Soutěž

Ostře sledované vlaky

Autor: Bohumil Hrabal

Ostře sledované vlaky

Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství...

http://img.databazeknih.cz/images_books/24_/2465/ostre-sledovane-vlaky-2465.jpg 3.5891
Žánr:Literatura česká - Novely
Rok vydání:2000, rok 1. vydání v ČR/SR: 1965 ...více

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
1v8na 25.08.2014

nevím proč, ale knihy B.Hrabala mě nikdy nebavily. Hodně mi vadí ta dlouhá souvětí klidně i přes pul stránky.

Pedruska01 19.08.2014

Jasně, tuto knihu jsme si přečetla jen díky seznamu k maturitě. Jinak bych po ní asi nesáhla. Hrabal překvapil asi jenom svým pestrým životopisem, protože pro mě jeho díla nejsou ničím zvláštní. Ze začátku kniha byla nic moc, ke konci se to zlepšilo - a ano, bylo mi Miloše líto, smutné završení -, ale i tak jsem byla ráda, když jsem se dočkala konce. Autor mě nenadchl, ale nezatracuji ho, protože i Hrabal a jeho díla jsou součástí našich dějin, on něco dokázal a zanechal nám to tu a to už něco znamená. :)

timelady 16.08.2014

Kniha mi přišla nesmírně vláčná a průměrná, až k jejímu konci jsem prahla po dalších stránkách.

LEGACY 15.08.2014

Je mi líto. Další kniha z povinné četby, u které jsem musel bojovat s každou stránkou. Jediné plus této knihy shledávám v jejím rozsahu.

VČJKR 13.08.2014

Potom, co si zvyknete na ten prazvláštní styl psaní, kdy se v každěm odstavci píše o úplně něčem jiném, musíte dospět k názoru, že ta knížka není až tak špatná... Dokonce není vůbec špatná!

gocatgo 07.08.2014

Z těch osmdesáti stran není ani jedna slabá... Touhle knihou se definitivně změnil můj vztah k Hrabalovi.

Veru.nka 25.07.2014

Mám rozporuplné pocity, co se týče Ostře sledovaných vlaků i samotné hlavní postavy - Miloše Hrmy. Některá místa mi přišla jako hluchá, občas jsem se ztrácela ve vypravování. Jindy mě to zaujalo a bavilo. Bohužel celkový styl vypravování mi přišel příliš nezaujatý, jako kdyby odtržený od příběhu. Konec byl předvídatelný, ovšem nemohu říct, že by mě tato kniha nebavila..

xxDawexx 16.07.2014

Podobně jako u Postřižin, pábení je podle mě jednoduše nuda. Dočkal jsem se alespoň příběhu, nicméně ten sám nemůže knihu zachránit. Mám rád příběhy spletité, složité, nejasné a neočekávané, a toho se tu čtenáři nedostane. Ale - oproti již zmíněným Postřižinám je tu něco, co výrazně staví Ostře sledované vlaky nad ně - totiž postava Miloše Hrmy, který se člověku nějakým způsobem vryje do paměti, se kterým prožíváte jeho strastiplné události, a kterého si svým způsobem oblíbíte.

Pokud máte rádi tento druh knížek nebo pokud máte rádi Hrabala, hvězdičku si přidejte - nicméně v mém hodnocení knih prostě a jednoduše Ostře sledované vlaky nemají na to, aby dostaly hvězdy 3. Bohužel.

kacimilek 16.07.2014

Je úžasné, jak autor dokáže s lehkostí prezentovat i ta nejpříšernější fakta. Zbytečně nepřehání, zbytečně nepopisuje. Možná i proto je děj tak jímavý.

Mc.Sisi 14.07.2014

Skvělá kniha (y)

Bomer 07.06.2014

Knihu jsem četla jako povinnou četbu a již proto mne odrazovala. Nakonec jsem jí přelouskala během pár hodin, ale nevyhovoval mi styl, jakým kniha byla napsána. Chvílemi byla nepřehledná, ale přece jen se od tohoto autora se pokusím přečíst další knihy.

Shampoo 22.05.2014

Výborná knížka, mám ji i v mluveném slově a prostě mě pan Hrabal baví. Díky bohu že já měla jako povinou četbu vybraného Jiráska a mohu "nemít ráda" zrovna jeho :D

Modrina 21.05.2014

Tuhle útlou knížečku jsem kdysi objevila doma v knihovně a během chvíle jsem ji přelouskla. A od té doby ještě několikrát. Čím jsem byla starší, tím víc na mě působila. A film je podle mého jedna z čestných výjimek, kdy se knižní předlohu podařilo přenést na plátno.

