované vlaky, tak si vždycky vybavím mladého Neckaře, přestože jsem knihu četla. Nějak mi ten film s knihou splývají v jeden celek, a nejsem si tak úplně jistá jestli je to dobře nebo není. Každopádně, co se týče samotného motivu, líbilo se mi propojení kritického období války s "obyčejnými" problémy hlavního hrdiny.

bbara155 28.06.2013

Toto je výjimečný případ, kdy film byl lepší než kniha. Je také jediná, kterou jsem od tohoto autora byla schopná dočíst až do konce. Vím, že Hrabal je vysoce ceněný český klasik, ale já jeho knížky číst nemůžu. Vadí mi jejich surovost a nesdílím jeho vidění světa.

anisek989 27.06.2013

Na to jak je krátká mi běhal mráz po zádech až moc ;) A myslím, že sem dosud nečetla nic lepšího, co by zachycovalo válku a její utrpení na všem..
Super.

Lady Dracula 19.06.2013

Kniha se mi velmi líbila, jelikož je psaná velmi jednoduchým stylem, i když jsem se setkala s názorem, že je to náročná četba. Já jsem tedy neměla problém pochopit, co tím chtěl Hrabal říci. Jeho kritika nacismu a války jako takové je patrná, soucítí s lidmi i zvířaty, ačkoli jsou to nepřátelé. Jeho styl častého opakování se může zdát jako dosti rušivý element, mě však nevadil. Ačkoli v podstatě celé dílo se motá kolem hlavní postavy, až na konci se vlastně dovídáme, proč se kniha jmenuje ostře sledované vlaky. Nijak to však neubírá dílu na hodnotě.

Addie 13.06.2013

Kniha se tehdy dostala ve správnou dobu do správných rukou, dnes už jsou surrealistické knihy čtené účelně.
Osobně proti takovým myšlenkovým proudům nic nemám, ale občas jich na mě v knize bylo moc...

Skjaninka 08.06.2013

V tejto knihe ma ani tak nezaujal príbeh, ktorý je určite silný a zaujímavý, ale práve Hrabalov štýl robí túto knihu v mojich očiach veľmi zvláštnu. Proste mi vyhovuje, ako dokáže podať, či už banálnu, alebo vážnu situáciu. S určitou noblesou a jednoduchosťou, ktorá ma neprestáva udivovať.

Jana.A1 08.06.2013

Líbila se mi, myslím, že by to chtělo i novější filmovou adaptaci.

Foxie 07.06.2013

Další úděl maturitní četby. Ani jako studenta železnice si mi kniha ničím nezískala. Dočetla jsem to jen díky přeskakování dlouhých popisných pasáží, které se opravdu nedali. Asi Hrabal nebude můj šálek čaje, rozhodně ne knižně, jeho styl se mi zkrátka nelíbí. Jediná světlá pasáž byl konec a tím myslím, že byl celkem dobře podán. Nutno podotknout, že mi velice zaujalo, jak Hrabal v knize používá železniční hantýrku (hytlák, vlak si dupnul...), ale bezevšeho napíše semafor. Zvláštní...

M.M 31.05.2013

Poté co jsem si tu přečetla vcelku negativní příspěvky, jsem dosti přemýšlela zda si knihu přečíst nebo ne. Nakonec jsem po ní sáhla a udělal jsem dobře. Kniha mi přišla nesmírně zajímává. Líbilo se mi, jak každá postava byla jiná, měla jiné záliby, trable. Až na konec, mi to přišlo celkem i vtipně pojato (nejvíce jsem se smála u výrazů ,,ceckounek" a ,,prdeláč"). Konec byl smutný a k zamyšlení. Rozhodně tuto knihu doporučuji a nechápu proč je tato kniha hodnocena jako 72. nejhorší...

