Trnitá řeč

recenze

Trnitá řeč (2018) 5 z 5 / Blahona
Trnitá řeč

Anotace:

Kniha obsahuje soubor šesti pohádek, které autorka zasadila do temného a magického světa, známého ze sérií Griša a Šest vran.

Můj názor:

Od knihy jsem neměla po zkušenostech se sérií Griša příliš velká očekávání. Griša mě totiž velmi zklamala a nelíbila se mi. Ovšem Trnitá řeč je naproti tomu skvost. Teprve v této knize mě Bardugo přesvědčila, že umí psát. Kratší formát pohádkových příběhů ji neskutečně sedí a přestože si bere inspiraci z klasických pohádek, její příběhy jsou velmi originální s nečekanými zvraty a výborně vypointované.
Všechny příběhy do jednoho jsou velmi čtivě napsané a dobře strukturované. Pohádkový jazyk jde Bardugo skvěle. Při čtení příběhů jsem měla zvláštní, trochu strašidelný a stísněný pocit. Její pohádky jsou velmi temné a přestože vyznívají pozitivně a většina má šťastný konec, obsahují hluboká ponaučení. Bardugo se podařila opravdu těžká věc, dokázala svým příběhům vetknout nadčasovost.
Mou nejoblíbenější pohádkou je hned ta první Ayama a Trnitý les. Její inspirací je má oblíbená pohádka Kráska a zvíře. Bardugo vytvořila zcela nový a osobitý příběh, přestože i ona v ní zpracovává téma fyzická versus vnitřní krása.
Dalším příběhem, který ve mně zanechal velmi silnou stopu je Čarodějnice z Duvy, inspirovaná pohádkou O perníkové chaloupce. Patří mezi nejtemnější povídky v knize a její rozuzlení jsem vůbec nečekala. Na konci mi běhal mráz po zádech.
A do třetice mě okouzlila pohádka na motivy Louskáčku - Princ vojáček. Droessen je jedna z nejzajímavějších postav v knize, líbilo se mi, jak Bardugo kolem něj dokázala vystavět záhadné tajemno.
Pohádky Příliš chytrý lišák a Když voda zpívá oheň jsou však stejně dobré a mistrovsky napsané. Nejslabším příběhem pak pro mě byla Malá kudlička, ale i jemu bych dala pětihvězdičkové hodnocení.
Dalším trumfem knihy je její grafická úprava. Stránky každé z povídek zdobí po stranách malé ilustrace, které postupně přibývají. aby na jejím konci vytvořily dokonalé olemování celé dvojstránky. Na konci příběhu je pak nádherná dvoustránková ilustrace. Navíc se v knize střídá červená a zelená barva písma a dodává tak knize na zajímavosti. Obálka je také velmi krásná. Jako celek pak kniha působí naprosto luxusně a harmonicky. Ilustrace ještě více pozvedají zážitek ze čtení. Kniha je takové malé umělecké dílo.

Závěr:
Tuto knihu doporučuji naprosto všem bez rozdílu věku a pohlaví. Jde o skvost, který by neměl chybět v žádné knihovně. Za mě nejlepší kniha roku 2018.

HODNOCENÍ: 100%


Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Šest příběhů s úžasnými ilustracemi z temného světa fantasy sérií Griša a Šest vran. Vydejte se do krajiny kouzel, kde vládne temná magie. Protéká tudy neposlušná řeka a minout vás může poslušná bouře. Přihlížejte pokoutním ob... více


Komentáře (0)

Přidat komentář