Felsenberg 09.05.2014

Krásná a zajímavá kniha. Nepochopení zdejších čtenářů podle mě pramení z neschopnosti pochopit 2. světovou válku, která naprosto ovlivnila životy, myšlení, cítění a chování všech lidí, kteří byli nuceni v tomto období žít. Panu Hrabalovi se naopak podařilo velmi přesně, květnatě a zajímavě přenést to všechno na stránky této krásné knihy. Proto pane Hrabale, děkuji ...

Sádina 17.02.2014

Četla jsem knihu, byla jsem i na divadelním představení a tato kniha mě bavila. Ačkoliv mě někdy dlouhá souvětí unavovala.

Bunburistka 16.02.2014

Musím říct, že tuto knihu jsem také četla jako povinnou četbu do školy a souhlasím s předešlými názory, asi také neumím autora dostatečně ocenit. Určitě jsem již přečetla lepší knížky, byť byly delší. K Hrabalovi se už asi vracet nebudu.

kilimetr 14.02.2014

Přečetl jsem to jen kvůli tomu, že je to jedna z knížek na povinné četbě. Nejspíš neumím ocenit autorovo dílo

Esko* 11.01.2014

Tak nějak nikdy nevím, jak povinnou četbu hodnotit. Tohle se četlo dobře, ale autorův styl mi prostě vůbec nesedl. Co se příběhu týče - fajn, ale vzhledem k tomu, že jsem z úplně jiné generace, tak mi takovéhle realistické knížky z průběhu války, vůbec nic neříkají. Ale jako povinná četba je to jedna z těch lepších knížek - krátké, rychlé, myslím, že dobré na rozbor.

Katy007 24.12.2013

Mno, abych řekla pravdu, tak kdybych tu knihu nemusela přečíst celou kvůli povinné četbě, s velkou pravděpodobností bych ji odložila. A s ještě větší pravděpodobností bych ji už nikdy znovu neotevřela. Naštěstí je příběh celkem krátký.

MonisPop 22.12.2013

Nemohla jsem se do knihy začíst a přestože má tak málo stránek mi připadalo, že jich má 3x tolik. U této knihy mě prostě přestalo čtení bavit. Občas jsem se v knize nevyznala a nedokázala si spojit některé události.

Evillabilla 04.12.2013

Kniha se mi moc nelíbila, kvůli zbytečně detailním popisům ne příliž pěkných výjevů. A také autorův styl mi moc nesedí.

Poutnice 22.10.2013

taky už Hrabala nepotřebuju číst znovu, nevím, jak je na tom s ostatníma knihama, ale tohle jeho vyjadřování...vulgarismy, forma, no já nevím, prostě mi to nesedí. Příběh dobrý, ale stačilo by mi to asi převyprávět

Atuin 20.10.2013

Výrazně kritická knížečka a až " nepříjemně" hluboká. Všechno co Hrabal řekl, cítil, myslel, zažíval je na těch několika strankách. Dobře vybalancované. Pojem obyčejnost a pojem neobyčejnost splývá díky stylu vyprávění. Vypráví se sama, buď je přijatelná nebo nepřijatelná celá koncepce Hrabalova psaní. Nepíše mělce nebo plytce, a v jeho obratech je vždy znát že se přes půvab slov nesmýká po povrchu ale spíš hluboko pod ním.

Domule 06.10.2013

podivná kniha.

maple34 05.10.2013

Suprová krátká novelka, která se stala slavnou zejména díky Menzelovu zfilmování. Takové osudy dobrého nádražáka Hrmy za druhé světové války. Působivě psané, má to spád, Hrabal mě baví!!!

Lucka.Simarova 03.10.2013

Zprvu jsem chtěla číst Anglického krále, tam jsem však usoudila, že hrabal je prase a číst to nebudu, sáhla jsme po Vlacích. Nuže až tak špatné to nebylo, příběh byl přinejmenším zajímavý, ale forma jakou to Hrabal napsal mě opravdu nezaujala.

anetka11 16.09.2013

Hrabala už nikdy víc! Děj není špatný ale ta forma jakou to je zformulováno je prostě nudná až k umření. Tenhle malý uzlíček sem četla celý týden!

odrobil 06.08.2013

Knížka rychle přečtená, ale je jaksi zamotaná a hodně často jsem se v ní ztácel.

VerRyNDA 31.07.2013

Knížka k maturitě. Čte se celkem dobře, ale chvilkama jsem se v ní ztrácela. Jediné, co bylo zajímavé byl konec.

L.u.c.i.e1986 28.07.2013

Tak je fajn, že je to psáno takovým jednoduchým stylem, ale bohužel mě tato kniha neoslovila...