Tizi 29.05.2013

Některé knihy by asi měly být uchráněny od povinné četby, protože výsledky ve formě komentářů tady mě celkem mrzí. Vážně mně není jasné, co na knize tolik nudí. Já jsem se u těch drobných situací a příhod, které tvoří celkovou mozaiku, tedy nenudila. Naopak si myslím, že jsem nečetla lepší knihu, která by pro mě svou atmosférou lépe zachycovala válku. Zvláště díky lidskosti, která je stavěna do kontrastu k válce. Pro člověka, který válku nezažil je to konečně praštění přes nos, že válka se neděla jen hrdinům nebo zbabělcům, Petrovi, Ester či Kateřině, válka se děla prostě všem a oni kvůli ní nepřestali být lidmi. Nepřestali ničit přednostovi kanape a mít trable s ejaculatio praecox. Je to jednoduše celé o kontrastu. O kontrastu poetiky a syrovosti.

_sjuu_ 27.05.2013

nutnost k odmaturování - nezaujalo mě to, nebudu se k tomu vracet

Kimmie 16.04.2013

Tuto knihu jsem též četla jen kvůli tomu, že jsem ji měla k maturitě, jinak bych si ji nevzala. Je to nudné, špatně se to čte.

Valentine 29.03.2013

Výborně napsané, čtivé a kraťoučké - co by si mohl člověk od povinné četby přát víc? Jsem ráda že z povinnosti se změnila na příjemnout jednodenní nutnost. Perfektně hořkosladké od začátku až do konce.

Mark13 16.03.2013

Povinná četba. Vybrala jsem si ji jen proto, že nic příznivějšího a kratšího nebylo v seznamu. Knihu jsem přečetla rychle, ale nebavila mě, až snad na pár řádků. Válečná tématika, to je docela tabu. ;)

Neon 14.03.2013

Alespoň konec není špatný.. jinak je to vážně nuda.

Verous 09.03.2013

Dosud jsem nečetla knihu, která by mi víc nesedla, než je tato. Přiznávám se, že jí vůbec nerozumím. Snad se k ní někdy vrátím, a prozřím...

Juicyk 12.02.2013

Kniha mě nijak zvlášť neupoutala. Děj se mi prostě nelíbil, postavy rovněž ne a tak nějak celkově se mi to zdálo o ničem. Navíc opravdu nemusím válečnou literaturu (vlastně ji nemám vůbec ráda). Přečetla jsem, protože jsem ji potřebovala k maturitě a víckrát už ji opravdu číst nepotřebuji.

fons 22.01.2013

Ten Hrabal má výborný vyprávění.
Ale když ono je to prostě "o hovně"...

Luczynka 04.01.2013

Pro mě naprosto o ničem, pořádně to nemělo ani děj, některé části knihy byly úplně zbytečné. Kdybych to nemusela číst k maturitě, nikdy bych po téhle knize nesáhla. Ještěže to mělo jen tolik stránek, kolik mělo.

Katuska001 23.12.2012

Opravdu kraťoučké dílo, určitě lepší než nemastné a neslané Obsluhoval jsem anglického krále, tak že jsem byla příjemně překvapená :-). Ale jinak literaturu z válečného období nemusím.

sBety 02.12.2012

Snadno přelouskatelná. Děj mě chytl + je tenká, ideální do doporučené četby k maturitě.

kika 13 14.11.2012

Spisovatel výborný a knížka také.

nelcisko 12.11.2012

Musím říct, že mě kniha docela upoutala. Sice není to můj typ, který bych si vybírala z hloubi duše, ale zajímalo mě, jaká je knížka oproti filmu. Celou dobu mě kniha bavila, byla komicky podtržená a tím se mi nezdála nudná, jako většina knih z povinné četby. Dokonce mě vtáhla do děje a konec byl pro mě napínavý a velice zajímavý. Můžu dokonce říct, že některé myšlenky se mi zdály tak podobné, že nakonec usuzuji, že kniha je velice dobrá.

