Sídlo Blackmoore

recenze

Sídlo Blackmoore (2019) 5 z 5 / Blahona
Sídlo Blackmoore

Kate Worthingtonová vyrůstá v rodině, kde je láska až na posledním místě. Její otec je chladný a Kate ho vůbec nezajímá. Ovšem ještě horší než nevšímavost otce je chamtivá vypočítavost její matky. Tato pochybná žena by ji ráda dobře provdala a vybrala pro ni starého a nechutného ženicha. Kate si ho odmítá vzít. Cítí se jak ptáček lapený v kleci. Aby unikla své hrozné rodině, upíná se k tomu, že odpluje se svou tetou do Indie.

Již od dětství pro ni představovalo přátelství se sourozenci Delafieldovými záchranu z neutěšeného prostředí její rodiny. Zvláště Henry je pro ni majákem, který osvětluje její život. A nyní se jí splnilo přání a naskytla se jí možnost navštívit rodinné sídlo Delafieldů - Blackmoore, který má Henry zdědit.

Matka, rozzlobená z odmítnutí navrhovaného nápadníka, Kate cestu na Blackmoore zakáže. Kate napadne spásná myšlenka a uzavře s matkou dohodu. Pokud odmítne tři návrhy o ruku během jejího pobytu v Blackmoorském sídle, bude Kate svobodná a může odjet s tetou do Indie. V opačném případě musí ve všem uposlechnout matku.

Co ji čeká v sídle Blackmoore?


Můj dojem:

Když jsem se dozvěděla, že nakladatelství Ikar vydalo další knihu z pera Julianne Donaldson, moje srdce radostí zaplesalo. A ještě ten samý den jsem si knihu objednala. Hned, jak se mi dostala do rukou, jsem neodolala, odložila nedočtenou knihu a pustila se do čtení této nádherné Regency romance. Přečetla jsem ji za jedno odpoledne a nyní vám mohu prozradit, že je úžasná. Sice se nevyrovná Panství Edenbrooke, které pro mě nadlouho zůstane nejlepší historickou romancí za posledních 10 let, ale i tak je to skvělá kniha a autorka v ní nezapře svůj talent.

Sídlo Blackmoore je temnější sestřička Panství Edenbrooke. Tím nemyslím temnou a divokou krásu sídla Blackmoore, které leží obklopeno vřesovišti na útesu nad mořem, ale temnější jsou postavy se kterými je hrdinka konfrontována. Možná vám popis sídla bude připomínat gotické romány. Popravdě atmosféra na Blackmoore je poněkud tísnivá. Hlavně všechny vedlejší postavy se chovají ke Kate velmi nepřátelsky. A pak v protikladu k nim působí přátelství Henryho, jak hřejivé útočiště uprostřed ledové krajiny v Grónsku. To, čím J. Donaldson převyšuje všechny autory romancí je vykreslení něžných vztahů, které dávají zakusit čtenáři neskutečně blažené chvíle. V jejích knížkách je minimum fyzické lásky, přesto mezi hrdiny dokáže vytvořit hmatatelnou chemii a je mistrem popisu milostných scén, založených na emocích a citu. A to je přesně to, co v tomto žánru hledám.

Hlavní hrdiny jsem si zamilovala. Kate je silná, inteligentní a upřímná hrdinka, která měla tu smůlu, že se narodila do špatné rodiny. A Henry? Ach bože! Jak je možné, že autorka umí tak výtečně psát mužské postavy. Chci ho za manžela! Ne, vážně je to muž, o kterém se vám může zdát leda ve snech.

Tak, jak se mi hlavní hrdinové zapsali do srdce, tak všechny vedlejší postavy bych na místě s chutí zastřelila. Všechny do jedné mají totiž tak příšerné charaktery, že nakonec možná i pochopíte Katinu touhu dostat se od nich, co nejdál. Při čtení těchto řádků vás možná napadne, že jsou postavy krapet černobílé. Ano, máte pravdu. Ale v tomto žánru se s tím tak trochu i počítá.

Další slabší stránkou byla otázka, proč právě Indie? U inteligentní hrdinky bych nečekala tak hloupý úsudek, že ji zachrání jedině Indie. Také při popisu některých scén, zvláště těch s frivolním chováním matky, jsem si říkala, jestli to autorka trochu nepřepískla. Abyste si knihu mohli opravdu užít, doporučuji nad některými věcmi mávnout rukou a moc nepřemýšlet. Nečekejte od knihy příliš velkou hloubku, vždyť přece účelem tohoto žánru je přinášet do naší reality trochu pohádkové romantiky a malý příděl snů. A to vám tato kniha bezpečně poskytne.

Obálka knihy mě potěšila, je moc hezká a zachovává styl předchozí knihy, kterou nakladatelství Ikar u nás vydalo. Pokud se vám líbilo Panství Edenbrooke, nutně musíte mít i jeho sestřičku Sídlo Blackmoore.

Závěr:

Sídlo Blackmoore je nádherná Regency romance s neskutečně sympatickým mužským hrdinou a kouzelným, pomalu se rozvíjejícím vztahem hlavních hrdinů. Mistrovsky zvládnutá romantika této knihy je silně návyková. Prosím, nutně potřebuji další knihu Julianne Donaldson!!!


HODNOCENÍ: 93%


Sídlo Blackmoore Sídlo Blackmoore Julianne Donaldson

Kate Worthingtonová je pevně rozhodnutá se nikdy neprovdat. Má totiž úplně jiné plány. Chce cestovat po Indii a uniknout své rodině, zejména své všetečné matce, která má s Kate zcela jiné plány. Zdá se, že každá z nich má velmi od... více


Komentáře (0)

Přidat komentář