Vondruška nezklamal!

recenze

Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV. (2014) 4 z 5 / rencovav
Husitská epopej. I, 1400-1415 - za časů krále Václava IV.

Vlastimil Vondruška je právem jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších autorů historických románů. Sám je historikem, má za sebou odbornou literaturu (encyklopedickou řadu Život ve staletích, ...), historické detektivky (volně navazující sérii o Oldřichovi z Chlumu), úspěšnou čtyřdílnou ságu Přemyslovská epopej a nyní přichází na řadu další bichlovatá sedmidílná sága, Husitská epopej. Dle mého názoru má předpoklady ke stejné, ne-li vyšší úspěšnosti!

Několikadílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15.století v Českém království. Snad žádná jiná historická epocha našich dějin není v obecných představách tak kontroverzní jako právě husitství. Ta doba je pro dějepisné líčení o to složitější, že obě strany, katolická i kališnická, měly svým způsobem pravdu, ale obě současně páchaly bezpráví. Snad poprvé se v naší literatuře objevuje dílo, které se odehrává v obou znepřátelených táborech, aniž by jeden upřednostňovalo před druhým. Snaží se postihnout důvody, proč se chudí postavili proti bohatým, prostí proti vzdělaným, Češi proti Němcům, a jak dopadl střet rozumných s fanatiky. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě.

První díl se odehrává v letech 1400 až 1415. V té době se rodina Prokopů rozdělí, část se usazuje v Praze, zbytek zůstává v rodných jižních Čechách. Kniha popisuje život na dvoře krále Václava, prostředí pražské univerzity, mládí Jana Žižky, bitvu u Grunwaldu a také počátky reformačního hnutí a upálení mistra Jana Husa.

Vždycky říkám, že anotace jsou zavádějící a nejlepší by bylo je vůbec nečíst, prostě se rovnou pustit do knihy. Jenže v případě knihy Za časů krále Václava, což je podtitul prvního dílu Husitské epopeje, je ten text vzadu na obálce knihy přesný, výstižný a dokonce pravdivý. Panu Vondruškovi patří všechna čest za mnoho věcí, které z jeho nejnovější knihy vyzařují, ale já smekám především za jeho odvahu napsat tak obsáhlé dílo o době plné církevních rozporů, osudových zvratů v dějinách českých zemí a dokonce i o slavných historických postavách jako je Jan Žižka nebo mistr Jan Hus.

Nedávno jsem se zajímala, proč jsou historické romány tak úspěšné, když vlastně historie jako taková cílové čtenáře nebere. Můj případ to není, dějepis patří mezi mé nejoblíbenější předměty, ale jsou i lidé, kterým dělají velké problémy jména a data a v oblasti dějin se raději vzdělávají prostřednictvím knih, například těch od pana Vondrušky. Proč je tolik lidí čte? Husitská epopej mi znovu potvrdila, proč jsou knihy tohoto autora tak úspěšné. Pan Vondruška v knize zúročil vše, co dělá jeho knihy přitažlivými - důkladnou znalost dějin, vhodnou a dobře promyšlenou směsici dění mezi šlechtou i spodinou, rychlý spád děje a krátké kapitoly plné zvratů, které nutí čtenáře zhltnout i tak obsáhlou knihu na několik posezení. A především objektivitu, která je pro psaní tohoto žánru jedním z nejpodstatnějších prvků.

K té objektivitě se váže i další klad této knihy - historické postavy nejsou černobílé. Laskavý Jan Hus, kterého všichni známe jako moudrého kazatele, který za svá slova zaplatil příliš vysokou cenu, nebyl úplně bezchybný, slavní vůdci bitev, rebelií a válek nebyli zrovna dvakrát chytří stratégové a poctiví vojáci, a král Václav také nezapadal do obrázku správného panovníka. Všechny tyhle vlastnosti a zvraty v životech důležitých historických osobností ovlivňují osudy bratrů z Prokopova i jejich sestry Markéty. Někteří jsou úspěšní, jiní se snaží si štěstí vydobýt všemi možnými způsoby. Jak se však vše vyvine, to ví jenom autor.

V této knize se zrcadlí dva příběhy - ten dobře známý historický a pak nový, autorův. Oba se přirozeně a nenásilně propojují a dělají z šest seti stránek pozvolna plynoucí příběh plný protikladů, které se vzájemně připojují a dotváří ho. První díl se odehrává v bouřlivém období 1400-1415 a už tak nemá k dokonalosti daleko. Sama za sebe jsem opravdu zvědavá, jak si autor poradí s dalšími, mnohem bouřlivějšími událostmi, totiž se samotnými husitskými válkami!

Shardlake
08.11.2014

I já mám ráda knihy od pana Vondrušky a tato kniha je v mém seznamu k přečtení. Díky za recenzi.

Poutnik8
13.10.2014

Pana Vondrušku mám rád a já sám osobně ho považuju za nástupce více než důstojného paní Ludmili Vaňkové. A doufám a věřím že tato nová epopej předčí tu Přemyslovskou ikdyž to bude těžké a jsem zvědav jak se popere s Husitskýma válkama. Přeju at se mu dále více než daří.

Lector
13.10.2014

Povedená recenze. Vondrušku pravidelně kupuji své matce a je z něho nadšená. Toto je další kniha na pořadníku.:-) Přeji, aby Tě Vondruška nezklamal ani v budoucnosti.

zany
12.10.2014

Pokud pan Vondruška má důkladnou znalost dějin, tak ji bohužel ve svých knihách příliš nepoužívá a dopouští se četných anachronismů a historických nepřesností. Přesvědčil jsem se o tom jak v jeho detektivkách, tak v začátku Přemyslovské epopeje a odradilo mě to natolik, že už jsem v jejím čtení nepokračoval. Proto zatím nehodlám číst ani tuto knihu

rencovav
12.10.2014

Tak to mě těší! :) Knihu si určitě přečtěte, pan Vondruška je třída! ;)

Marwin
11.10.2014

Tato recenze se mi velmi líbila.Je v ní všechno, co od dobré recenze čekám a knihu si díky tomu přečtu.Děkuji.