Zlo číhá všude

recenze

Chraň nás od zlého (2014) / monushka
Zlo číhá všude
Když jsem nedávno rozmýšlela, jakou knihu si pořídit, věděla jsem jedno: že chci nějakou, u které se budu bát a která mi nedovolí večer jen tak lehce usnout. Porozhlédla jsem se v knihkupectví po novinkách v tomto žánru a na jednu takovou jsem narazila.

Jmenuje se Chraň nás od zlého a nese podtitul Opravdové zlo vás teprve čeká. Navíc je kniha sepsána podle skutečných případů newyorského policisty Ralpha Sarchieho. V tu chvíli jsem věděla, že mám vybráno. Přinesla jsem si svůj kousek domů a když mi dcerka usnula, pohodlně jsem se uvelebila do svého čtecího křesla a pustila jsem se do čtení.

Kdybych věděla, že se budu doma bát i vlastního stínu, odložila bych knihu až do doby, kdy mi bude dělat společnost někdo z lidí a ne jen naše morče, které pravidelně každý večer má nejvíce práce. Musím se přiznat, že takhle jsem se naposledy bála u Kingova Řbitova zviřatek. Opravdu. O to horší pro mě bylo přijmout fakt, že vše je napsáno podle skutečnosti. Vše popsané se stalo. No brrr. Ještě dlouho si budu pamatovat husí kůži po celém těle při určitých scénách v knize.

Ralph Sarchie pracuje jako policista 46. newyorského okrsku v jižním Bronxu. Má manželku a dvě malé dcerky. Jako by mu nestačilo, že každodenně dává v sázku svůj život vzhledem ke svému povolání. On vždy věděl, že je určen k něčemu vyššímu. K něčemu, co se jmenuje Tajemno. A jakožto věřící a zbožný člověk se prostě k Tajemnu musel připojit a musel začít ochraňovat lidi, kterým se do života připletly temné síly.

Duchové, démoni, ďáblové, padlí andělé, vtělování, posedlosti. Říkejte si tomu jak chcete, ale proti těmto všem zlům Ralph bojuje. Bojuje pomocí křížů, medailonků se svatým Benediktem, svěcenou vodou, kadidlem. Spolu se svými kolegy z Tajemna se snaží zlé síly vyhnat tam, kam patří. Pryč z míst, kde nemají co dělat.

Nejhorší pro mě bylo, že se temné síly snažily několikrát vplížit i do Raplhova domu a narušit mu jeho poklidnou rodinu. Několikrát se mi stalo, že jsem se zavřela oči a nemohla jsem pokračovat ve čtení do té chvíle, dokud jsem se v hlavě nepřipravila na to, co by mohlo následovat dál. Ale i tak mě mé myšlení nepřipravilo na fakta, která byla napsána dále.

Kniha je rozdělena do čtrnácti kapitol. Nebo případů, chcete-li. Ale případů je v knize mnohem více, protože Ralph některé porovnává s těmi, kterými již prošel. Na konci knihy je také připojeno několik dodatků. Jedná se o několik modliteb týkajících se nejen exorcismu.

Jak velké bylo mé překvapení, když jsem díky kamarádce zjistila, že podle této knihy v současné době běží v českých kinech i film. Na trailer na něj jsem se několikrát podívala a tak mě nalákal, že v sobě hledám odvahu jít na něj do kina. Jsem zvědavá na to, jak se tyto případy podařilo umístit do filmové podoby.

Chtěla jsem v noci v klidu neusnout a to se mi podařilo. Takže jsem si knihu vybrala opravdu dobře. Některé případy mi sice přišly až k neuvěření, ale musím před Ralphem a jeho kolegy smeknout pomyslný klobouk, protože takovýto druh “práce” bych opravdu dělat nemohla. Ralph a jeho kolegové navíc pracují bez nároku na jakýkoliv honorář. Dělají to dobrovolně, ve svůj volný čas, ve prospěch druhých. Takže pokud byste se mě zeptali, jakou knihu si vybrat, když se chcete bát, odpověď vám je určitě jasná.

Nakladatelství: Noxi
Rok vydání:2014
Počet stran: 288
Překlad: Miroslava Nevrlová

Komentáře (0)

kniha Chraň nás od zlého recenze