Znát svůj osud je jako podvod na život!

recenze

Nesejdeš z cesty (2021) 4 z 5 / neubam02
Nesejdeš z cesty

„Nikdo by přece neměl znát svůj osud, ani se o to pokoušet! Je to jako podvod na život. Chtít nahlédnout do budoucnosti je přece nepřirozené a zároveň nesprávné.”

První, co jsem si po přečtení knihy řekla, bylo: To si sakra děláte legraci?
No dobře v důsledku všech těch emocí jsem to takhle slušně neřekla.
V očích máte ještě slzy z toho, jak se příběh rozuzlil a najednou přijde další šok a najednou konec.

Jestli nějaká česká autorka stojí za pozornost, tak je to rozhodně Dagmar Čechová, protože tohle byla jízda.

V knize máme dvě hlavní postavy, jejichž životy se střetnuly a do nichž my nahlédneme.
Radim, bezdětný chlap, který ve 45 letech žije sám se svou fenkou Betty.
Vanda, 43 letá žena s dokonale zničeným životem.

Kniha je vyprávěna ve dvou časových liniích. Současnost a minulost, která postupuje, až se střetne se současností.

Vanda se nechá od kolegyně Káji přemluvit, aby šly ke kartářce. Považuje se za zcela racionální ženu a nevěří tomu, že by se dal osud předpovědět. Od návštěvy kartářky nemá žádná očekávání, protože ji to přece nemůže nijak ovlivnit. Jenže něco se stane a od toho dne se Vanda stává jen pouhou loutkou osudu, nebo jak ona říká, kletby.

Z Radima se stává Vandina vrba a snaží se vyslechnout si celý její zpackaný život. Drobet jsem nechápala, proč se Radim staví na stranu Vandy a tvrdí, že za všechno může kartářka, a že by ji zmlátil. Však Vanda dostala, co chtěla. Přišla si pro věštbu, tak ji dostala. Jak s ní naložila už byla jen a jen její volba.

Během čtení neustále dumáte, jestli teda ta věštkyně měla pravdu, nebo neměla a jak to celé dopadne.

Často jsem stála spíše na opačné straně než Vanda. Její chování jsem často nechápala.

V knize můžeme sledovat vztahy v rodinách, jak ty špatné, tak ty dobré. Vandin manžel Zdeněk je rozhodně poklad mezi muži a věřím, že ostatní ženy, krom Vandy, by za takového tátu pro své děti daly cokoli.
Ani v této rodině samozřejmě nechybí taková ta typická tchýně, kdy by naopak každá žena dala cokoli, jen aby ji v rodině neměla. Mnohdy jsem se dost pobavila, hlavně poslední dárek od babičky byl výborný.

Nesejdeš z cesty je kniha plná emocí a rozhodně ji doporučuji všem, kteří věří i nevěří v osud.