Noc na Karlštejně

Noc na Karlštejně https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/2428/mid_noc-na-karlstejne-09V-2428.jpg 4 1106 174

Tato divadelní hra je zasazena do doby Karla IV. na právě vystavěný hrad Karlštejn, který se má stát místem klidu pro českého panovníka. To je však narušeno nejen příjezdem bavorského vévody, ale i porušením králova zákona, který zakazuje všem ženám přístup na hrad. V jedné noci se zde objevují nezávisle na sobě hned dvě ženy, neť purkrabího Alena a královna Alžběta....... celý text

IVANA0123
23.02.2024 4 z 5

Překvapilo mě, jak tenoučká knížečka vedla ke zfilmování tak obsáhlého filmu, přestože obsahově jsou vlastně skoro totožné. A přestože jsem většinou na straně knihy, v tomto případě u mě vyhrává verze filmová ( tedy ta druhá v pořadí, že jsou dvě jsem zjistila až nyní). Co mě zaujalo je, že některé rozhovory jsou ve filmu takřka totožné, ale některé věty jsou přiřazeny jiné postavě. Třeba v rozhovoru Alžběty a Arnošta hned při prvním setkání se mi to zdálo hned několikrát. Alespoň, co si pamatuji. Rozhodně jsem si knihu užila, i když napříště už si ji připomenu opět filmově. 4,5*
(2/24)

Emik87
14.02.2024 5 z 5

Knížku jsem četla v rámci Čtenářské výzvy a rozhodně není čeho litovat. Kdo by Noc na Karlštejně neznal a neměl ji rád.

Ctenar_ctouci
05.02.2024 4 z 5

Šťavnatá oddechovka.

Petr874
28.12.2023 4 z 5

Tato hra se Vrchlickému opravdu povedla, vtipná, oddychová a ne příliš dlouhá záležitost.

Doporučuji

Nathally
06.11.2023 4 z 5

Když jsem se dozvěděla, že mám tuto knihu na povinnou četbu, nebyla jsem zrovna nadšená, ale nakonec jsem se rozhodla ji přečíst. Musím říct, že mě kniha překvapila a líbila se mi. Děj byl poutavý a některé pasáže byly dokonce vtipné. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, a nyní se těším na to, až uvidím film, na který jsem se dlouho chystám.

Doubravka1975
12.10.2023 5 z 5

Mini knížka objevena v knihobudce a jsem překvapena jak je malá a tenká, jen 97 stran, ale psaná formou divadelní hry a to já nemám ráda, ale jelikož příběh znám, tak jsem se do toho pustila a Super !

MíšaS.
11.09.2023 4 z 5

Je to milé, pěkné, vtipné. Samozřejmě film pana Poskalského měl větší šťávu, i vzhledem k obsazení, ale i knihu jsem si užila a příjemně jsem se rozptýlila.

lilites
29.07.2023 4 z 5

Kdo by neznal dílo jménem Noc na Karlštejně.

Divadelní hra, historie, pobavení i poučení, oddech. Prostě klasika.

JointlieKat94
23.06.2023 3 z 5

Dávám tři hvězdičky a to z jediného důvodu. Totiž toho, že ani film mě nikdy nenadchnul.

Ale zrovna jsem v práci jednu papírovou knihu dočetla, a na mobilu jen toto. A tak jsem to vyzkoušela.

Musím říct, že se mi moc líbil jazyk, kterým to bylo psáno. Takové poetické, milé. Hezké. To se mi líbilo. Pak taky to, že kniha nebyla tak strašně dlouhá, a vlastně ani ne moc nudná.

Líbilo se mi, ale na tři hvězdy to jistě stačí a od pana Vrchlického si jistě přečtu i něco jiného.

radimch
18.06.2023 5 z 5

"Dále od hradu dále, ať nepotká Tě neštěstí nenadálé." Příjemně oddychové.

Any935
23.04.2023 3 z 5

Klasika.

Naďa2411
27.03.2023 5 z 5

Krásná akniha - doporučuji, toto dílo by nemělo být opomíjeno. Děj se mi moc líbí, je to náš klenot.

