Ostře sledované vlaky

Ostře sledované vlaky

Děj se odehrává za druhé světové války, v době, kdy se lidské vlastnosti projevují stejně jako v době hlubokého míru, jenom jsou v konfrontaci s válečným děním lépe vidět. Vypráví příběh mladičkého eléva Miloše Hrmy, který na malé železniční stanici přes své milostné problémy dospívá na práh mužství...

http://www.databazeknih.cz/images_books/24_/2465/ostre-sledovane-vlaky-2465.jpg 3.51754
Žánr:
Novely, Literatura česká
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1965 ...více
Nahrávám...

Komentáře (153)

Přidat komentář
Sorrow
18. října

Tentokráte je mi opravdu zatěžko knihu hodnotit takhle nízko, jenže mně prostě nic nedala. Netvrdím nutně, že je na vině kniha, spíše to bude můj osobní problém, ale já v ní zkrátka nenašla ten přesah. Asi jsem to celé prostě nepochopila... Samotnou mě to mrzí, ale je to tak... A ta hvězda - ta je za přednes Kryštofa Hádka, protože jsem poslouchala audio.

VercaV
17. října

Povinná četba, jinak bych si knížku nepřečetla. Konec se dal předvídat. Za mě je lepší film než kniha.

kristyna6626
10. října

Upřímně nevím, co si o této knize mám myslet. Nebyla špatná, ale nebylo to ono....
Hlavní hrdina mi připadal velmi divný :D A asi po půlce knížky jsem odhadla konec, tudíž mě nepřekvapil :D :D
Možná to bylo trochu na zamyšlení, jak se věci brali dřív a jak se berou teď. :)

terush2300
03. října

Povinná četba mi celkem nevadí, ale tohle bylo peklo a myslela jsem, že se tím neprokoušu.

Boby17
24. září

Bylo tam pár okamžiků, které mi utkvěly v hlavě, i díky filmu. Celkově ale vzato, dost průměr.

nikikostadinova
23. září

Nádhera. Kniha není obsáhlá počtem stran ale příběhem a tématem neskutečně.

lucille48
23. září

Je to zajímavá, krátká kniha. Je zde znát, že autor vyzdvihuje všechny informace jako stejně důležité. Dokázala mi alespoň trochu ukázat, co se dělo za druhé světové války - konkrétně z pohledu železniční stanice (úspěch - jsem historický barbar).
U některých postav, i u hlavního hrdiny, vidíme nevhodné chování (morální poklesek) - to se mi na knize nelíbilo (ale zase ji to dělá zajímavou pro mnoho dalších čtenářů).
Maturantům ji doporučuji, pokud mají rádi četbu o 2. světové válce a mohou bez problémů uvést historický kontext (dokážou popsat období 2. světové války).

suezie
19. září

Kam se řadím já?

Ne k těm, kteří ji odsuzují, protože je děj "o ničem".
Ne k těm, kteří ji odsuzují, protože je jen "o tom".
Ne k těm, kteří ji odsuzují, protože se na tuto knížku museli soustředit víc, než na knihy, které píší autoři dnes. (Ale to vám neřeknou, protože by se styděli... )
Ne k těm, kteří ji považují za dokonalý literární skvost, jež nemá obdoby.

Já patřím k těm, kteří ví, že v ní něco je. Jen to něco zatím nenašli...

kubamedivis2254
12. září

Tuto knihu jsem četl povinně, spíše z donucení k maturitním zkouškám. Kniha mne ve velké míře nudila, až otravovala přemrštěným popisem banáních prkotin. Až na PÁR vtipných prupovídek je knížka naprosto nezáživná. Příběh jako takový lze ve své podstatě nacpat na jednu stránku knihy.
Bohumil Hrabal dle mého jistě nepatří mezi významné národní umělce, jak bývá často označován.

