Jacques Prévert

francouzská, 1900 - 1977

Nahrávám...

Životopis

Narodil se 4. února 1900 v Neuilly-sur-Seine, zemřel o 77 let později 11. dubna 1977 na své usedlosti v Omonville-la-Petite v departementu la Manche. Ve svém mládí prošel spoustou zaměstnání, miloval Paříž, denní i noční, žil na plné obrátky, měl mnoho přátel, byl neuvěřitelně družný. Jeho bibliografie čítá na čtyři desítky knih; filmů, na nichž se podílel jako scénárista či autor dialogů a písní, je ještě více.

V roce 1929 debutoval časopisecky textem Trochu slušnosti čili Příběh ryby kapustňáka, více ho však přitahovaly aktivity kolektivní – divadlo a film. Stal se členem skupiny Říjen (Octobre), avantgardního dělnického divadla, v této době začíná také jeho s polupráce s filmem, píše hlavně scénáře.

Prévert je věčný kluk, vášnivě milující život a vášnivě protestující proti všemu, co život ničí, křiví a devalvuje. Dětská imaginace, hravost, vliv surrealismu, bourání jazykových klišé a frází, to jsou prvky charakterizující jeho tvorbu.
On sám kašlal na uměleckou kariéru, na potkání bezstarostně rozdával své básně načmárané na útržcích papíru, proto i vydání sbírky Slova bylo spojeno s problémem shánění textů. Prévert se díky ní stal přes noc populárním, jeho básně vycházely v nových a nových vydáních, byl hojně recitován i citován. Jeho tvůrčí i životní krédo by se dalo shrnout třemi slovy: láska, svoboda, bratrství.

Zdroj životopisu: ld.johanesville.net

Populární autoři:

Bertrice Small

1937 - 2015