Em. 17.10.2012

Nejspíš jsem úplně nepochopila význam této knihy, ale bavila mě, celkem jsem se nasmála. Ale jednou stačí :)

Kachorra 07.10.2012

Krátká novela, s výrazy, které bych neočekávala u tohoto spisovatele. Škoda, že zhasl život tak mladého člověka. Nemám ráda, když hlavní hrdina zemře, ale alespoň se mu vyplnil jeho velký sen.

Marketus8 20.09.2012

Nemyslím si, že je tato kniha nudná, jak všichni říkají.. Spíš není jednoduchá, já jejímu začátku taky nerozuměla. Hodně věcí se mi ujasnilo po zhlédnutí filmu.

Radkab. 23.08.2012

Zdárně jsem, byť s občasným přemáháním, dočetla až do konce, který mi přišel nejzajímavější. Jednou stačilo.

dark.ma93 04.07.2012

Nečtivá, nuda, přitom děj je zajímavý. Asi mi nesedl autorův styl.

Zuzvil 30.06.2012

v knize i filmu se mi líbí, jak autor zobrazuje satiristický pohled na konec války, na jedné straně řeší milostné problémy mladého Hrmy a na straně druhé hrozný obraz války

FilipGOLF 14.06.2012

Celkem slušná kniha, avšak film mě zaujal trochu více. Asi jsem od toho moc očekával, slušný průměr.

Natalie 13.06.2012

Melancholická a místy nehezky realistická, přesto však překvapivá, milá a nečekaně laskavá kniha, která zanechá v duši vedle stopy smutku zvláštní teplo a touhu po Hrabalově další tvorbě.

Lussi83 26.04.2012

Jak už tu bylo někde řečeno, knížka je zařazena do povinné četby. I proto jsem jí přečetla. Ze začátku mi knížka moc nebrala, ale nakonec si myslím, že není tak špatná. Chvílemi je možná nudná, ale občas i zábavná. Nebylo špatné si jí přečíst.

Gareth16 18.04.2012

Nic mi to neřeklo. Hrabala jsem ještě nečetl, tohle byla moje první kniha a rozhodně mě to neoslovilo.

Nikotyna 03.04.2012

Tahle kniha se mi vubec dobře necetla, místama clovkek netusil, dej to ani poradne nemělo, chvílema to bylo fajn, a chvílema cetl clovek stranky a vubec nevedel co na nich bylo. Kdybych ji nepotrebovala cist k maturitě, hned po 15 strankach bych to vzdala. Jediny co je dobry je konec. Ale i tam to vic hvezdicek rozhodne nezaslouzi.

Snow 19.02.2012

Opravdu kraťoučké dílo, které by měl znát každý. Ač nám ho nutěj ve školách, měl by si ho každý přečíst ze své dobré vůle a věřím, že by ho pak spousta lidí hodnotila jinak a ne jako pár desítek stránek nudy.

Vendulik 06.01.2012

Kniha moc zdlouhavá a v některých fázech knížky jsem nevěděla o co tam jde.Nudná kniha

Ronie Gray 21.10.2011

"Čekat, co to bude dělat,"

moriarty 13.10.2011

Říkal jsem si, proč má tahle skvělá knížka tak malé hodnocení a zjišťuju, že je to proto, že byla zařazena do povinný četby. No, neodsuzuju nízko hodnotící čtenáře, vzpomínám si, jak jsem se jako dítě podobně trápil s Nerudou a s Raisem, které pro mě byly už z jiného, starého světa a které jsem stejným způsobem nechápal.

