Soutěž

Ostře sledované vlaky

Autor: Bohumil Hrabal

Ostře sledované vlaky

Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství...

http://img.databazeknih.cz/images_books/24_/2465/ostre-sledovane-vlaky-2465.jpg 3.5954
Žánr:Literatura česká - Novely
Rok vydání: 2000, 1. vydání originálu: 1965 ...více
Štítky:2. světová válka

Komentáře

Nejprve se musíte přihlásit.
fallík25.10.2014

Knihu jsem si vzala, protože jsem to potřebovala do povinné četby, hlavně kvůli její délce. A je mi smutno, kolik kulturních prasat pustí k maturitě... kniha je to krásná a Hrabalův styl je dokonalý. Nic mi nepřišlo nudné, u některých příhod jsem se bavila (zvláště pak nad příběhem Milošova dědečka) a připadá mi jako jedna z nejlepších knih, které jsem četla v rámci povinné četby. A teď už mě omluvte, musím se jít vykřičet do světlíku, protože mě nehorázně vytáčí hloupost mé generace.

DaSmoulinka19.10.2014

Omlouvám se. opravdu nemohu dát více než 1 hvězdičku. I přes to, že dávám knihu do přečtených, ve skutečnosti jsem to pouze pře-lou-ska-la... Bylo to pro mě neskutečně těžké, každou stránku či dvě jsem musela číst dvakrát či dokonce třikrát a přesto z knihy nemám naprosto nic. Nezasmála jsem se, neponaučila, nemám ponětí o čem kniha byla a nebo možná měla být. Styl psaní se mi četl opravdu neskutečně špatně. Dvě hvězdičky jsem vlastně dala jenom ze soucitu a také proto, že si netroufám dát Hrabalovi- odpad, no a také už se mi dostali do rukou saláty, které jsem ani nedočetla, takže proto dvě. Každopádně si to musíte přečíst! Abyste mi potom mohli říci/ napsat, o čem vlastně kniha je a co mi uniklo =o).

Ramilia08.10.2014

Vůbec se mi nezamlouvá autorův styl psaní, zbytečně dlouhá souvětí a přeskakování v čase. Vybrala jsem si ji do povinné četby proto, že má málo stránek; a ačkoliv jindy mi nedělá problém i 800stránková kniha, u téhle jsem měla co dělat, abych ji dočetla, takže bohužel nemohu hodnotit více. A ani ten humor nebyl na můj vkus nějak zábavný.

Kate.S08.09.2014

Bohumil Hrabal je velmi významný český autor. Já ho bohužel nedokáži nijak zvlášť ocenit. Jeho knihy se mi čtou velmi špatně, děj mi přijde celkově nezajímavý. Toto dílo je psané v ich formě, takže kniha se čte alespoň trochu lépe. Při čtení jsem se občas musela vrátit zpět a číst určitý úsek znovu, jelikož mi to nebylo docela jasné. Téma války je mi vzdálené, takže to nedokáži ocenit jako ostatní a třeba vyspělejší čtenáři. Knihu jsem si přečetla jen pro to, že se vyskytuje v seznamu povinné četby.

Sayuri03.09.2014

Tato kniha pro mě neměla žádný smysl, jedině to, že jsem s ní vyplnila nudné chvíle při čekání na autobus apod. Na to, že je to povinná četba jsem byla mírně zklamaná, protože jsem čekala hlubší smysl. Asi byl její účel spíše pobavit, což podle mě splnila, ale bohužel nemůžu hodnotit lépe :).

1v8na25.08.2014

nevím proč, ale knihy B.Hrabala mě nikdy nebavily. Hodně mi vadí ta dlouhá souvětí klidně i přes pul stránky.

Pedruska0119.08.2014

Jasně, tuto knihu jsme si přečetla jen díky seznamu k maturitě. Jinak bych po ní asi nesáhla. Hrabal překvapil asi jenom svým pestrým životopisem, protože pro mě jeho díla nejsou ničím zvláštní. Ze začátku kniha byla nic moc, ke konci se to zlepšilo - a ano, bylo mi Miloše líto, smutné završení -, ale i tak jsem byla ráda, když jsem se dočkala konce. Autor mě nenadchl, ale nezatracuji ho, protože i Hrabal a jeho díla jsou součástí našich dějin, on něco dokázal a zanechal nám to tu a to už něco znamená. :)

timelady16.08.2014

Kniha mi přišla nesmírně vláčná a průměrná, až k jejímu konci jsem prahla po dalších stránkách.

LEGACY15.08.2014

Je mi líto. Další kniha z povinné četby, u které jsem musel bojovat s každou stránkou. Jediné plus této knihy shledávám v jejím rozsahu.

VČJKR13.08.2014

Potom, co si zvyknete na ten prazvláštní styl psaní, kdy se v každěm odstavci píše o úplně něčem jiném, musíte dospět k názoru, že ta knížka není až tak špatná... Dokonce není vůbec špatná!

gocatgo07.08.2014

Z těch osmdesáti stran není ani jedna slabá... Touhle knihou se definitivně změnil můj vztah k Hrabalovi.

