Ztřeštěná Věra a zamilovaná Ida

recenze

Zaťukej mi na srdce (2016) 5 z 5 / knihamouder
Zaťukej mi na srdce

Bankovní úřednice Věra Kyselková je žena činu. Nelíbí se jí, že její vnučka Maruška vyrůstá bez otce a tak se snaží dceři Idě najít vhodného partnera. Velikonoční námluvy se však nezdaří a tak Ida s Maruškou opouští chalupu rodičů bez mužského doprovodu.

"Velikonoční tradice mají své chyby, ale ožralým koledníkům vůbec nic nevadí. Věra sledovala dceru s vnučkou. Krásný párek!
A věčná škoda ztrácet čas v osamění. Musí jim konečně najít nějakého nového a hodného tátu, když se Ida k ničemu nemá. Osudu stačí trochu pomoct a pak se sám rozvine skvělým směrem."

Když Maruška spinká, maminka Ida sedí sama v bytě a vrací se do minulosti. Ničeho však nelituje. Jednoho dne k Idě přeci jen přes balkon dolehnou tóny lásky. Provázkovou poštou k ní doputuje čokoládová dobrota v krabičce od telefonu a spolu s ní i srdce instalatéra Honzy.

Tento román pro ženy je protkaný vtipnými scénkami, které píše sám život. Věra už není nejmladší a s moderní technikou si moc nerozumí. Díky tomu se s kamarádkou Inkou dostanou do mnoha nemilých situací. Naštěstí ani jedné z nich nechybí zdravý rozum a skvělý smysl pro humor.

"Když konečně vstala ze země, prohlédla si kolena a otřepala od prachu nepravé vlasy, nevrátila je na původní místo. Snad to zamýšlela, ale vestoje se člověk cítí mocnějším než připlácnutý u podlahy.
Znovu ji přepadl záchvat smíchu. Tentokrát se smála jako koza v zelném území nepřítele a nasadila si ředitelovu přetvářku na svou rozcuchanou a upocenou trvalou."

Ida zase čtenáři přibližuje každodenní péči o dítě. Maruška je malý rarášek a mamince dokáže jednotvárný život v panelákovém bytě pěkně okořenit. Nástěnná malba s nezvyklým malířským náčiním byla velmi zdařilá. Nad knihou jsem slzela smíchy.

Autorka Petra Nachtmanová mě mile překvapila. Prostřednictvím knihy mi nabídla pohodové čtení, které mě pobavilo, nabilo energií a připomnělo mnoho vlastních rodinných úletů.
Kniha je čtivá, hrdinky románu jsou velmi sympatické.

Zaťukej mi na srdce je senzační dámská jízda, která stojí za přečtení. Nahlédněte do života bláznivé rodiny, tradic, přátelství, lásky a nenuceného humoru.

Děkuji spisovatelce Petře Nachtmanové za poskytnutí recenzního výtisku!