Vyrobte si vlastní šperky!

recenze

Drátěné šperky s korálky (2016) / Lea47
Drátěné šperky s korálky

Nakladatelství Metafora začíná být svojí edicí Pro šikovné ruce pověstné. Nová publikace od Wing Mun Devenneyové, umělecké designerky šperků, je perfektní. Plná krásných fotek, inspirativní a užitečná jak začátečníkům, tak i pokročilým.

Úvod knihy je logicky věnovám nástrojům, materiálům a pracovnímu prostředí. Nechybí kapitolka o důkladném promyšlení a rozvrhnutí celého díla. Autorka se věnuje i obchodu, a velmi zajímavě píše i o úvaze nad ohodnocením vlastního výrobku.

Následující kapitola je věnovaná jednotlivým technikám. Začišťování drátu či jeho zpevňování je zásadní součástí každé výroby, a bohužel mnohdy opomíjenou. Navazující text se podobrobně věnuje práci s kleštěmi a výrobě vlastních komponentů. Díky dostatečnému množství kvalitních fotografií získávají teoretické informace na atraktivitě. Neméně důležitou součástí výroby je tvarování jednotlivých součástek. Jednotlivé výrobní fáze jsou nafoceny a doplněny krátkými popisky, díky kterým si techniku snadno osvojí i naprostý začátečník.

Jakmile čtenáři ovládnou základní techniky pro práci s drátem a kleštěmi, mohou se směle vrhnout do dalšího levelu. Technika s korálky a kameny povyšuje drátěné šperky mávnutím kouzelného proutku na vyšší úroveň.

Výbobě šperků se relaxačně věnuji už několik let a pořádnou příručku jsem si obstarala až nyní. Díky autorce konečně vím, že některé úkony dělám zbytečně složitě. Jig set, spirálky, francouzské pletení, drhání, stáčení drátu či výrobu řetízků nyní už budu provádět jako profesionál. Snad si obstarám i nějakou tu šperkařskou formu, když vidím, co se s ní dá všechno vykouzlit.

Každý kdo někdy něco vyráběl ví, že zakončení výrobku do finální podoby je mnohdy největším oříškem. Wing Mun Devenneyová to ví také, a dané problematice zkušeně věnuje hned několik stránek.

Poslední dvě kapitoly budou čtenáři mít nejraději. Předposlední je věnovaná konkrétním projektům. Od seznamu pomůcek, přes výrobní postup až po dokončovací fázi. Veškerý text je prošpikován praktickými radami, které vám výrobní proces ulehčí. Výroba stáčeného prstýnku, náušnic s korálky či drhaného náramku už pro vás nebude představovat složitý proces s nevalným výsledkem.
Náramek s francouzskou dutinkou, který zdobí i titulní stranu knihy, si rozhodně zatoužíte chtít vyrobit. A nejlepší na tom je, že to díky této knize snadno zvládnete.

Závěrečná kapitola obsahuje téměř čtyři desítky předloh, včetně přesných pracovních postupů. Já osobně jsem se zamilovala do liščí hlavy, kterou by mě asi nikdy nenapadlo vyrábět. Pokud jste propadli kouzlu bižuterie a rádi vyrábíte, rozhodně si tuto publikaci pořiďte. Jenom pouhé prolistování pro vás bude přínosné. A teď už mě nerušte, jdu vyzkoušet tu francouzkou dutinku!