Zachránila mě slza

recenze

Zachránila mě slza (2014) / Marselle
Zachránila mě slza
Angéle je padesát sedm let. Je v dobré zdravotní kondici a ráda sportuje. Nikdy nebyla nějak vážněji nemocná.
Když se jednou ráno chystá do práce, uvědomuje si, že ji trochu brní dlaně a prsty na rukou, a začala ji i bolet hlava, ale nepřikládá tomu žádný význam.
V práci už ji bolí hlava tak hodně, že je jí jasné, že se nejedná o klasickou bolest hlavy při migréně.
Je nucena si vyžádat v práci volno, a snaží se co nejrychleji dostat domů. Manžel je překvapený, že je doma a dělá si o svou ženu starost. Angéle si bere léky na bolest hlavy a jde si lehnout.
Po probuzení však bolest hlavy není menší, naopak je ještě intenzivnější. S manželem na nic nečekají a odjíždějí do nemocnice, kde si Angéle přehazují jako horký brambor z oddělení na oddělení.
Jde z jednoho vyšetření na další a lékaři nenacházejí nic neobvyklého, a jsou rozhodnuti ji poslat domů, když konečně najdou nějakou anomálii. Není něco v pořádku s bílými krvinkami a rozhodnou se Angéle uvést na tři dny do umělého spánku, aby ji trochu ulevili od bolesti.


Dny ubíhaly. Angéle se probudila, ale noc ji neopouští. Všude je černá tma.
Snaží se křičet, ale rty se ji nehýbou a výkřiky nikdo neslyší. Leží zcela nehybně. Neví jak má na sebe upozornit, že žije. Prozkoumává tu nehybnou temnotu, v níž je ponořená jako zatracená duše, nehmotná bytost.


z knihy:

Máme za sebou desátý den komatu. Na tuhle situaci nikdy člověk není připravený. A když nastane, pak teprve pochopíme smysl slova žít.
Nic jsem nechtěl, nic jsem nevyvolal. Jen jsem akceptoval nemoc své ženy.
Je 8.30 ráno, vzdávám to. Tuhle situaci už nezvládnu. Cítím se tak sám. Komu mám vyprávět o svých starostech, o své samotě? Není tu nikdo, kdo by mě podržel.
Je to štěstí, když člověk může být zdravý.
Žiju ze dne na den. Dělám všechny ty zajímavé věci, které se naskytnou, pracuji, co mi síly stačí. A když se dostaví úspěch, nemám šanci sdílet ho s tou, kterou mám rád. Naštěstí je tu moje dcera. Její odvaha je mi největší oporou. Díky ní se mi daří vydržet. Vím, že občas je potřeba překonat své vlastní utrpení a důvěřovat životu.
Dnes se sice cítím zranitelnější než obyčejně, ale zítra už má víra bude přenášet hory.


Co všechno člověk v komatu slyší a vnímá? Jaké to je, když vás některá vyšetření neskutečně bolí a nemůžete to dát nijak najevo?
Co se stane, když dcera zahlédne v matčině oku kapku slzy?
Rozhodně Angéle zachraňuje i obrovská láska a péče jejího manžela, který se nehodlá vzdát.můj názor na knihu:

Tuto knihu jsem přečetla téměř najednou. Její děj mě stále nutil dozvědět se více, a hlavně to jak to vše s Angéle dopadne.
Kniha je velice emotivní a děsivá zároveň. Člověk si říká, jestli je to vůbec možné a uvědomí si jak hrozně tenká je hranice mezi životem a smrtí.
V některých pasážích knihy mě přemohly mé vlastní emoce a tekly mi slzy...

Komentáře (1)

kniha Zachránila mě slza recenze

lištice
17.11.2015

Rozhodně i poučná kniha .