Ženské pouto

recenze

Pokrevní sestry (2016) / M4RT122
Ženské pouto
Další v řadě švédských syrových thrillerů Kateřiny Janouchové vás zaručeně nezklame. Příběh osiřelých dívek dávajících si krevní slib věčného přátelství, které prožívají neradostný život mezi jeptiškami, vás strhne. V druhé dějové linii sledujeme osud tří sester, jejich rodin, matky a babičky. Ženské vztahy, ženská síla.
Děj se odehrává zároveň ve třech odlišných prostředích. V tajemném klášteře, blízko kterého se najde mrtvé novorozeně. V porodnici, kde ve stejné době zemře při porodu dítě i matka. A v mnohočlenné rodině, která se pomalu rozpadá a touží znovu nalézt ztracenou harmonii. V těchhle třech oblastech se pohybuje Cecilie. Porodní asistentka, matka pěti dětí, žena prožívající zlomové období.
Akční a houževnatá žena se snaží zvládat v klidu a s přehledem své náročné a nedoceněné povolání porodní asistentky. V porodnici dojde ve stejné době k úmrtí matky a dítěte při porodu a je sem dovezena těhotná dívka v bezvědomí. Na Cecilii a její pracoviště je soustředěna veškerá pozornost veřejnosti a médií. Cecilie řeší své rozpadlé manželství s Johnem a čím dál tím více složitější a ochabující vztahy se svými dětmi. Zároveň se rozvíjejí její smíšené city ke vdovci po zemřelé rodičce Adrianovi. Cecilii, toužící po dobrodružství, také nenechává chladnou nalezená těhotná dívka v bezvědomí a na vlastní pěst se vydává odhalit její identitu a vyřešit otázku, proč ji nikdo nehledá. Tím se rozjíždí napínavý závěr knihy odehrávající se v Klášteře svatého ducha, kterému velí fanatická abatyše Gustava.
Cecilii dodává sil její babička Sonja, tmel rodiny. V její kuchyni se všichni cítí jistě a bezpečně. Má také dobré vztahy se svými sestrami. Těhotná Susanna, která se taktéž rozvádí, jí poskytne v těžké situaci střechu nad hlavou. Novinářka Marie jí pomáhá v pátrání kolem záhad týkajících se kláštera. Ceciliinou obrovskou oporou je také její nejmladší dcera Ellen. Trochu slabším článkem je matka Christina, bývalá alkoholička prožívající kariérní krizi.
Námět knihy je nápaditý a téma opravdu zajímavé. Podle mého názoru by z něj však autorka mohla vytěžit o trošku víc. Více gradovat napětí, odhalovat záhady a tajemství pomaleji, něco si nechat až na úplný závěr. Přesto se určitě budete chvílemi bát a hlavní hrdince fandit ze všech sil.

Komentáře (0)

kniha Pokrevní sestry recenze