Pomůžeme vám evidovat knihy, které se chystáte číst. Začněte zde X

Ostře sledované vlaky

od: Bohumil Hrabal

Ostře sledované vlaky

Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství...

http://img.databazeknih.cz/images_books/24_/2465/ostre-sledovane-vlaky-2465.jpg 3.51282
Literatura česká - Novely
Rok vydání: 2000, 1. vydání originálu: 1965 ...více

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
Terazkypředevčírem

Nějak často jsem se v ději ztrácela, tak jsem si musela třeba znovu přečíst celý odstavec...

Alpasstyle28.08.2015

Kniha mě vůbec nezaujala, i když byla velmi tenká a krátká, přesto jsem ji po pár stránkách odložila stranou. Není mi sympatický styl psaní, ale ani příběh mě nedohnal k tomu ji dočíst. Viděla jsem film, ale taky to není nic, na co bych se chtěla koukat znovu a znovu.

tisha840911.08.2015

Ani film, ani kniha.
A už vůbec ne ta rádoby sexy scéna s razítkem.

Haňáček09.08.2015

Moc se mi líbil vývoj hlavní postavy. Děj příjemně plyne a líbilo se mi, že i přes válečný nádech děje mě kniha dokázala i rozesmát.

marketa53607.08.2015

Tato kniha mě nezaujala, hrozně jsem se v jejím ději ztrácela... Byla to asi nejhorší kniha z maturitní četby.

jedlík16.07.2015

Nevyhovoval my styl psaní. Nesympatické postavy, nepřehledný děj, ale konec byl překvapivý. Ale myslím že by jsi to měl přečíst každý, aby věděl jak se jazyk dá použít. Přežít se to dá, má to jen cca 100 stránek, ale jsem ráda že to mam zasebou a další knihu si od něj už nepřečtu.

adelinka12.07.2015

niektoré poviedky sú skvelé a niektoré ešte skvelejšie....ja som nemala vhodné obdobie na túto knihu - v niektorých som sa strácala.....musím sa po nejakej dobe a v lepšom období ešte raz k tejto knihe vrátiť....

Stolda11.06.2015

Moc hezké čtení, Hrabal nikdy nezklame

TheCiko510.06.2015

Před přečtením knížky bych neřekl, že se za sedmdesát šest stránek dozvím krásný úsměvný dojemný a poutavý životní příběh. Navíc podaný Hrabalovým nezaměnitelným vypravěčským stylem. Stokrát omýlané dílo a stokrát bych si ho přečetl znovu.

-Nikola-10.06.2015

Tuto povídku jsem 6x odložila nedočtenou a pak se vrátila mopět na začátek. Byla pro mě naprostým oříškem. Nevěděla jsem, jak na ni. Pak jsem četla s poznámkovým blokem a tužkou v ruce. Pomohlo to!
Jak se může stát z kluka, který je zklamán ze zjištění, že ještě není připraven být mužem, hrdina?
Je to tak smysluplné dílo, až mi z toho běhá mráz po zádech. Na konci knihy se teprve dozvídáme o opravdové povaze hlavního hrdiny. O tom že je zralý a na dostatečné psychické úrovni. Že je připravený na velké věci. Bohužel, ve svém životě stihne už jenom jeden takový skutek...

radek063521.05.2015

Česká klasika, jež díky své neklasičnosti zabodovala hlavně u klasiků, kterým nejspíš nejsem. Už od začátku jsem nechápal, proč Hrabal používá tak dlouhé, nepřehledné souvětí. Umělecký záměr? Možná, ale v tomhle případě ta "uměleckost" docela překážela. Navíc jako koruna k těmto větám, ještě autor zvyšuje laťku nepřehlednosti na maximum, neboť děj neplyne chronologicky - skáče z různých dialogů, přes různé místa, naprosto nevhodným způsobem. Sic 90 stránek, ale rozhodně pomaleji přečtené než 400stránkové knížky. Bohužel, pokud se s Hrabalem nepotkám v povinné četbě, jeho jiná díla si pravděpodobně nepřečtu. Ale je to zásadní autor české literární tvorby, takže by si každý měl alespoň něco od něj přečíst. Pro Čecha je to povinnost, protože nutno říct, že využívá velmi zvláštním způsobem český jazyk. Ještě že ti mám za sebou...

R.E.M.17.05.2015

Nenadchla. Neotřelý styl a zpočátku zábavně předlouhé souvětí jsem později začala pociťovat jen jako určitou uměleckou pózu. Možná oprávněně, možná neoprávněně. Kdo ví? Patrně jen autor. Co dál? - Vesměs nesympatické postavy s podivně pokrouceným chováním. Nenašla jsem poetiku, a na rozdíl od jiných autorů mě ani nezasáhl pocit krutosti a nesmyslnosti války. To Květě Legátové k mrazení čtenáře z válečných hrůz a popisu marnosti války stačilo pár vět.

SmallLucia17.05.2015

Tohle jednoduše nebyl můj šálek kávy. Přeskakování od jedné události k druhé a pak zase vracení se k té první.. prostě jsem se v tom špatně orientovala. Zkusím jiná díla od Hrabala, třeba mě zaujmou více.

martin650005.05.2015

jednoducho krása. to české "žvanení" nemá chybu

wawe4808.04.2015

Příjemná a odpočinková kniha, ale občas jsem byl zmatený v přeskakování časem.

Sandik04.04.2015

Vedle "Anglického Krále" pro mě osobně nejen nejlepší Hrabalova kniha, ale snad vůbec to nejlepší, co kdy v češtině bylo napsáno.
PS: Pro ty co hodnotí tři hvězdičky a méně. Neumíte číst, to je to celé...