herdekfilek 10.10.2011

Hledat v poetice Hrabala zvadlé údy a lacinost je úkolem povinné četby. Vždyť už slovo povinný musí nutně veškerou poetiku vyškrábat dílu násilně z krku. Kdejaký halama bez citu se pak na Vlaky vrhne s temnou představou, že jeden z titulů bude mít s úspěchem za sebou. Ono 60 stran není mnoho. Vždyť je to přečtené za hodinu. A tu narazí, hlava nedozrálá, upíry romantickými odkojená, na tu pravou českou povahu. Na tu dokonalou smějící se bestii, kde praštit přes mordu, jen hrst brambor se vyleje vedle škopku a pro tu dokonalou úlevu se do světlíku začnou sypat impertinence ne nepodobné dívčímu komíhání nohama nad jezem. Tak roztomile živoucí. Tak nádherně hříšné.
V Hrabalově popisu chtělo by se někdy žít víc, než ve vlastním životě. Jak krásný osud najít smrt pod semaforem. Lepší než ve fitcentru odhánět tu vlastní. Hrabal popisoval život. Ten život. Opravdový. Plný lásky a překvapení ze všednosti.
Když vprostřed čtení na chvíli zavřu oči mám pocit, jako bych byl rozjásanou vodou v horském potůčku, kam čurají jen srny a kamzíci. Tak neskutečně mladou a svěží. Krásnou. Hrabalovskou, do kolen. Pravda, je to trochu zkalené vědomím příští městské aglomerace, která z potůčku vyrobí stoku. Hrabal je sen. Do absurdna natahovaný, a proto tak krásný.

janacheca 10.10.2011

Narozdíl od některých komentářů tady, se mně povídka líbila. Obecně se mi líbí Hrabalův styl psaní, přiznávám, že mám pro něj slabost.

JP 09.10.2011

Vztek ze zdejších komentářů rezonuje! Jak jinak si vysvětlit to zdejší doslova urážející hodnocení, než tak, že dnešní mládež, která tu rozumuje nejvíc, zkrátka není s to pochopit nic okolo téhle knihy. Jedinou věc. Chtějí mít vše hezky naservírované. Chtějí tam nebezpečí. Něco, co bortí pravidla. A právě ta akce a zachraňování Světa je to, co podle dnešních čtenářů definuje děj a to, že je kniha o něčem. Smutné. A hlavně lidé nechtějí, aby to bylo z míst, které znají, v kterých bydlí, protože to by přece byla taky nuda, že? Paradox je, že Hrabalovo vyobrazení naší země má od té stávající podoby dost daleko. Hrabalovou poetikou bych začal a válečným obdobím, které si už pomalu ani tři generace nepamatují, končil.

Je to krásná kniha, ukázka psaveckého řemesla, o kterém by si současní děvko-autoři mohli nechat jenom zdát. A jestli tu krásu nevidíte, nemusíte to číst, protože vás k tomu nikdo nenutí. Zevrubě to tu prohlédnu a vidím nejčastěji slova "povinná" a "četba". Mám dojem, že v tom byl ten problém, že to tu hodně lidí (převážně pak mladých dívek v mém věku) takhle cítí, už proto, že je pan Hrabal v osnovách, jako něco, k čemu vás někdo nutí.

Někdy si říkám, je přeci fajn, že lidé pořád čtou, jenže někdy mi zase dochází, obvzlášť, když vidím někoho, kdo tu knížku drží coby pouhý pozér a ještě vzhůru nohama (zveličené, ale opravdu jsou takoví), že je lepší mu ji omlátit o hlavu. Nemám nic proti konstruktivní kritice, ale hovořit o Ostře sledovaných vlacích jako o knize, které je "o ničem, nuda a hlavnímu hrdinovi jde jen o jeho erekci", to je na mou, nikoliv národní, ale estetickou hrdost až moc silná káva, obvzláště vidím-li, kolik dalších jedinců tomu přikyvuje jak zdegenerovaní datlové, pardon, pouze datlice, jak vidím. Je mi pak líto těch slepičích mozků, co se musejí babrat pouze v literárních zbytcích.

