Gustave Flaubert

francouzská, 1821 - 1880

Nahrávám...

Životopis

Gustav Flaubert (12.12.1821 – 8.5.1880) byl francouzský spisovatel. Narodil se v Rouenu v lékařské rodině. Studoval na lyceu a poté v Paříži práva ale onemocněl nervovou nemocí a musel ze studií odejít. Už na střední škole se snažil o první literární pokusy.

Zamiloval se do vdané ženy, která byla o 11 let starší. Jeho další velkou láskou byla básnířka Louisa Coletová, se kterou se po vášnivém vztahu rozešel. Poté už s žádnou ženou intimní vztah nenavázal a žil jako starý mládenec na statku u Rouenu.

Svůj život věnoval pouze literatuře. Pár dní v roce trávil v Paříži, kde navštěvoval literární večery. Setkal se zde s Hippolytem Tainem a s dalšími spisovateli a vědci. Hodně cestoval – navštívil Itálii, Řecko,Tunis a Blízký východ: Cařihrad, Sýrii, Palestinu a horní Egypt.

V posledních letech života si Flaubert prošel nešťastným obdobím. V roce 1870 došlo k pádu Francie v prusko-francouzské válce, za dva roky nato mu zemřela matka a rodina jeho neteře se ocitla téměř na mizině. Flauber se snažil příbuzným pomoci. Obětoval všechen svůj majetek, aby je zbavil dluhů. Byl proto nucen žít ve velmi skromných podmínkách. Z finančních důvodů omezil cesty do Paříže a jeho schůzky s přáteli byly sporadické.

V roce 1876 zemřela jeho velká přítelkyně George Sandová. Flaubert byl souzen za svůj román Paní Bovaryová. Obžalovali ho za urážku veřejné mravnosti a náboženství. Obhájce spor vyhrál, přesvědčiv porotu, že Flaubertův román nemravnost nepodporuje, pouze na ni poukazuje. Tento soud udělal románu velkou reklamu, mezi čtenáři byl o něj velký zájem.

Flaubert ve svých dílech zdůrazňoval vysoké nároky na uměleckou úroveň díla. Hlavním prvkem jeho vypravěčství je neosobnost. Jeho vypravěči byli chladnými pozorovateli, kteří s postavami necítí, ani je nehodnotí.

Gustav Flaubert zemřel v roce 1880 na svém statku u Rouenu.

Zdroj životopisu: spisovatele.cz

Populární autoři:

Agatha Christie

1890 - 1976