Božská komedie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vrcholné Dantovo dílo, v němž hlavní postava prochází postupně Peklem, Očistcem, provázený Vergilliem, i Rájem, kde je mu průvodkyní jeho zesnulá drahá Beatrice, aby se nakonec navrátil na zemi. Epos se skládá celkem ze stovky zpěvů, první zpěv Pekla je úvodem k celému eposu, dále pak obsahuje každá část třicet tři zpěvů. Celkem má Komedie 14 233 veršů. Zpěvy jsou napsány tercinami, tj. trojveršovými strofami: tercína je druh strofy (neboli sloky) sestávající ze tří deseti-, v případě tzv. ženského zakončení jedenáctislabičných veršů, pocházející z Itálie (poprvé se objevuje právě v Komedii) s důmyslným rýmovým schématem aba-bcb-cdc-ded. Triadická struktura umožňuje výstavbu děje ve schématu teze - antiteze - synteze. Je možné, že trojveršové schéma vzniklo po vzoru Nejsvětější trojice. Po Dantově vzoru jí začali užívat i Petrarca a Boccaccio. Navazuje na provensálský sirventés....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/5183/bozska-komedie-5183.jpg 4.2503
Žánr:
Literatura světová, Poezie

Vydáno: , Vyšehrad
Originální název:

La Divina Commedia, 1321


více info...
Nahrávám...

Přidat zajímavost

Zajímavosti (3)

Odborníci z poradní organizace při OSN označili v roce 2012 toto dílo za rasistické, protože uráží muslimy, Židy a gaye. (chaera)


Dante je jako stoupenec protipapežské strany vyhnán z Florencie. V nuceném exilu se z něj stává zahořklý člověk. A jako takový začne psát své velkolepé dílo. Když mluví o škvaření lidí, představuje si všehoschopné mocipány Florencie. To je jeho osobní pomsta za exil (chaera)


Dante sám své dílo nazýval pouze Komedie, čímž tehdy mínil příběh s dobrým koncem. Přízvisko Božská pochází od velkého obdivovatele Dantova díla Giovanniho Boccaccia, a je myšleno ve smyslu skvělá. (Kamčari)