RoseThrone
04. září

Jak jinak, než povinná četba k maturitě. :) Knížka i film sou velice svižně a vtipně napsané. Knížka je velice tenounká, takže byla přečtena během jednoho deštivého odpoledne. :)

Monnie
19. srpna

Kniha jsem měla v povinné četbě k maturitě - bavila, rychle se četla a měla poutavý obsah. Celou dobu sledujete vývin osobnosti hlavního hrdiny z přecitlivělého kluka v kus chlapa, kterým je na konci. V knížce je spousta vtipných pasáží hlavně s výpravčím Hubičkou. Konec byl smutný, ale měl skvělou pointu. Asi nejlepší Hrabalova kniha

Jana_Z
18. srpna

Dle mého názoru to není nejlepší z knih Bohumila Hrabala a tak dávám čtyři hvězdičky. Z předchozím komentářů je zřejmé, že je potřeba mít "něco odžito", aby čtenář dílko pochopil a ocenil. Zajímalo by mě, jestli dnešní maturanti časem změní názor...

mdracek
28. června

Novela pěkně vystihuje postoje lidí žijících v sudetech na konci války. Přesto mě kniha příliš neuchvátila. Milošův plán vyhodit do vzduchu projíždějící vlak podle mě nepramenila ani tak z vlastenectví, jako spíš z touhy něco udělat během jinak relativně nudných hodin trávených noční službou na nádraží, ozvláštněných pouze historkou výpravčího Hubičky..

Scathia
02. června

Film se mi líbil, ale v knize jsem měla problém se orientovat. Dějové linie do sebe byly zapletené až moc, minulost se míchala s přítomností... Moc mě to nenadchlo.

niki-chan
28. května

Doufám, že už nikdy více. Celý příběh nemastný neslaný. Popis scén mi přišel místy dost divoký až podivný. A postavy snad ani nejde zhodnotit ať už kladně nebo negativně

koki.veru
27. května

Knížka přeštena během chvilky, čímž se mohla zařadit do čtenářský výzvy (kniha přečtená za jeden den). Nebyla jsem ale z této knížky úplně nadšená. Děj sice zajímavý, ale nečetlo se to příliš dobře, případá mi, že autor strašně odskakuje od toho hlavního děje.

Weiler
19. dubna

Snesitelný Hrabal – tím jsou pro mě Ostře sledované vlaky. Zde totiž spisovatel ještě nevycizeloval svou formu, tudíž čtení jeho vět není v tomto díle za trest. Druhým příznivým faktorem je menší přítomnost pábitelského ducha. Spojení válečné tématiky a patetického problému erektilní disfunkce funguje fantasticky. Můj oblíbený moment s mým jmenovcem, dědečkem, je tím očividnějším zástupcem komické poetiky, kterou je dílo prostoupeno. Miloš je svým způsobem velmi nehrdinskou hlavní postavou, i přes jeho konec, sympatie se k němu (na rozdíl od filmu) budují těžko, ale to ke škodě není. Úplně dobře hodnotit přesto nemůžu, protože jednak nejde o typ knihy, který bych si znovu vyhledal, především však je Hrabal buran a jeho buranství se projevuje i zde, když v zásadě všechny ženské postavy redukuje na sexuální, případně asexuální objekty. Jinými slovy: škoda, že už není válka, podle knihy bych si myslel, že stačí před sličnou německou diverzantskou zmínit sexuální nezkušenost a rázem by mi dala.

Džena
07. dubna

Veľmi dobrá kniha, dobre sa čítala, prekvapivý koniec.

Faji
04. dubna

Je zde spousta komentářů, kde lidi nadávají na tuto knihu, anebo ji chválí. Je zde také spousta komentářů, kde jsme svědky veřejné hádky v tom, kdo má a kdo nemá pravdu - respektive na čí straně leží pravda.

Můj názor je jen můj názor - neznamená to hned, že taková ta kniha doopravdy je!

Dvě hvězdičky dávám jen kvůli pár vtipným momentům. Kniha mě nijak neoslovila, Hrabalův styl mi nepřijde bůhvíjak skvělý, natož vyzdvihovaný. Píše jako někdo na druhém stupni základní školy, neustále používá spojku "a", mnohdy tam najdeme větu přes stránku a půl, a to jen díky tomu, že v půlce věty přejde na jiné téma a k tomu původnímu se už nevrátí. Zmatené, špatně se to čte a budu se této knize snažit vyhýbat, jako hlavní postava svému intimnímu problému ;-)

vikimi
25. března

Knížka se mi líbila a i nelíbila...

Romanka89
21. března

Pro mě docela příjemné čtení na jedno odpoledne. Mnoho úsměvných momentů - razítkování pozdadí, natírání plotu, atd. Trefné příjmení hlavního hrdiny - Hrma ;-) Tragický konec mne docela překvapil.