AdélaV.31.03.2015

Já si prostě nemůžu pomoct, ale styl pana Hrabala mě prostě nezaujal, spíš naopak. Rozhodně nezpochybňuji jeho um a přínos - rozhodně je jedním z nejvýznamnějších českých autorů - jenže mě osobně prostě nesedl....

Alexander191831.03.2015

Tož ta úprava je trochu zvláštní, ale není to nic nepřekonatelného. Za mě 5 hvězd.
P.S. Odkaz pro všechny ´´Jediné pozitivum byla délka´´ - ... anebo radši ne, potom bych už tady s nikým nekamarádil. :D

Daniel.9517.03.2015

Krásná kniha v závěru sem si říkal proč jen nemůže být delší, jen nechápu proč je tu tolik negativních ohlasů, hlavně s tématem maturity. I přes to že je to krátký tak proč si ji teda vybíráte k maturitě když vás nebavila?

Veeris13.03.2015

Nejhorší z mé povinné četby, číst to je spíš jak za trest, hvězdička za snahu

Bratranice15.01.2015

Zajímavý námět, ale trochu jsem se ztrácela v příliš dlouhých souvětích.

oXide21.11.2014

Je mi líto, ale pro mě průměrná kniha. Škoda, že se děj spíše táhne a „do tempa“ se tak dostane čtenář až ve druhé polovině. Navazující, nicméně občas v jiném čase se odehrávající odstavce a dlouhá souvětí mohou působit lehce chaoticky.

Hrabal je nepochybně zajímavý autor, ale má svůj styl psaní, který ne každému vyhovuje.

Tess.9619.11.2014

Tak jsem to měla za den "přečtené" a výsledek mě vůbec nepotěšil. Bohumil Hrabal určitě patří mezi nejlepší spisovatele v České republice, ale tahle kniha mě opravdu vůbec nezaujala. Měla jsem problém vůbec přečíst jednu stránku.

fallík25.10.2014

Knihu jsem si vzala, protože jsem to potřebovala do povinné četby, hlavně kvůli její délce. A je mi smutno, kolik kulturních prasat pustí k maturitě... kniha je to krásná a Hrabalův styl je dokonalý. Nic mi nepřišlo nudné, u některých příhod jsem se bavila (zvláště pak nad příběhem Milošova dědečka) a připadá mi jako jedna z nejlepších knih, které jsem četla v rámci povinné četby. A teď už mě omluvte, musím se jít vykřičet do světlíku, protože mě nehorázně vytáčí hloupost mé generace.

DaSmoulinka19.10.2014

Omlouvám se. opravdu nemohu dát více než 1 hvězdičku. I přes to, že dávám knihu do přečtených, ve skutečnosti jsem to pouze pře-lou-ska-la... Bylo to pro mě neskutečně těžké, každou stránku či dvě jsem musela číst dvakrát či dokonce třikrát a přesto z knihy nemám naprosto nic. Nezasmála jsem se, neponaučila, nemám ponětí o čem kniha byla a nebo možná měla být. Styl psaní se mi četl opravdu neskutečně špatně. ¨Jednu hvězdičku jsem vlastně dala jenom ze soucitu a také proto, že si netroufám dát Hrabalovi- odpad, no a také už se mi dostali do rukou saláty, které jsem ani nedočetla. Každopádně si to musíte přečíst! Abyste mi potom mohli říci/ napsat, o čem vlastně kniha je a co mi uniklo =o).

Ramilia08.10.2014

Vůbec se mi nezamlouvá autorův styl psaní, zbytečně dlouhá souvětí a přeskakování v čase. Vybrala jsem si ji do povinné četby proto, že má málo stránek; a ačkoliv jindy mi nedělá problém i 800stránková kniha, u téhle jsem měla co dělat, abych ji dočetla, takže bohužel nemohu hodnotit více. A ani ten humor nebyl na můj vkus nějak zábavný.

Kate.S08.09.2014

Bohumil Hrabal je velmi významný český autor. Já ho bohužel nedokáži nijak zvlášť ocenit. Jeho knihy se mi čtou velmi špatně, děj mi přijde celkově nezajímavý. Toto dílo je psané v ich formě, takže kniha se čte alespoň trochu lépe. Při čtení jsem se občas musela vrátit zpět a číst určitý úsek znovu, jelikož mi to nebylo docela jasné. Téma války je mi vzdálené, takže to nedokáži ocenit jako ostatní a třeba vyspělejší čtenáři. Knihu jsem si přečetla jen pro to, že se vyskytuje v seznamu povinné četby.

Sayuri03.09.2014

Tato kniha pro mě neměla žádný smysl, jedině to, že jsem s ní vyplnila nudné chvíle při čekání na autobus apod. Na to, že je to povinná četba jsem byla mírně zklamaná, protože jsem čekala hlubší smysl. Asi byl její účel spíše pobavit, což podle mě splnila, ale bohužel nemůžu hodnotit lépe :).

1v8na25.08.2014

nevím proč, ale knihy B.Hrabala mě nikdy nebavily. Hodně mi vadí ta dlouhá souvětí klidně i přes pul stránky.

Pedruska0119.08.2014

Jasně, tuto knihu jsme si přečetla jen díky seznamu k maturitě. Jinak bych po ní asi nesáhla. Hrabal překvapil asi jenom svým pestrým životopisem, protože pro mě jeho díla nejsou ničím zvláštní. Ze začátku kniha byla nic moc, ke konci se to zlepšilo - a ano, bylo mi Miloše líto, smutné završení -, ale i tak jsem byla ráda, když jsem se dočkala konce. Autor mě nenadchl, ale nezatracuji ho, protože i Hrabal a jeho díla jsou součástí našich dějin, on něco dokázal a zanechal nám to tu a to už něco znamená. :)