Jan Guillou

švédská, 1944

Nahrávám...

Životopis

Jan Oskar Sverre Lucien Henri Guillou narozen 17 ledna 1944 je švédský spisovatel a novinář. Mezi jeho nejznámější knihy patří série románů o fiktivním špiónovi Carlu Hamiltonovi a trilogie fiktivních historických románů o templářském rytíři Arnu Magnussonovi.
Je majitelem jednoho z největších švédských nakladatelství, Piratförlaget (Pirátské nakladatelství), spolu s Lizou Marklundovou a svou ženou, nakladatelkou Ann-Marie Skarpovou.
Guillou se proslavil ve Švédsku jako investigativní žurnalista. V roce 1973 spolu s reportérem Peterem Brattem odhalil ve Švédsku tajnou organizaci inteligence Informationsbyrån (IB). Je stále aktivní jako novinář a pisatel sloupků pro švédský bulvární večerník Aftonbladet.
V říjnu 2009 bulvární plátek Expressen obvinil Guillou z toho, že byl aktivní jako agent sovětské špionážní organizace KGB v letech 1967 až 1972. Jan Guillou potvrdil, že měl s představiteli KGB řadu kontaktů v tomto období a že jej KGB dokonce platila, ale tvrdí, že jejich cílem bylo sbírat informace pro novinářskou práci. Obvinění je založeno na dokumentech, které zveřejnila švédská bezpečnostní služba (Säpo) a na rozhovorech s bývalým plukovníkem KGB Olegem Gordievským. Později v soudním procesu Expressen popřel, že obvinil Guillou jako sovětského špiona a tvrdil, že to byla špatná interpretace titulků a reportáže.

Zdroj životopisu: http://en.wikipedia.org/wiki/Jan_Guillou