Květoslav Minařík

česká, 1908 - 1974

Nahrávám...

Životopis

Květoslav Minařík (21. února 1908 – 4. července 1974) byl český jógín, zástupce a zástánce praktické mystiky, známý zejména jako autor duchovní literatury, kterou napsal poté, co přijetím a uskutečněním pravidel jógické nauky dospěl ke zkušenostem, které se podle jeho vyjádření shodovaly s výsledky nauky severního buddhismu - mahájány.

Společným jmenovatelem všech jeho knih, ať již zcela originálních nebo komentovaných, je výklad duchovní Nauky založený zejména na praktických návodech k sebepoznávání. Při psaní vycházel z vlastních zkušeností, svým přístupem a terminologií však navazuje zejména na Mahájánový Buddhismus. Jeho nauka je prezentována jako „Přímá stezka“. Literární dílo Květoslava Minaříka lze zařadit do kategorie duchovní literatury, příp. do kategorie praktické psychologie s duchovním zaměřením.
Minařík ve svém životopise tvrdí, že je členem duchovní linie školy Kagjüpa hned po tibetském jogínovi Milarepovi a že po Milarepovi byli pouze světci, kteří nedosáhli takové úrovně jako Milarepa (dalším byl Gampopa). Ovšem nezdá se, že by se podškoly Kagjüpy k tomuto tématu někdy vyjadřovaly. Další informace o Milarepovi např. Karma Kagjü, Tibet.

Populární autoři:

J. R. R. Tolkien

1892 - 1973