Velké dobrodružství v Chorvatsku

recenze

Rošťák Oliver a korále pro mořskou vílu (2014) / MartinaF
Velké dobrodružství v Chorvatsku
Oliver ke konci školního roku dostává dopis z dalekého Chorvatska. Píše mu kamarádka Marica a tímto ho zve k sobě na prázdniny. Do Chorvatska však letí sám - jeho maminka čeká třetí miminko a kdo by se postaral o tříletou sestřičku Máří?

Pro Olivera je to velké dobrodružství. Ale to ještě netuší, jaké dobrodružství ho čeká s Maricou - on, Marica a kamarádi budou pátrat po ničiteli hradu z kamínků. Je to přímo detektivní úkol, který dá malým kamarádům pořádně zabrat.


Od Petry Braunové jsem četla knihu Nejhorší den v životě třeťáka Filipa L. a i přesto, že je určena dětem, mnohým dospělým se bude určitě líbit taky. Tímto jsem si ověřila čtivost spisovatelky, takže když jsem dostala možnost si přečíst nejnovější knihu Petry Braunové, neváhala jsem.

Příběh vypráví o třeťákovi Oliverovi, který jednoho dne dostal dopis od kamarádky Marici. Marica ho zve do Chorvatska, aby s ní strávil prázdniny. Oliver má můj obdiv - letět sám, to chce určitě notný kus odvahy, ale bohužel okolnosti nedovolí, aby letěl s rodiči - maminka je ve vysokém stupni těhotenství Oliver má ještě mladší sestřičku, o kterou se musí postarat tatínek.

Setkání Olivera s Maricou je rozpačité. Přece jenom už jsou starší a odvykli si od sebe. Marica seznamuje Olivera se svými kamarády. Zpočátku je mezi nimi velká jazyková bariéra, ale to nevadí, vždyť chorvatština a čeština patří mezi slovanské jazyky.

Příběh je velmi jednoduchý, přesto s nádechem detektivky - kamarádi si postavili na pláži hrad z kamínků a někdo jim ho rozbořil. A ne jednou, ale dvakrát. Na základě indicií pak děti, ale i čtenáři, snadno vypátrají, kdo je viník.

Kniha je útlá, písmenka jsou vhodná pro děti, které už zvládnou první čtení a dokážou u příběhu přemýšlet. Kapitoly jsou krátké tak, aby si u dětí zajistily plnou pozornost. Ilustrace jsou velmi povedené. Protože se jedná o příběh pro starší děti, už obrázků není tolik, přesto navazují na příběh.

Knihu doporučuji přečíst všem - jak dětem, tak i dospělým čtenářům, zkrátka je to kniha pro celou rodinu. O knize si můžete s dětmi povídat a nechat děti, aby o příběhu diskutovali a říkali, co je špatně a co dobře. Kniha k tomu přímo vybízí.

Komentáře (0)

kniha Rošťák Oliver a korále pro mořskou vílu recenze