Legendy: Praga mater urbium přehled

Legendy: Praga mater urbium
https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425757/bmid_legendy-praga-mater-urbium-bC5-425757.jpg 4 30 30

Legendy: Praga série

< 2. díl

Legendy série

4. díl

Druhý svazek Legend věnovaný Praze. Obsah: Karel Doležal - Skončeme u Adama David Pravoslav Stefanovič - Pražská symfonie Ludmila Müllerová - Tři stařeny na konci světa Jiří Pavlovský - Praga kaput regni Jana "Maffet" Šouflová - Případ boží spravedlnosti Marek Skřipský - Hřbitovní flóra Jitka Svobodová - U Osla v kolébce Robert Fabian - Most Jana Vaňková - Není přímé cesty Tomáš Bandžuch - V předvečer Velké Prahy Jana Kopečková-Pažoutová - Jeho první případ... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Legendy: Praga mater urbium. Přihlašte se a napište ho.

KajaProchy
18.02.2023 3 z 5

Knihy povídek od Bronce mám ráda, ale tahle se mi zdála slabší. Knihovny a Draci mě bavily více.
Nejvíce se mi líbila povídka Hřbitovní Flora a Není přímé cesty (*****).
Čtyři * bych dala Skončíme u Adama, Most a Praga caput regni.
Zbytek se mi zdál průměrný. Čekala jsem více městské fantasy než reálií. Více zapojení té Prahy.
Most byl zvláštní povídka, dlouho jsem si zvykala na styl psaní a buranskou agresi hlavního hrdiny. Pak mě to chytlo... a konec mě docela zklamal.

Celkově ale příjemné počtení. Méně fantasy než napovídá název. Úvod od F. Vrbenske je krásný.

Na závěr ještě malá poznámka, co me mrzí: ač je skladba autorů gendrově vyvážená, tak jsou všechny povídky o chlapech. V knize věnované Praze.... ‍️

Hadati
26.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Případ boží spravedlnosti – 70 %
Pomalá detektivka ze starodávné Prahy o záhadných úmrtích, které se pojí s Karlovým mostem.

Skončeme u Adama – 70 %
Cestování časem do různých dob Prahy. Cestovatelé jsou pronásledováni časem neznámým nepřítelem.

Pražská symfonie – nehodnoceno
Povídka ve stylu magického realismu. Vzhledem k tomu, že jsem nedávno četl Mistra a Markétku, a tenhle styl mě nijak neoslovil, ani jsem povídku nedočetl.

Tři stařeny na konci světa – 50 %
Fantasy povídka odehrávající se v současné době, která je zbytečně moc složitá na pochopení. Hlavní postava brání náš svět před vlivem nadpřirozena z jiných světů.

Hřbitovní flóra – 70 %
Další detektivní zápletka, tentokrát z dob komunismu. Sice v ní není ani kapka fantasy, ale aspoň se odehrává v Praze.

U Osla v kolébce – 80 %
Humoristická povídka o tajné čarodějnické gildě, která přežila až do naší doby a své schůze pořádá v Praze.

Most – 90 %
Je to trochu šizení. Spíš než povídka, se jedná o několikasetstránkovou novelu. A když pominu závěr, tak ani nemá nic společného s Prahou. Blíže má spíše londýnskému Whitechapelu v době Jacka Rozparovače. Jinak je to ale skvělý atmosférický příběh plný temna, který je radost objevovat. Záměrná repetetivnost ale může některé čtenáře odradit.

Praga kaput regni – 80 %
Kdo zná Pavlovského sérii Kladivo na čaroděje, tak si tuhle humoristickou povídku určitě užije. Pro ostatní je to dobrý způsob jak zjistit, zda by tahle série nemohla být pro ně. Praha tu má opravdu velkou roli.

Není přímé cesty – 60 %
Opět se dostáváme do historie. Tentokrát sledujem společenství, které své zboží přepravuje přes temná magická místa, aby ušetřilo čas a vyhnulo se clu. Dost mi to připomnělo Trigalskou obchodnickou gildu z Malazské knihy padlých, takže by mně nepřekvapilo, kdyby byl autor tímto inspirován.

V předvečer velké Prahy – 80 %
Detektivka odehrávající se v alternativní realitě, v době krátce před vznikem První republiky. Hlavním tématem je americký rasismus vůči jejich černošským obyvatelům řešený pokrokovějším českým policistou.

Jeho první případ – 80 %
Hlavní postavou příběhu je skutečná historická postava – český básník a právník Václav Jan Rosa, který za pomoci nadpřirozena brání obléhanou Prahu před švédským vojskem v závěru třicetileté války roku 1648. Autorka si dala záležet na historické věrohodnosti.

Mlikova
13.08.2022 3 z 5

Líbila se mi povídka Případ Boží spravedlnosti, Skončeme u Adama, Hřbitovní flóra. Ostatní už tak ne.. A Most jsem vůbec nemohla číst, i když chápu, že pro někoho může být nejlepší.

Knižní novinky (44. týden)

25.10.2020

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.

Kniha Legendy: Praga mater urbium v seznamech

v dalších seznamech2x