Joseph Campbell

americká, 1904 - 1987

Nahrávám...

Životopis

Joseph Campbell byl významným americkým komparativním religionistou. Jeho hlavním tématem, kterým se zabýval, byla otázka mýtu.

Během studií cestoval do Evropy. V roce 1927 získal titul Master of Arts (M.A.) na Columbia University v oboru angličtina a komparativní literatura. Ve studiích pokračoval v Paříži a Mnichově, kde se zabýval artušovskými legendami. Během dalších pěti let, které strávil zpět ve Spojených státech (ve Woodstocku, New Yorku a
Carmelu) zformuloval svou hlavní tezi, že mýtus je obrazový komunikační slovník z pramenů naší energie pronikající do racionálního vědomí (the pictorial vocabulary of communication from the source zones of our energies to the rational consciousness). Od roku 1934 učill na Sarah Lawrence Colledge v Bronxwille (v New Yorku), kde setrval dalších 38 let. V roce 1938 se oženil s Jean Erdmanovou. V roce 1985 obdržel čestnou medaili National Arts Club za literaturu a v roce 1987 byl zvolen do American Academy of Arts and Letters.
Cambellovým přítelem byl i George Lucas, jenž z Campbellových poznatků o mýtech a hrdinech čerpal pro svou trilogii Hvězdné války.

Campbell zemřel v Honolulu 30. října 1987 po krátké nemoci.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Johanna Lindsey

1952 - 2019