"...nastavil jsem ústa a skrz ten natřený drát jsme se políbili, a když jsme otevřeli oči, ona měla na ústech takovou červenou kundičku a já taky, rozesmáli jsme se a od té doby jsme byli šťastni."

Xena011
27. února

Zajímavá kniha, styl spisovatele se nezapře. Do seznamu maturitních knížek se určitě hodí.

Radan2020
18. února

Krátká oddychovka s velmi zajímavým koncem. Do maturitní četby ideální.

NiNo
11. února

Z knihy jsem měla velmi smíšené pocity. Připadala mi jako nevyvážená kombinace něčeho a ničeho, bezvýznamnosti i velkých dosahů. Zajímavé pojetí druhé světové války, která je podstatná jako historický milník, ale pro dospívajícího kluka tak nějak ztrácí na důležitosti ve srovnání s osobními problémy, i když zase vlastně není až tak druhotná, když člověka může stát život...

Damato
08. února

Ke knize jsem se poprvé dostala před mnoha a mnoha lety a to před maturitou, postupně jsem si zvykla na úžasný film, nyní jsem se vrátila ke knize a musím přiznat, že i když příběh znám tam a zpátky, že mě kniha opětovně nadchla..... úžasný Hrabal, úžasný Menzel.... protože při čtení mi tam okamžitě naskakovaly ukázky z Menzelova filmu.

julika
18. ledna

Při čtení mě pobavila pasáž v nemocnici, jak letěl vzduchem bažant. :D Pan Hrabal má opravdu dobrý smysl pro humor. Cítím, že to asi žádný suchar nebyl. Knížku jsem přečetla rychle, líbila se mi, měla jsem ji jako povinnou četbu. Neřekla bych, že je nudná, někomu to sedne a někomu ne.

patrik0816
05. ledna

Nevím, komu připisovat vinu, za tohle nízké hodnocení. Jestli studentům, kteří nejsou zvyklí číst (co hůře - neumějí pochopit kvalitní umění) a nedokážou tuhle knihu ocenit nebo raději učitelům a především rodičům, kteří nejsou schopni vzbudit ve studentech zájem o knihy a hlavně naučit je knihy chápat.

Ostře sledované vlaky je pro mě osobně ucelený pohled na druhou světovou válku českýma očima. Teda spíše nejen českýma očima. Je to také pohled na probíhající válku z pohledu úplně obyčejných lidí, řešících úplně obyčejné problémy. Je to pohled očima obyčejných lidí, kteří jak by se mohlo zdánlivě zdát, nepřijdou do styku s válkou a žádným způsobem je neovlivní, ale ačkoliv se o válku nezajímají, válka byla a nedala se jen tak přehlížet. Je to napsané moc pěkným, hladkým a obrazným stylem, jak to Hrabal uměl. V postavách je zobrazena křehkost člověka, jak to Hrabal dokázal zobrazit např. ve Slavnostech sněženek.

Hlavně je to ale tragikomická, možná až trochu melancholická výpověď o nás o Češích. Jak dokážeme ignorovat velké problémy sahající nad náš rámec. Jak si jich dokážeme nevšímat a raději se staráme o vlastní záležitosti. Je to o naší české malosti a zároveň velikosti, o naší slabosti i síle.

thejanula
02. ledna

Zajímavá kniha. Jsem ráda, že jsem před přečtením viděla divadelní představení, mohla jsem si tím pádem při čtení knihy vybavit různé detaily.

Y.F.N.
06.12.2015

Ostře sledované vlaky sledují problematiku dospívání, pro mne velmi statečného, leč sobeckého, Miloše Hrny, na pozadí něčeho tak bezvýznamného jako je druhá světová válka. Děj postupuje rychle, dobře se čte, nejsou tu přebytečně dlouhé pasáže, navíc vykreslení odlišných postav na jedné železniční stanici je velmi dobré. Jenže potom co jsem tuto knihu dočetl ve mně nezůstalo prakticky nic. Klidně bych mohl zapomenout celý děj a vůbec by mi to nevadilo. Takže pro mne tři hvězdy.

Edona
23.11.2015

Moje první kniha od Bohumila Hrabala, která není zrovna typická pro jeho tvorbu. Byla jsem malinko zklamaná, ale příběh jako takový je velice zajímavý, překvapivý. Doporučím i filmové zpracování.