Znát svůj osud je jako podvod na život!

recenze

Nesejdeš z cesty (2021) 4 z 5 / neubam02
Nesejdeš z cesty

„Nikdo by přece neměl znát svůj osud, ani se o to pokoušet! Je to jako podvod na život. Chtít nahlédnout do budoucnosti je přece nepřirozené a zároveň nesprávné.”

První, co jsem si po přečtení knihy řekla, bylo: To si sakra děláte legraci?
No dobře v důsledku všech těch emocí jsem to takhle slušně neřekla.
V očích máte ještě slzy z toho, jak se příběh rozuzlil a najednou přijde další šok a najednou konec.

Jestli nějaká česká autorka stojí za pozornost, tak je to rozhodně Dagmar Čechová, protože tohle byla jízda.

V knize máme dvě hlavní postavy, jejichž životy se střetnuly a do nichž my nahlédneme.
Radim, bezdětný chlap, který ve 45 letech žije sám se svou fenkou Betty.
Vanda, 43 letá žena s dokonale zničeným životem.

Kniha je vyprávěna ve dvou časových liniích. Současnost a minulost, která postupuje, až se střetne se současností.

Vanda se nechá od kolegyně Káji přemluvit, aby šly ke kartářce. Považuje se za zcela racionální ženu a nevěří tomu, že by se dal osud předpovědět. Od návštěvy kartářky nemá žádná očekávání, protože ji to přece nemůže nijak ovlivnit. Jenže něco se stane a od toho dne se Vanda stává jen pouhou loutkou osudu, nebo jak ona říká, kletby.

Z Radima se stává Vandina vrba a snaží se vyslechnout si celý její zpackaný život. Drobet jsem nechápala, proč se Radim staví na stranu Vandy a tvrdí, že za všechno může kartářka, a že by ji zmlátil. Však Vanda dostala, co chtěla. Přišla si pro věštbu, tak ji dostala. Jak s ní naložila už byla jen a jen její volba.

Během čtení neustále dumáte, jestli teda ta věštkyně měla pravdu, nebo neměla a jak to celé dopadne.

Často jsem stála spíše na opačné straně než Vanda. Její chování jsem často nechápala.

V knize můžeme sledovat vztahy v rodinách, jak ty špatné, tak ty dobré. Vandin manžel Zdeněk je rozhodně poklad mezi muži a věřím, že ostatní ženy, krom Vandy, by za takového tátu pro své děti daly cokoli.
Ani v této rodině samozřejmě nechybí taková ta typická tchýně, kdy by naopak každá žena dala cokoli, jen aby ji v rodině neměla. Mnohdy jsem se dost pobavila, hlavně poslední dárek od babičky byl výborný.

Nesejdeš z cesty je kniha plná emocí a rozhodně ji doporučuji všem, kteří věří i nevěří v osud.

Nesejdeš z cesty Nesejdeš z cesty Dagmar Digma Čechová

Nechat si předpovědět budoucnost vypadá lákavě. Nahlédnout za hranice toho, co by mělo zůstat utajeno. Dozvědět se, co hezkého život přinese. Co když však věštba nebude příznivá? Vanda si připadá jako dostatečně pragmatická žena a... více