Knihotyna
17.01.2023 5 z 5

Já jsem v roce 2022 stihla jen dvě vánoční pohádky. Navíc jsem se rozhodla, že se v roce 2023 chci vrátit k divadlu, když ne prezenčně, tak aspoň skrze divadelní hry.
A tady jsem dostala obojí!
Musím říct, že mě hra bavila a sedla. Samozřejmě hraný muzikál z roku 1973 znám prakticky nazpaměť a tak pro mě postavy nebyly ničím nové. Ale přesto, v té knižní verzi mi seděly více!
Nejvíce asi Arnošt z Pardubic. To je ten správný spiklenec :).
A pan Purkrabí tady dle mého dostal více prostoru než ve filmu.
Karel IV. mi zde naopak přišel jako větší "měkota". Ale bylo to milé :).
Vřele doporučuji všem nadšencům :).
Nečekejte však nějaké historické drama, opravdu je to velmi podobné "pohádce".

sabina5156
26.12.2022 2 z 5

První film, poté muzikál, nakonec kniha. Romantizování si Českých šlechticů i středověku samotného (obzvláště pro nás Čechy tak typické romantizování si Karla IV.) dělá z tohoto díla spíše komedii než cokoli relevantního. Jaroslava Vrchlického mám velmi ráda pro jeho básně, z hry mám naopak pocit, že si několik pánů ve fraku sedlo ke stolu v nějakém pražském hostinci a rozhodlo se, že napíšou hru výhradně jen pro sebe. Závěrem ze z toho stala "Noc na Karlštejně". Je to milé dílo, které nikoho neurazí ale nerozumím tomu, proč mu přikládáme takový význam.

nevermore3
17.11.2022 4 z 5

K Noci na Karlštejně jsem choval mírný despekt skrz ten muzikál z roku 1973. Ovšem drama je daleko lepší, možná jedině až na příliš "tatíkovsky" hodného Karla IV.

Amneris
27.08.2022 4 z 5

Muzikál Noc na Karlštejně je můj oblíbený film, takže jsem si chtěla přečíst předlohu od pana Vrchlického. Vůbec jsem netušila, že film je prakticky totožný s divadelní hrou. Když jsem četla dialogy postav, vybavovaly se mi scény z filmu. Pokud máte rádi klasiku, tato kniha je skvělou volbou :-)

Slůník
29.07.2022 4 z 5

Roztomilé :-) Jsem názoru, že divadelní hra ožívá svými představiteli, ale text zas nejlépe tlumočí původní záměry autora.

jarkaska
30.06.2022 5 z 5

Filmové zpracování Noci na Karlštejně jsem viděla mnohokrát. Byla jsem i na nádherném muzikálovém představení Městského divadla Brno na letním Biskupském dvoře. Teď jsem našla knižní předlohu. Při jejím čtení jsem viděla Elišku v podání Jany Brejchové nebo Hanky Holišové, která hrála v brněnském představení. Vlastimila Brodského, Jaromíra Hanzlíka a Danu Kolářovou jako Alenu. Ale i brněnské herce. Takže i knihu si ráda přečtu znovu.

ZaOndra
06.06.2022 4 z 5

9 bodů z 10
Upřímně dříve, než jsem si přečetl tuhle knížku, jsem viděl stejnojmenný film. Samotný děj filmu se od své knižní předlohy snad v ničem příliš neliší, proto doporučuji těm, kteří nepatří mezi vášnivé čtenáře, zhlédnout aspoň film. Ten je totiž, jako každý jiný muzikál, obohacen o spoustu krásných písní. Děj má rychlý vtipný spád. Každému je hned jasné, co se v příběhu odehrává a zápletka není nijak zbytečně překombinovaná. Mně osobně se knížka četla dobře a jsem rád, že jsem si ji nakonec k četbě zvolil. Doporučil bych ji jako příjemné čtení na jeden nebo dva večery, nebo když zrovna nevíte, po čem v knihovně sáhnout.

misa.lemperova
24.05.2022 4 z 5

Mám moc ráda filmové a divadelní zpracování Noci na Karlštejně, takže knižní předloha se četla sama. Za chvilku přečteno, povedené dílo. Knižní klasika, která stojí za přečtení. Ale uznávám, že se nemusí líbit každému…