Zakázaná magie, duchové a mnohem víc!

recenze

Devátý spolek (2020) / Vendea
Devátý spolek

Alex Sternová už od mala vidí duchy. A nikdy jí to zrovna štěstí nepřineslo. Vyrůstala ve světě drog, pochybných zaměstnání a v ne zrovna příkladné rodině. Po tragické nehodě však dostane druhou šanci - stipendium na prestižní univerzitě Yale. Alex nemůže věřit vlastním očím, má to ale háček. Jejím úkolem je po boku kolegy Darlingtona monitorovat undergroundové aktivity spolků v Yaleu, které jsou... velmi nadpřirozené, a rozhodně ne legální.

Devátý spolek je prvním dílem série stejnojmenného názvu z pera Leigh Bardugové, která proslula především díky své trilogii Griša a dilogii Šest vran. Oproti nim se ale liší svým zařazením - kniha je primárně určena pro dospělé čtenáře (či starší teenagery), spadá do žánru urban fantasy a pozornost si získala především díky tématu dark academie. Z toho už vyplývá, že obsahuje témata, která by mohla mladší čtenáře vyděsit či znechutit - najdete tu poměrně detailně popsané rituály na lidech, násilí, drogy, předávkování a mnohé další.

Kromě toho je tu i poměrně dost paranormálna, především v druhé části knihy (především duchové). Na styl Bardugo si musíte zvyknout - Devátý spolek je poměrně dost popisný a má pomalý rozjezd. Do knihy může tedy být obtížné se začíst, ale výsledek rozhodně stojí za to. Romantiku tu moc nehledejte, je jí tu jen minimum. V podstatě je kniha jedna velká detektivka - od začátku pátráte spolu s hlavní hrdinkou po tom, kdo zabil nevinnou dívku. Pokud je tedy úplně nemusíte, tak se knize radši vyhněte.

Postavy jsou jedním ze základních pilířů celé knihy. Vše stojí na bedrech hlavní hrdinky Alex Sternové, která na první pohled vypadá jako potížistka, uvnitř ale skrývá víc, než byste čekali. O jejím partnerovi a nadřízeném Darlingtonovi toho až tolik nevíme, jelikož se osobně příliš neukazuje, pouze jen v retrospektivních kapitolách. Je to takový mix Kaze Brekkera z Šesti vran a Ganseyho z Raven Boys, takže poměrně výstřední zbohatlík intelektuál. Osobně tenhle typ nemám ráda, ale věřím, že spousta čtenářek z něj padne na kolena. Daleko raději jsem měla duchy, kteří Alex obklopovali a Dawesovou, kterou si určitě zamilujete. Prostor dostává i celá řada vedlejších postav. Autorka je mistryně budování zajímavých charakterů, což se odráží i zde.

Je vidět, že se autorka s každou další knihou někam posunuje, je to totiž poznat na jejím stylu psaní. S jazykem si hraje a vychutnává si popisy okolí. To samé platí i o postavách. Bylo fascinující sledovat Alexinu cestu za odhalením vraha a jejím vlastním růstem. Prostředí temného Yaleu spojeného s nadpřirozenem jsem žrala i s navijákem. Přesně tohle totiž čekáte od paranormálky s duchy! A pokud jde o konec... velmi nečekané. Rozhodně se do dvojky pustím, protože prostě musím vědět, co se stalo.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Albatrosmedia.cz.

Celá recenze na:
vendeadreams.blogspot.cz

Komentáře (0)