Za svátky a tradicemi od ledna do prosince

recenze

Příběhy dvanácti měsíců (2015) 4 z 5 / MartinaF
Příběhy dvanácti měsíců

Příběhy dvanácti měsíců není pohádka o Marušce a hledání jahod. Možná k tomu svádí název knihy, ale nenechte se mýlit. Kniha vás provede měsíc po měsíci od ledna do prosince všemi svátky, tradicemi, písněmi i svatými.

Kniha, kterou držím v ruce, se mi líbí. Není to běžné čtení, jak by se zdálo. V knize se seznámíme s jednotlivými měsíci. Nejprve se začne tím, jak se měsíce řeknou v cizím jazyce, jak vznikl název k měsíci, také to, jaké jsou pranostiky, jaké zvyky se k danému měsíci vážou.

V knize jsou také různé básně a písně, méně známé i ty známější. Čtenář se seznámí také s hrami, které se hrají od domu k domu, zvyky, které se dodržují na vesnicích.

Musím také zmínit ilustrace, které knihu doprovází. Obrázky Renáty Fučíkové jsou kouzelné. Tématem jsou lidové motivy i lidé v krojích. Všechny ilustrace jsou krásně barevné, přesto převládají dvě barvy a to červená a modrá. To vše působí velmi zajímavě.

V tiráži knihy je napsáno, že Příběhy dvanácti měsíců jsou určené pro malé i velké čtenáře. S tímto musím souhlasit. Řekla bych, že kniha je vhodná jako doplněk do škol, k vyhledávání informací o určitém svátku či měsíci a povídání si o nich.