Není sen jako sen

recenze

Nespavost (2014) / Vendy 96
Nespavost

Šestnáctiletý středoškolák Parker je na pokraji svých sil - pár let se pořádně nevyspal. A to díky jeho zvláštní schopnosti - ocitá se totiž ve snovém světě člověka, kterému se naposledy podívá do očí. Ale nyní potkává svou jedinou naději na záchranu. Je to dívka Mia, v jejíchž snech po dlouhé době může Parker usnout.

Tento námět mě opravdu zaujal, především protože mám ráda tématiku snů a vše s nimi spojené. Usínání, snový svět, jak se vlastně liší naše sny od reálného života, má to mezi sebou nějakou spojitost? Na všechno tohle jsem si při čtení kladla otázky.

Nejdříve by bylo vhodné zmínit, že jsem knihu četla v angličtině, proto nemohu soudit český překlad, nicméně si myslím, že nějaký velký rozdíl v tom nebude.

A teď už k hodnocení... celý příběh mě moc bavil, hlavní hrdinové mi byli sympatičtí a hlavně se mi líbil celý smysl knihy.

Ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem se začetla, ale poté už se nešlo od knihy odtrhnout - akce, napětí, místy i trochu strašidelná, temná atmosféra a samozřejmě sny. Vše příběh okořenilo a udělalo něčím novým a zajímavým.

Vedle snů se zde autorka J. R. Johansson často zaměřovala na klasické teenagerovské zájmy - fotbal, holky... to přidávalo příběhu na uvěřitelnosti a vracelo ho k normálnosti.

Kniha byla také zaměřena na lidské vnímání, myšlení, stalking a psychologii. Na celém příběhu bylo vidět, že autorka si celý děj promyslela do všech maličkostí.

Jak jsem již psala, Nespavost se mi opravdu moc líbila, jediné co bych jí vytkla je, že se místy táhla, ale to je maličkost. Proto dávám pět hvězdiček.

Doporučuji všem, kdo rádi sní.

A na závěr děkuji nakladatelství Yoli, že mi tuto skvělou knihu poskytlo k recenzi.