Koupit knihy

Graham Greene

anglická, 1904 - 1991

Nahrávám...

Životopis

Graham Greene byl anglický romanopisec, povídkář a esejista. Několikrát byl navržen na Nobelovu cenu, nikdy mu však nebyla udělena.

Graham Greene se narodil v rodině ředitele prestižní internátní střední školy jako čtvrtý ze šesti dětí. Greene neměl rád sport. Rád četl převážně dobrodružné příběhy. V dětství byl svými spolužáky považován za zrádce, neboť byl postaven mezi ně a svého otce, ředitele školy. V patnácti letech se několikrát pokusil o sebevraždu a poté utekl z domu. Rodiče ho nakonec poslali k psychoterapeutovi, který v Greenovi objevil přirozený literární talent a seznámil ho s několika spisovateli.

Jeden z Greenových bratrů se stal generálním ředitelem BBC, další se v roce 1931 zúčastnil expedic na Kamet a v roce 1933 na Mount Everest. Sestra zas byla ve službách MI6.

Graham Greene studoval v Oxfordu historii. Během studií vstoupil do komunistické strany, údajně prý spíše pro zábavu než z přesvědčení. V letech 1925–29 působil jako novinář v Nottinghamu. Zde se seznámil se svou budoucí ženou Vivien Dayrell-Browningovou, díky které konvertoval v březnu roku 1926 ke katolictví. Poté krátce jako redaktor londýnských The Times. V Londýně s v říjnu roku 1927 oženil s Vivien. Měli spolu syna a dceru.

Na konci třicátých let začal Graham Greene hodně cestovat. Sbíral inspiraci pro své další knihy. První cesty vedly po Evropě – Německo, Lotyšsko, Estonsko. V roce 1935 se vydal do liberijské džungle. Těsně před 2. světovou válkou zažil v roce 1938 náboženské čistky v Mexiku.

Na začátku druhé světové války působil Graham Greene jako dobrovolník protivzdušné obrany za náletů na Londýn. V letech 1941–43 byl zaměstnán ve službách ministerstva zahraničí v Sierra Leone. Práce byla nudná, a tak se Greene bavil vymýšlením různých vylepšení plánů na získávání tajných agentů. V roce 1943 se vrátil do Londýna a sloužil v MI6. V Lisabonu měl za úkol hrát dvojitého agenta. Němcům podstrkoval smyšlené mapy a plány vojenských operací, které sám vymýšlel nad mapou s příručkou o vojenství. Tyto zkušenosti zaznamenal částečně v divertimentu Náš člověk v Havaně.

Po 2. světové válce napsal Graham Greene spolu s Carolem Reedem scénář k filmu The Third Man, který vyhrál první cenu na festivalu v Cannes 1949. S Reedem pak spolupracoval ještě několikrát.

V padesátých letech se Graham Greene začal více zajímat o politické problémy. Pobýval ve vietnamském Saigonu v době Indočínské války. V roce 1953 v Keni zažil povstání Mau Mau. V roce 1956 ve stalinském Polsku pomáhal utéci jednomu hudebníkovi na Západ. Československo navštívil Graham Greene dvakrát – v roce 1948 a 1969. Greene byl i členem Mezinárodního výboru na podporu Charty 77. Graham Greene navštívil i západní Afriku, Kubu, Haiti, Panamu, Argentinu. Většina z těchto cest se stala námětem k románům.

Pro životní a spisovatelský postoj Grahama Greena je příznačné, že vždy stál na straně těch, kdo jsou v rozporu s vládnoucím establishmentem, odsoudil španělského generála Franca, stejně vehementně a jednoznačně vystupoval proti americké válce ve Vietnamu, diktátorským režimům v Latinské Americe, vojenské okupaci Československa v roce 1968 a proti porušování lidských práv kdekoli na světě.

Ke konci života žil Graham Greene ve Švýcarsku s asi o dvacet let mladší Yvonne Cloettaovou. V roce 1989 onemocněl leukémií a dva roky na to zemřel ve Vevey. Pohřben je u Ženevského jezera.(zdroj životopisu: spisovatele.cz)

Přidat ocenění

Ocenění (4)

1981 - Jerusalem Prize for the Freedom of the Individual in Society
1976 - Edgar Allan Poe Awards (The Grand Master)
1948 - James Tait Black Memorial Prize (Fiction Award) - Jádro věci
1941 - Hawthornden Prize - Moc a sláva