Ve spárech Vraní dívky

recenze

Vraní dívka (2014) 4 z 5 / Babouš
Vraní dívka

Severské krimi je pořád v kurzu, ale mě už pomalu přestává bavit. Proto jsem v knihkupectví sáhl po Vraní dívce od Erika Axla Sunda, kterou Knižní klub opatřil pečetí Světový bestseller (vychází v 35 zemích světa). Chtěl jsem něco nového, něco, co by mi vrátilo důvěru v tenhle vyčpělý žánr. Vraní dívka skutečně je jako čerstvý vánek, ale plný násilí, surovostí a traumat z dětství.

Příběh je poměrně naturalistický. V centru Stockholmu se najde mumifikované tělo malého chlapce. Je plné chemikálií, které se používají k uspání psů nebo jiných zvířat. A někdo mu uřízl přirození. Ten někdo je Vraní dívka. Osoba, kterou utrpení, které kolem sebe viděla, otupělo a změnilo v netvora.

Detektivka Jeanette, která případ vyšetřuje, kontaktuje psychoterapeutku Sofii a požádá ji o pomoc při pátrání po pachateli. Brzy se totiž najde další mrtvolka a pak ještě jedna… Kriminalisté prověřují myšlenku, že s malými chlapci kdosi pořádá zvrácené soutěže po vzoru nechutných psích zápasů.

Zpočátku se mi kniha vůbec nelíbila. Špatně se mi v ní orientovalo a nevyhovoval mi ani způsob, jakým je napsána. Dějové linie se totiž střídají rychleji, než jsem stačil vnímat, vadily mi některé odbočky do minulosti.

Když jsem se do toho začetl, už to bylo v pohodě. Ale zase mi bylo na zvracení z popisu děje. Dejte na má slova a nečtěte Vraní dívku při jídle. Hodně rychle vás přejde chuť…

Je to poměrně kontroverzní kniha a ve Švédsku vzbudila řadu protichůdných emocí. Někteří knihu odsoudili za přílišnou surovost, další vyzdvihovali vypravěčské umění dvojice pánů, kteří se skrývají za pseudonymem Erik Axl Sund. Podle jedněch kniha zbytečně ukazuje to zkažené a zlé, co se v lidech skrývá, podle druhých je toto zobrazení prospěšné, neboť lidé nejsou jenom hodní a usměvaví.

V tomhle ohledu mám na knihu rozpačitý názor.

Ale jazyk, jakým je psaná, je úžasný…

Stockholm je prodejná děvka. Od třináctého století spočívá v brakické vodě a svádí svými ostrovy a ostrůvky, svým nevinným zevnějškem. Je krásný a zrádný zároveň a jeho dějiny jsou zbarvené krveprolitím, požáry a exkomunikacemi. A nesplněnými sny.

Poetický a přitom drsný jako severská zima. Z využitých slovních spojení občas až běhá mráz po zádech. Když se proto mám rozhodnou mezi silnějšími třemi a slabšími čtyřmi hvězdičkami, je to těžká volba.

Dalším potenciálním čtenářům dám radu: Vraní dívka není kniha pro každého. Některé bude dozajista odpuzovat a zhnusovat, tak s tím počítejte.

LordSnape
14.03.2014

Tak ona by tam byla, nebýt toho nesmyslného odpadu. :-)

Askarinka
14.03.2014

Tak po prvních 100 stránkách musím říct, že zatím nezklamala:-) Čekala jsem tedy něco mnohem drsnějšího ( dle kometáře o ďábelské literatuře,ale třeba se ještě dočkám:-)) za mě zatím palec nahoru:-)

Babouš
14.03.2014

@LordSnape Díky díky! Čím víc lidí si Vraní dívku přečte, tím větší je šance, že se vrátí do červených čísel, kam podle mě patří.

LordSnape
13.03.2014

Jsem rád za zdravý a objektivní názor. Osobně si asi taky pořídím, protože mě baví psychologické knihy. Trošku mě mrzí, že už se v komentářích projevují pánbíčkáři a kazatelé...

Babouš
13.03.2014

Určitě to udělej. Budu se těšit na názor někoho dalšího :)

Askarinka
13.03.2014

Mám takový pocit, že po cestě z práce se stavím v knihkupectví... Já mám severské detektivky vážně moc ráda a tohle zní skutečně zajímavě.