V povinné četbě je toho na výběr mnohem více, nikdo vás do toho nenutil a vy se stejně chováte, jak kdyby ano. Ale co chtít od dětí, jejichž literární úroveň vystoupala nejvýš čtením braku. Jedinci s hlavou v oblacích, bez starostí, konzumující, co je zrovna in. Tohle já třeba nikomu neberu, ať si to čtou, ale ať neříkají o Hrabalovi "svůj názor", když absolutně nerozumí tématice, souvislostem, době a dívají se na to jako na další nudnou pohádku. Příběh má být řádně silný a mít význam. A ten Ostře sledované vlaky mají, vy nány pitomý!

...takže jste si měli vzít ke čtení něco jiného, nebo radši sedět doma, "na prdeli..."

(...pardon, pane Hrabal. Vím, že Vy byste nad těmito komentáři asi jen stydlivě koukal někam dolů k zemi a smutně usrkával to svoje pivo. Není nad skromného člověka. Ale když mě něco vytočí, tak vidím rudě.)

Hrabal je neodmyslitelný, ne však každý jej je schopen docenit, protože tohle se nedá tak nějak úplně přesně vyložit, jako spíš cítit. Škoda. Škoda.

Andulino 25.08.2011

Skvělá kniha, o téma druhé světové války se velmi zajímám. Moc se mi líbilo, že tragický dopad této války a válek obecně ukázal autor na obyčejných lidech ze zapadlé vesničky. Bylo zajímavé číst knihu, která je poskládaná z jednotlivých útržků neuspořádaných chronologicky, přičemž celý příběh můžeme pochopit plně až na konci knihy. Některé scény byly velmi naturalisticky popsány, což ještě umocňuje zážitek ze čtení.

WEIL 10.08.2011

Kniha je kvalitnější než film.
Důvodem je rytmus, síla vyprávění, věrohodnost.
Je zajímavé, že než se Hrabal k tomuhle tvaru dopracoval, tak napsal řadu zdánlivě rozdílných textů...

A film přece získal nejvyšší ocenění, které může filmař obdržet.

mintberry.crunch 03.08.2011

Díky bohu, že měla ta knížka tak málo stran...Jinak bych to asi vzdala. Knížka mi připadala úplně o ničem, žádná pořádná zápletka...Knížka stejně nudná jako film..

kristynkat 11.07.2011

jednu hvězdu má ode mně hrabal za to že zfilmovaná verze dostala oscara, ale co se týče knížky, skončila jsem u třetí stránky

charlosina 04.05.2011

Miluji poetiku Bohumila Hrabala... Všechno souvisí se vším, vedle jatek sází erotiku, hrdinství v posteli vedle hrdinství na koleji, otisky razítek v nebi a žiletka vedle něj. S lehkostí vypráví ty nejsilnější momenty ze života. To je Hrabal. // Škoda, že tolik lidí čte jen očima...

Infantility 24.04.2011

Kdybych ji neměla v povinné četbě, asi bych si ji sama nevybrala.
Občas jsme se ztrácela a měla nutkání něco přeskočit. Okouzlila mě záverečná část, posledních pár stran. Určitá podobnost s dokonalým Remarquem a jeho Na západní frontě klid (dva vojáci, přemýšlí, "vyčítají si" nesmyslnost války, chápou jeden druhého).

Každopádně je těžké se naladit na Hrabalovu strunu, i když jsem měla tu čest vypracovávat život BH jako seminární práci a musím říct, že jeho život byl až někdy drsně zajímavý. Řekla bych, že je asi tahle kniha nejdějovější ze všech...

Breburda 22.02.2011

Uvědomění si zbytečnosti války.

