Zhluboka dýchej

recenze

Magonie (2017) / MilenneWaver
Magonie

Aza trpí nemocí, kterou nikdo jiný nemá. Nemoc se nejmenuje podle nějakého Cliva, ale po ní - jediné nositelce záhadné nemoci plic, kvůli které není Aza schopna normálně dýchat, trpí kašlem a ošklivými záchvaty. Dali jí pár let.
Nyní je jí patnáct, blíží se její šestnácté narozeniny. A její nemoc ji sužuje čím dál víc. Zamilovává se, prožívá nejkrásnější chvíle a žije - dokud neuvidí loď. A ne ledajakou. Kolem oken v její třídě proletí loď a Ava slyší, jak cosi volá její jméno. Zpočátku si myslí, že jde jen o halucinace, ale skutečnost...

Je horší, než si vůbec myslí.

Ačkoliv se to zpočátku zdá, kniha není o zvláštní nemoci nebo o těžké životní situaci dívky a to je důležité si v první řadě uvědomit, pokud si kvůli tomu chcete knihu přečíst. Kniha patří rozhodně do žánru fantasy a upřímně - máte se na co těšit!

Magonie jednoznačně patří mezi knihy, které vybočují (v dobrém slova smyslu) z řady a dodávají svému žánru nádech novoty a originality. Díky tomu si tato kniha získala moje srdce. Jednoznačně se jedná o knihu bez klišé, protáhlého děje nebo postav, které na první pohled milujete nebo nenávidíte.

Aza Ray je jedna z nejsložitěji vytvořených postav. Má jemné a dobré srdce, přesto dokáže být silná sama o sobě a držet se na nohou i v nejtěžších chvílích. Nemoc jí otravuje tělo i mysl, ale díky milované rodině, kamarádovi Jasonovi a chuti žít pokračuje dál. Vše se ale změní s přibližujícími se narozeninami, kdy se vše v Azině životě obrátí vzhůru nohama. Tehdy kniha nabere skutečné obrátky a převrátí se vzhůru nohama.

Kniha je rozdělená na dvě dějové linie. První vypráví samotná Aza, druhou její kamarád Jason, který je neobyčejně plný naděje, víry a druhu charisma, které v průběhu čtení prostě nepřestanete zbožňovat. Obě linie poskytují nový náhled na děj a přehled o věcech, které bychom se jinak nedozvěděli.

Osobně považuji Magonii za jednu z nejlepších knih, kterou jsem letos četla. Čte se lehce, snadno, autorčin styl je velmi návykový a tři sta stran uteče jako voda. Námětově nemůžu vytknout nic, dokonce mě i mile překvapilo, že jsem během čtení nenarazila na žádný překlep od překladatele.

Pokud hledáte něco nového a jste milovníky fantasy, definitivně si myslím, že byste měli dát Magonii šanci. Nebyla by to špatná volba ani pro ty, kteří s fantasy začínají, ale připravte se na jedno - Magonie nasadí zatraceně vysokou laťku!

Za poskytnutí výtisku děkuji Databázi knih!

book123
18.12.2017

Skvělá recenze, akorát to není Ava ale Aza!