Zázraky v praxi? Spíš uzdravení duše od Arielle Essex

recenze

Zázraky v praxi (2015) / RenataP
Zázraky v praxi

Vajíčko, které je v hnízdečku na titulní straně je naše duše. Po přečtení jen prvních stránek knihy jsem se vracela k té titulní straně a dívala se na ten obyčejný, leč tak všeříkající obrázek. Kniha není o zázracích v praxi, ale o scelení lidské duše v praxi. Jak málo o ní víme? Často pošlapaná a špinavá. A to hnízdo, ve kterém naše duše sídlí, je třeba neuspořádané a pichlavé. Jenže málokdy opravdu víme, co se skrývá v tom vajíčku.
A právě to, co se může z tohoto vajíčka vylíhnout, probírá horem dolem Arielle Essex v této knize. Používá k tomu za prvé velmi čtivý styl. Dokonce natolik, že se ani nenadějete a jste v polovině. Kniha je ale také velmi obsáhlá z hlediska praktických rad, logických souvislostí. Jednoduché otázky….
Třeba jako způsob, jak najít své uplatnění v pracovní oblasti. Víte, k čemu máte přirozený talent?
Jak byste rádi naložili se svým časem?
Co byste dělali, kdybyste si byli jistí, že nikdy neselžete?
Co byste dělali, kdybyste si byli jistí, že uspějete?
Co byste dělali dál, i kdybyste za to nedostávali plat?
A pokračujeme dál… „Vaším cílem není práce, sláva nebo to, kolik vyděláte peněz. Pokud budete naslouchat srdci, ono vám poví, co je vaším skutečným cílem. Srdce nezajímají současné trendy a kulturní normy. Srdce ví, proč jste sem přišli…“
Tak. A tady se třeba takový čtenář jako já zastaví a ptá se – ale proč jsem se tedy narodila do doby, kdy jsou kulturní a sociální normy nastaveny tak, že mi brání vykonávat to, co cítí moje srdce? Protože třeba uměním a pomocí bližním se člověk zase tak moc neuživí. Ano, kolikrát jsem autorce v duchu odporovala, kolikrát jsem s ní souhlasila, kolikrát jsem rezignovala. „Smiřte se s nejistotou a chaosem a věci se samy vyjasní.“
Dobrá, takže to můžeme zkusit. Logicky to tak také často bývá, když to vzdáme, přijde to k nám. Líbí se mi i prokládání textu citáty slavných lidí, které oživují a i hezky graficky vypadají v celé knize. Stává se tak čtivější, aktivnější… košatější o zkušenosti jiných. Kniha tak získává formát všeobecně vzdělávací psychologické knihy, kterou můžete v podstatě kdykoliv otevřít na jakémkoliv místě a má pro vás poselství. Jednotlivé kapitoly jsou oživeny vlastními úkoly, cvičeními, otázkami na tělo, jejichž zodpovězením se doberete svého vlastního řešení přímo na míru. Různé testy, tabulky a cíleně mířené otázky ukáží, co je pro vás v životě nejdůležitější, ale také co je ukryto někde hluboko ve vás jakožto skutečná a týravá bolest. Ostatně, někdy nám život dává zcela jasně najevo, že něco není v pořádku.
„Pokud máte zdravotní potíže, vážnou nemoc, nedostatečnou kondici, problémy s váhou nebo jste závislí na alkoholu, drogách, cigaretách, hazardu, sexu, jídle nebo kofeinu, zeptejte se, kdo za to nese vinu. Jestli o sebe obecně příliš nepečujete nebo vkládáte spoustu energie do kompenzace nebo rozptýlení špatných pocitů, o co tady jde? Čí je to chyba, když trpí vaše vztahy nebo se cítíte nenaplnění, málo motivovaní nebo vám život připadá beze smyslu…“ Následuje dvacítka otázek, které mají probrat naše nitro a najít pocit, že jste ochotni a schopni rozdávat lásku a že traumata, která se v minulosti stala, mohou být odpuštěna ve vašem nitru bez toho, aniž byste museli někoho oslovovat přímo.
ZÁVĚR: Návodná kniha pro dokonalou psychoanalýzu.