Michael Bronec

česká, 1969

Nahrávám...

Životopis

Michael Bronec (*16.10.1969 v Praze). Od dětství se zajímal o sci-fi, kdy ho zaujaly verneovky, u nichž také dlouho zůstal. Kniha Na Kometě způsobila jeho zájem o astronomii. V roce 1984 začal obcházet antikvariáty a podle seznamu ve Stvořitelích nových světů sbírat SF knihy. Takto se seznámil s Janem Vaňkem (nikoli jr.) a Pavlem Hlaváčem, od nichž získal Superseznam. Přes ně se dostal do SFK Spectra (staré Spectry V. Veverky), kde se ale nestal stálým členem, neboť byl už stár na dětskou sekci, ale zase mladý, aby byl vážně brán sběratelským „vedením“. Dosáhl zhruba počtu 700 titulů z dvoutisícového Superseznamu – pak si některé okrajovější knihy přečetl a zanechal kompletování. Začal navštěvovat cony (Burzy RUR a Minicon) a prodával tam knihy, patřil ke „skalním“ conovým prodejcům ještě v době, kdy to ostatní už přestalo bavit. Od roku 1989 začal pravidelně navštěvovat nejprve SF klub RUR a později i SF museum Z. Rampase.

Michael Bronec nepatří mezi plodné autory. Svůj talent zaměřil jiným směrem. V první polovině 90. let se aktivně podílel na tvorbě Dračího doupěte, jehož sepsal zhruba třetinu (zvláště Hraničáře a Bestiář), vytvořil rovněž první český gamebook Ve službách krále Reginalda – Do hradu goblinů a pro české hráče upravil polskou Bitvu na polích Pelennoru. Kromě tvorby her se profiloval i jako překladatel z angličtiny (Howard: Tygři moře, Zelazny: Prokletý Dilvish atd.) a polštiny (Ziemkiewicz: Poklady stolinů atd.).

Povídka O hloupém Honzovi a jednorožci je reflexí jeho překladatelské práce na knize Poslední jednorožec od Petera S. Beaglea.

Provozuje nakladatelství Straky na vrbě, které se specializuje na vydávání českých autorů.

Zdroj životopisu: http://www.legie.info , Pevnost 5/2002