Vstup pouze na vlastní nebezpečí

recenze

Městečko Pines (2013) / monushka
Vstup pouze na vlastní nebezpečí
Představte si, že se probudíte na neznámem místě. Vůbec si neuvědomujete, kde že to jste, jak jste se tam vlastně ocitli a nevíte, zda-li vůbec máte nějakou rodinu. Pamatujete si pouze své vlastní jméno. Navíc jste pořádně zřízení, odření a bolí vás celý člověk. Není to na pořádný život trochu málo informací?

Blake Crouch se narodil v podhůří severní Karolíny v roce 1978. Vystudoval angličtinu a tvůrčí psaní, pět let po studiích vydal své první dva romány. Od té doby vydal dalších osm románů, několik povídek a novel. Jeho příběhy se objevily v několika zahraničních časopisech. V současné době žije Blake Crouch v Durangu v Coloradu.

Ethan Burke, sedmatřicetiletý agent tajné služby, se probudí na neznámém místě, na nějaké mýtině u řeky. Je pěkně zmordovaný. Skoro to vypadá, jakoby mu někdo uštědřil pořádnou nakládačku a on se jí vůbec nebránil. Chvíli mu trvá, než si vlastně vzpomene na své jméno, ale jinak jakoby měl v hlavě pořádně hustou mlhu. Jakoby se zdálo, že by mu někdo úplně vymazal paměť. Nemá u sebe žádné doklady, svůj mobil, peníze, prostě nic. Říká se, že po každém pádu se má člověk postavit na nohy a zkusit to znovu. Tak to Ethan zkouší.

Vydá se po cestě do města, do městečka Pines, které nezná a kde mu všichni tvrdí, že měl autonehodu, při které ztratil paměť. Proto ta mlha v hlavě. Do tohoto městečka jel původně hledat své dva zmizelé kolegy, kteří se právě v tomto městě jakoby propadli do země.

Ethan se několikrát ocitá se svými zraněními v nemocnici, ale záhy, po příliš pečlivé péči sester a lékařů, kteří ho nepovažují za nic jiného než prach obyčejného blázna, několikrát z nemocnice utíká a zkouší kontaktovat okolní svět. V tuto chvíli však ještě netuší, že svět okolo něj už není takový jaký ho znával.

Lidé v městečku žijí plnohodnotným životem maloměšťanů - chodí oblékání a učesaní jako z jiné doby, mají neustále úsměv na rtech a netrápí je žádné starosti. Tedy na první pohled.

Dozví se Ethan něco o svém starém životě, na který si vůbec nevzpomíná? Čeká na něj někde nějaká rodina? Pokud ano, snaží se ho najít? A co jeho šéf? Proč se nesnaží ho najít? Vždyť je sakra tajným agentem, tak by si jeho zmizení měl vzít někdo na starost a pomoci mu v jeho bezvýchodné situaci.

Autor se při psaní této knihy inspiroval legendárním seriálem Městečko Twin Peaks. Už kvůli tomuto přirovnání jsem se na čtení této knihy těšila a byla jsem napjatá jako strunka, zda-li bude tak dobrá, jak jsem doufala. Ale chyba lávky. Dle mého názoru se tento příběh autorovi moc nepovedl. Městečko Pines má dosti jednoduchou strukturu, styl se zdá být zmatený a při čtení některých pasáží mi přišlo, že vlastně ani samotný autor nevěděl, co chtěl danou větou říci. Věty v ní jsou psané jakoby mluvil někdo z cesty a ne k věci. A při čtení závěru, ačkoliv jsem ho přečetla na jeden zátah, jsem nevěřícně kroutila hlavou a říkala si: “Co to je?” Sečteno, podtrženo, Městečko Pines mi vůbec nesedlo, očekávala jsem daleko více, ale možná to způsobilo mé přehnané očekávání.

Ale abych nemluvila pouze záporně, kniha mi chvílemi v některých pasážích připomínala knihu Stepfordské paničky od Iry Levina. Hlavně tím, jak byli všichni lidé bezstarostní, usměvaví, s neustále veselou náladou. A také samotným prostředím městečka. Jako bych chvílemi cestovala ze Stepfordu do městečka Pines.

Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2013
Počet stran: 384
Překlad: Jan Sládek

Komentáře (2)

kniha Městečko Pines recenze

monushka
18.01.2014

Tak si potom přečtu tvůj komentář ke knize, abych věděla, zda-li se ti líbila :)

TerkaM
16.01.2014

Myslím, že si knihu zařadím do těch, které bych si do budoucna moc ráda přečetla :)