Ztracená naděje

recenze

Ztracená naděje (2014) / Vendy 96
Ztracená naděje

Příběh Bez naděje. Jen vyprávěný z pohledu Holdera. Nuda? Možná.

Většina z nás nejspíš zná dech beroucí osud Sky, která nám ho líčí v knize Bez naděje. Ztracená naděje je téměř to samé, Holder nám svůj příběh začíná vyprávět už o rok dřív než Sky - když mu zemře jeho sestra Les. Tak začíná jeho život ztrácet smysl, dokud nepotká dívku Sky. Rozumí si tak dobře, jako by byli pro sebe stvořeni, jako kdyby už se znali. Ale poté Holder zjistí něco strašného...

Bez naděje se mi moc líbila, vůbec jsem nečekala tak vtipnou, smysluplnou, ale i emotivní a smutnou knihu. Se Sky jsem se ztotožnila, byla mi moc sympatická a Holdera jsem si zamilovala. Proto jsem měla poměrně velká očekávání na Ztracenou naději. Ta mě ale ani nenadchla, ani nezklamala. Je to vlastně to samé jako předchozí kniha, proto nečekejte nic moc nového, lepšího, ale ani horšího. Obě knihy jsou stejně skvělé.

Tato kniha mě spíše utvrdila v tom, že se nemá jeden příběh přepisovat do dvou. Protože čtenář ví, jak všechno dopadne, jen se dozvídá více "zbytečností".

Jistě, bylo zajímavé sledovat, jak Holder vnímal Sky a jeho myšlenky a dopisy, které psal sestře byly skvělé a knihu "okořenily". Dozvěděla jsem se více podrobností, které v prvním dílu nejsou a vše tak zapadne do sebe a dává větší smysl.

Nicméně Sky mě často štvala tím, jak se chovala a nepřipadala mi nějaká sympatická, jako v předchozím dílu. Je proto zvláštní, jak nám vyprávění od někoho jiného ukáže postavy jinak a z oblíbené postavy se rázem stane neoblíbená. To tedy nevím, zda mám být ráda, že mi Ztracená naděje ohledně Sky otevřela oči, nebo mám být naštvaná, že mi sebrala mou oblíbenkyni.

Některé pasáže se mi zdály moc zdlouhavé, přijde mi, že autorka Colleen Hooverová děj zbytečně moc natahovala. To jsem potom už ani nevnímala text, když dvě stránky byly o tom samém - vlastně o ničem.

Také mi nepřipadá, že by byl Holder reálný, ale tak to už občas v knihách bývá. Holderův vztah se Sky byl jedinečný, neotřelý a moc mě bavilo zažívat jejich vzájemné poznávání a jejich společné rozhovory (u kterých jsem se opět bavila) znovu s nimi.

I když jsem zatím popisovala samé nedokonalosti, tak nyní začnu chválit - Colleen píše neuvěřitelně čtivě, tudíž jsem měla problém se od knihy odtrhnout. Celkový nápad a zápletku autorka promyslela do nejmenších podrobností. V knize jsou také často různé citáty, zamyšlení nad životem a smrtí, typické problémy středoškoláků, ale právě i netypický vztah a hlavně povahy hlavních postav. Všechno tohle dělá celý příběh úžasným a nezapomenutelným.

Ačkoliv jsem toho knize hodně vytkla, stále jsou to maličkosti, proto dávám čtyři hvězdy. Neuvěřitelný osud těchto dvou mladých lidí si musí zamilovat snad každý, kdo má rád nevšední, romantický a emocionální příběh.

Závěrem... Ztracenou naději rozhodně doporučuji fanouškům Bez naděje - Sky a Holdera díky této knize poznáte mnohem lépe. Pokud jste nečetli předchozí díl, tak bych neváhala a tuto knihu si pořídila. A potom si tak i tak pořídíte druhou knihu, abyste sérii měli kompletní, uvidíte. A pokud váháte, co si přečíst dříve, je to jednoduché: holky nejdřív Bez naděje, kluci by podle mě měli začít se Ztracenou nadějí.