Zapomeňte na upíry. Roboti přicházejí!

recenze

Robokalypsa (2013) 5 z 5 / Babouš
Robokalypsa

Konec světa v prosinci nepřišel. To však neznamená, že má lidstvo vyhráno. Ačkoliv se při zpětném pohledu na rok 2012 mohlo zdát, že konec světa způsobí buď zombíci, třpytící se upíři nebo Jihokorejec s extrémně chytlavým tanečkem, kniha Robokalypsa, již právě vydává Knižní klub, ukazuje, že Karel Čapek měl přece jenom možná pravdu. Způsobí zánik lidstva stroje, které získávají čím dál tím větší inteligenci?

\"Roboti světa! Padla moc člověka. Dobytím továrny jsme

pány všeho. Etapa lidstva je překonána. Nastoupil nový svět! Vláda Robotů!\"

Ne, to ještě není z Robokalypsy (i když by klidně být mohlo). To jenom připomínám nepřekonatelnou předvídavost Karla Čapka, který na hrozbu ze strany moderních technologií upozorňoval už ve 20. letech ve hře R.U.R.

Na Čapka pak navázali Isaac Asimov, Arthur C. Clarke a do police knih s dystopickým zobrazením vzpoury robotům proti svým stvořitelům můžeme zařadit právě i Robokalypsu od Daniela H. Wilsona, jednoho z nejuznávanějších odborníků na robotiku.

Ten v knize vypráví klasický příběh o tom, jak se robotičtí pomocníci obrátili proti zhýčkanému lidstvu. Rozdíl oproti všem předchozím sci-fi knihám je ve zpracování. Skupinky přeživších na různých místech na světě jsou odkázány pouze na své síly a instinkty a musí se naučit zase spoléhat na jiné lidi. Čtenáři je předkládána mozaika z kamerových záznamů, policejních protokolů, dopisů a dalších médií, které si musí pospojovat sám. Krásně tak vidí, jak oběť muže v Londýně zachrání kolonii lidí ve Spojených státech, jak objev staříka v Japonsku ovlivní průběh

války na druhém konci světa. A třebaže se protagonisté vzájemně neznají, vy tu

možnost dostanete. Ale válka je drsná a tak se připravte, že o své oblíbené

postavy můžete kdykoliv přijít!

Některé části jsou psané z pohledu třetí osoby, jiné můžete prožít očima hlavního hrdiny a toto střídání stylů je velice svěží a nutí čtenáře, aby četl dál a dál. Osobně jsem knihu přečetl za dvě odpoledne!

Pokud ještě váháte, zda vám Robokalypsa stojí za přečtení, pak vězte, že pro zfilmování si ji vybral i Steven Spielberg a do kin má neveselé sci-fi s Chrisem Hemsworthem a Anne Hathaway vstoupit v první půli roku 2014 – pokud nás tedy roboti do té doby nevyhladí!