Žirafy spí vestoje

recenze

Všechno, co potřebuješ vědět (2015) / Lea47
Žirafy spí vestoje
Nakladatelství Svojtka umí svojí produkcí čtenáře zaujmout. Velice populární jsou jejich dětské knihy. Kromě výborných leporel pro ty nejmenší ručičky, stojí za pozornost i jejich encyklopedie pro ty odrostlejší.

Kniha Všechno, co potřebuješ vědět, patří do takzvaných okénkovek. Jak už název napovídá, bude mít čtenář co dělat, aby je všechny otevřel. 8 pevných dvojstran obsahuje přesně 135 okének. Pod názvem knihy si můžeme představit ledacos a téměř každý najde v knize mnoho otázek, jejich správná odpověď ho zaskočí.

Systém okýnek je velmi jednoduchý. Někdy je na okénku informace a pod okénkem další, jindy má dítě odpovídat, zda tvrzení na okénku je pravdivé či nikoliv. Každá dvojstrana je bohatě ilustrovaná a ani pod okénkem nenajdete nudný černý text na bílém podkladě.

Jednotlivé dvojstrany jsou věnovány tématům Svět, Živý svět, Vědecká laboratoř, Zábava, Poklady, Kdy se to stalo, Pravda, nebo lež a Co k sobě patří. V publikaci najdeme informace vysoce odborné i praktické rady do života.

„PRAVDA, NEBO LEŽ?
Když upustíš minci z mrakodrapu na hlavu člověka, můžeš ho tím zabít.
LEŽ – odpor vzduchu rychlý pád zpomaluje, takže při dopadu nemůže nijak zvlášť ublížit.“

Okénka jsou umístěna poměrně logicky. Například v sekci Vědecká laboratoř je ilustrace kostry v plášti. V kapse má kostra kalkulačku a hned pod ní je informace o prvních kapesních kalkulačkách. Plášť kostry se dá rozevřít a můžeme tak nakouknout co skrývá pod oděvem. Kostra stojí na podstavci s nápisem homo sapiens, u něhož je vysvětlení, že se jedná o vědecký název pro lidskou bytost.

Některé informace jsou opravdu hodně odborné a některé mohou jisté skupině čtenářů připadat naprosto neužitečné, ale každý si zde najde to svoje. Někdy je škoda, že odpověď není více rozvedena, ale není problém si o problematice, která dítě zaujme vyhledat více informací jinde.

Nevýhodou této publikace je, že po otevřeních všech okének, už zcela nedrží zaklapnuté a samozřejmě jsou jednotlivá okénka jako stvořená k trhání. Menší děti a ty s destruktivními sklony by měly knihu pročítat pod dohledem dospělého.

Komentáře (0)

kniha Všechno, co potřebuješ vědět recenze