"A potom se ozvala detonace. A já, který se ještě před chvílí těšil na ten pohled, ležel jsem vedle německého vojáka.."

nightlybird 15.02.2011

Amelie - Díky tobě jsem se začal opět po letech trochu věnovat Hrabalovi. Nejsem ti ale natolik vděčný, abych trochu tvůj komentář neopravil. Hrdina této 1. Hrabalovy, jako román koncipované knihy netrpí, jak uvádíš , ztrátou erekce, ale má problém spíš s ejaculatio praecox to jen tak na okraj.
Jinak si myslím, že bys měla nejspíš změnit zaměstnání a svůj nick. Se zaměstnáním to neodhadnu. Co ale místo Amelie použít příjmení hrdiny té nudné knihy? Možná by tvou osobu lépe vystihovalo. Pokud bys měla dojem, že jsem příliš osobní, omlouvám se. Hrabal se už bránit nemůže a tak to dělám tak trochu za něj.
Tohle vlastně není komentář ke knize, ale komentář ke komentáři. Vrátil jsem se s odstupem času abych to napravil, zjistil jsem ale, že kniha už kvalitně okomentovaná je, udělal to JP a Herdekfilek a líp bych to nejspíš nesvedl.
Proto jenom malé věcné doplnění:
Jde o Hrabalovu čtvrtou knihu, která je podobná jeho prózám z šedesátých let i když její základ tvoří existenciální povídka Kain z roku 1949, rovněž slavná razítkovací scéna pochází z povídky Fádní stanice, všechno je ale převyprávěno a přestavěno do kompaktního klasického tvaru a zdánlivě tradiční vypointovaný baladický příběh si ponechává všechny atributy Hrabalova stylu a válka - ta je zobrazena pohledem malých bezvýznamných lidiček, vyskytuje se v knize jen zprostředkovaně, v drobných, takřka surrealistických detaiIech. Je to především kniha, prodchnutá - jako ostatně řada Hrabalových knih - člověčinou.

Amelie 10.02.2011

kniha nezaujala, nedojala... umirala jsem nudou a nedokazala jsem se zbavit dojmu ze 60 stranek z 80ti si hlavni hrdina stezuje, ze se mu nepostavil a obtezuje vsechno, co ma sukne, aby mu potvrdily, ze je chlap jak se patri... pokud by na konci nepadl, padla bych ja...

PanKérka 02.02.2011

Jestli jsem někdy umírala nudou-bylo to u této knihy..

Tuffy 17.01.2011

Četla jsem jenom proto, že jsem to měla jako povinnou četbu. Normálně bych si knihu nepůjčila a kdyby přece jenom ano, odložila bych ji po pár stránkách. Nuda, nuda, nuda. Možná, že film za něco stojí, ale už jsem z toho tak znechucená, že nemám náladu ten příběh sledovat znova. Never more... :/

eseona

Četla jsem ji v rámci povinné četby a kdybych ji nutně nepotřeboval přečíst, po pár stránkách by ji vrátila do knihovny a už si ji nikdy víckrát nevypůjčila.
Sice je to kniha vtipná a místy až líbezná, ale stejně jsem se nemohla ubránit pocitu, že je ... nenapadá mě nic jiného než "bez děje" :) Ve své podstatě přišel konec dřív než solidní začátek.

Rockwood

Řekl bych, že to je taková kniha prakticky o ničem. Nebo tedy člověk čeká a čeká, pomalu se ptá proč to vůbec čte a najednou buch ho a téměř šok. Ale líbilo se mi to. Byla to taková četba na odreagování a dokonce jsem se u toho i nasmál. A ten konec přišel skoro jak blesk z čistého nebe. Pro mě.

Alix

Nevím, ale tohle mne nevzalo a nic mi to nedalo.

little_bastard22

Najznámejšie, ale zďaleka nie najlepšie. Ale vhodné prvé pričuchnutie k majstrovej poetike.

Popelllka

Tahle knížka je nádhernou nostalgií nedávno minulých let... Je fantastická jako všechna Hrabalova díla... Dlouho uvízne v paměti.

nithiel

Pokud chcete číst něco od Hrabala a naprosto se v tom neztrácet, tak ostře sledované vlaky jsou pro vás jasná volba. Tady se ještě Hrabal svým stylem tak nevzdálil normálním spisovatelům, občas je na jedné straně i víc než jeden odstavec. Navíc děj navzdory mnoha odbočkám do minulosti svižně ubíhá a nezadržitelně míří k výbornému konci.