Veru.nka25.07.2014

Mám rozporuplné pocity, co se týče Ostře sledovaných vlaků i samotné hlavní postavy - Miloše Hrmy. Některá místa mi přišla jako hluchá, občas jsem se ztrácela ve vypravování. Jindy mě to zaujalo a bavilo. Bohužel celkový styl vypravování mi přišel příliš nezaujatý, jako kdyby odtržený od příběhu. Konec byl předvídatelný, ovšem nemohu říct, že by mě tato kniha nebavila..

xxDawexx16.07.2014

Podobně jako u Postřižin, pábení je podle mě jednoduše nuda. Dočkal jsem se alespoň příběhu, nicméně ten sám nemůže knihu zachránit. Mám rád příběhy spletité, složité, nejasné a neočekávané, a toho se tu čtenáři nedostane. Ale - oproti již zmíněným Postřižinám je tu něco, co výrazně staví Ostře sledované vlaky nad ně - totiž postava Miloše Hrmy, který se člověku nějakým způsobem vryje do paměti, se kterým prožíváte jeho strastiplné události, a kterého si svým způsobem oblíbíte.

Pokud máte rádi tento druh knížek nebo pokud máte rádi Hrabala, hvězdičku si přidejte - nicméně v mém hodnocení knih prostě a jednoduše Ostře sledované vlaky nemají na to, aby dostaly hvězdy 3. Bohužel.

kacimilek16.07.2014

Je úžasné, jak autor dokáže s lehkostí prezentovat i ta nejpříšernější fakta. Zbytečně nepřehání, zbytečně nepopisuje. Možná i proto je děj tak jímavý.

Mc.Sisi14.07.2014

Skvělá kniha (y)

Bomer07.06.2014

Knihu jsem četla jako povinnou četbu a již proto mne odrazovala. Nakonec jsem jí přelouskala během pár hodin, ale nevyhovoval mi styl, jakým kniha byla napsána. Chvílemi byla nepřehledná, ale přece jen se od tohoto autora se pokusím přečíst další knihy.

Shampoo22.05.2014

Výborná knížka, mám ji i v mluveném slově a prostě mě pan Hrabal baví. Díky bohu že já měla jako povinou četbu vybraného Jiráska a mohu "nemít ráda" zrovna jeho :D

Modrina21.05.2014

Tuhle útlou knížečku jsem kdysi objevila doma v knihovně a během chvíle jsem ji přelouskla. A od té doby ještě několikrát. Čím jsem byla starší, tím víc na mě působila. A film je podle mého jedna z čestných výjimek, kdy se knižní předlohu podařilo přenést na plátno.

Felsenberg09.05.2014

Krásná a zajímavá kniha. Nepochopení zdejších čtenářů podle mě pramení z neschopnosti pochopit 2. světovou válku, která naprosto ovlivnila životy, myšlení, cítění a chování všech lidí, kteří byli nuceni v tomto období žít. Panu Hrabalovi se naopak podařilo velmi přesně, květnatě a zajímavě přenést to všechno na stránky této krásné knihy. Proto pane Hrabale, děkuji ...

Sádina17.02.2014

Četla jsem knihu, byla jsem i na divadelním představení a tato kniha mě bavila. Ačkoliv mě někdy dlouhá souvětí unavovala.

Bunburistka16.02.2014

Musím říct, že tuto knihu jsem také četla jako povinnou četbu do školy a souhlasím s předešlými názory, asi také neumím autora dostatečně ocenit. Určitě jsem již přečetla lepší knížky, byť byly delší. K Hrabalovi se už asi vracet nebudu.

kilimetr14.02.2014

Přečetl jsem to jen kvůli tomu, že je to jedna z knížek na povinné četbě. Nejspíš neumím ocenit autorovo dílo

Esko*11.01.2014

Tak nějak nikdy nevím, jak povinnou četbu hodnotit. Tohle se četlo dobře, ale autorův styl mi prostě vůbec nesedl. Co se příběhu týče - fajn, ale vzhledem k tomu, že jsem z úplně jiné generace, tak mi takovéhle realistické knížky z průběhu války, vůbec nic neříkají. Ale jako povinná četba je to jedna z těch lepších knížek - krátké, rychlé, myslím, že dobré na rozbor.

Katy00724.12.2013

Mno, abych řekla pravdu, tak kdybych tu knihu nemusela přečíst celou kvůli povinné četbě, s velkou pravděpodobností bych ji odložila. A s ještě větší pravděpodobností bych ji už nikdy znovu neotevřela. Naštěstí je příběh celkem krátký.

MonisPop22.12.2013

Nemohla jsem se do knihy začíst a přestože má tak málo stránek mi připadalo, že jich má 3x tolik. U této knihy mě prostě přestalo čtení bavit. Občas jsem se v knize nevyznala a nedokázala si spojit některé události.

Evillabilla04.12.2013

Kniha se mi moc nelíbila, kvůli zbytečně detailním popisům ne příliž pěkných výjevů. A také autorův styl mi moc nesedí.

Poutnice22.10.2013

taky už Hrabala nepotřebuju číst znovu, nevím, jak je na tom s ostatníma knihama, ale tohle jeho vyjadřování...vulgarismy, forma, no já nevím, prostě mi to nesedí. Příběh dobrý, ale stačilo by mi to asi převyprávět

Atuin20.10.2013

Výrazně kritická knížečka a až " nepříjemně" hluboká. Všechno co Hrabal řekl, cítil, myslel, zažíval je na těch několika strankách. Dobře vybalancované. Pojem obyčejnost a pojem neobyčejnost splývá díky stylu vyprávění. Vypráví se sama, buď je přijatelná nebo nepřijatelná celá koncepce Hrabalova psaní. Nepíše mělce nebo plytce, a v jeho obratech je vždy znát že se přes půvab slov nesmýká po povrchu ale spíš hluboko pod ním.

Domule06.10.2013

podivná kniha.

maple3405.10.2013

Suprová krátká novelka, která se stala slavnou zejména díky Menzelovu zfilmování. Takové osudy dobrého nádražáka Hrmy za druhé světové války. Působivě psané, má to spád, Hrabal mě baví!!!