Ženy mluví, muži naslouchají

recenze

Pravý muž 21. století (2017) 4 z 5 / knihamouder
Pravý muž 21. století

Autoři publikace čtenáři nic nenutí, pouze mu ukazují úspěšný způsob života a je pouze na každém z nás, co si z knihy vybere a uplatní ve svém životě.

Hned v úvodu se dozvídám, že jsem se mýlila, když jsem si myslela, že je manuál určen jen mužům.
Kniha ukrývá 12 kapitol. V každé kapitole nalezneme k danému tématu vlastnosti, co se nám může stavět do cesty, praktická cvičení a v neposlední řadě pár vět i pro ženy. V jednotlivých oddílech najdeme poznatky a zážitky kamarádů i útržky z praxe autorů.

Tvůrci se vrací až k volebnímu právu žen a právu žen pracovat v profesích původně vyhrazených jen mužům.
Je zde nastíněno hormonální ovlivňování muže a ženy. U mužů je to známý Testosteron (je potřeba k odvaze, odhodlání a řešení situací ve velmi krátkém časovém intervalu), u žen zase Oxytocin (tvorba a zvyšování hladiny při komunikaci, kontaktu s ostatními lidmi a hladina se udržuje, není-li žena ve stresu).
Tím se dostáváme k podstatě věci: muži a ženy jsou velmi odlišná stvoření, ale potřebují se, patří k sobě. Asi jako když stavíte puzzle, nenajdete dva stejné kousky, ale najdete dva takové, které do sebe perfektně zapadají. V Číně jsou zase muži a ženy přirovnáváni k jin/jang (muži-jang, ženy-jin).

První kapitola se věnuje poslání a smyslu života. Dnešní muži mají naprostou svobodu v rozhodování o budoucím povolání a o dalším bytí. Nikdo je nenutí, jsou pány svého já.
Asi nejdůležitějším bodem při výběru povolání je zvolit si, co mě baví. Pokud mě něco baví, nepracuji, hraji si. A kdo si hraje, nezná stres.

"Stres je vedlejším podnětem činností, které pro Vás nejsou určeny.“

Životní rozhodnutí by se nikdy neměla dělat na základě peněz, ale muži by měli s penězi umět správně zacházet.
Je potřeba zůstat všímavým, to je cesta k úspěchu.
Mezi úkoly v této kapitole se řadí psaní si deníčku a spolupráce s kamarády, partnerem atd.
Je také velmi důležité dělit se o své úspěchy s ostatními a řádně své úspěchy oslavit.
Někdy potřebuje muž nalézt sám sebe, není na škodu stáhnout se na pár dní do své ulity, odjet do přírody, nechat doma veškerou elektroniku a komunikační přístroje a jen tak přemýšlet sám o sobě, o životě.
Pro ženy by mělo být samozřejmé své muže povzbuzovat a podporovat je. Už matky ovlivňují vztahy mezi oběma pohlavími svým chováním a postojem ke svým synům.

Další stránky v knize nabádají muže k vyhrazení si času a prostoru jen pro sebe samého. Opět se vracíme v čase, do dob, kdy lidé žili v jeskyních. Ne, nikdo po Vás nechce, ať se vrátíte k žití v chladných slujích, nosíte zvířecí kožešiny a jíte to, co si sami ulovíte. Zaměříte se na komunikaci lidí kolem ohně. Ženy zajišťovaly pohodu a komunikaci, muži naslouchali. Ženě stačila ochrana a pocit bezpečí, muž toužil po sexu a potomcích. Dle autorů je princip věci stejný i dnes. Když se oběma pohlavím zajistí tento základ, vše ostatní jde potom samo.
Jde i o chování partnerů k sobě. Vždy máme na výběr, jak se budeme chovat a jaké ovoce poté budeme sklízet, jestli sladké plody lásky nebo jenom bouři a studený vítr.

Stres a zvládání stresových situací je též u obou pohlaví velmi odlišné. Zatímco žena potřebuje kontakt, muž si vystačí s tichem a koncentrací. Pokud to jeden z partnerů nerespektuje, může docházet ke konfliktům.

V následující kapitole se popisuje láska. Správný muž nehledá ženu kvůli svým potřebám, ale proto, aby se mohl podělit o to, co má. Nezáleží na tom, kolikrát Vám milovaná osoba řekne nebo neřekne „Miluji Tě“, nejdůležitější je fyzická přítomnost. Je jedno, co mluví naše ústa, záleží na řeči těla.

"Víš, co je na mě nejlepší, ale i nejhorší, a přesto mě máš pořád rád.“

Tvůrci Vám také představí oddíly s bolestí, hněvem, přátelstvím, humorem, sexem, slibem, dary feminity a minulostí. Zde je též mnoho pěkných myšlenek a rad pro fungování bezproblémového vztahu.

Opakování je matka moudrosti, takže heslo pro muže zní naslouchat, naslouchat, naslouchat. Ženy by se zase měli konkrétně vyjádřit, co chtějí. V příručce najdete i několik tipů na oživení vztahu.
Všechno to jsou věci, které víte, jen Vám občas nedochází.

Některé kapitoly pro mě byly silnější, některé slabší. Více se mi líbila první polovina knihy, čtení bylo příjemné, nenudilo, dokonce jsem se několikrát přistihla, že se usmívám. Úsměv mi hrál na rtech hlavně při čtení scén ze života. V mnoha příkladech jsem našla sebe a manžela. Jak jsme si všichni podobní chováním v určitých situacích…
Od druhé poloviny mi přišla úroveň psaní mírně pokleslá. Vadila mi i opakující se reklama na knihu Mars a Venuše ve stresu.
Také jsem narazila na pár drobných překlepů.
Na obálce je modrá barva, barva klidu, uspokojení a souladu. Symbolizuje něhu, věrnost, důvěru, oddanost a tradici. Takže by se dalo říct, že se skvěle hodí k obsahu této knihy.
Kniha se mi celkem líbila a myslím, že se k ní ještě mnohokrát vrátím. A pokud se mi podaří přesvědčit k otevření a nahlédnutí do knihy i pár mužů, budu velice ráda, hlavně, pokud do ní nakoukne i můj partner.