Prokletá krev

recenze

Prokletá krev (2019) / Blahona
Prokletá krev
Představte si Franci ve 21.století, kde nikdy neproběhla francouzská revoluce a země je stále monarchií. Vláda nad zemí již brzy přejde z rukou regenta do rukou Ludvíka XXIV., který dovršil patnácti let. Přípravy na korunovaci jsou v plném proudu a všichni mluví o velké slavnosti na zámku ve Versailles.

Angelika je sedmnáctiletá dívka, která žije pouze se svým otcem, protože její matka ji v sedmi letech opustila. Jaké je její překvapení, když se jednoho dne vrátí domů a čeká na ni matka, vévodkyně de Noaillesová, s pozvánkou na ples, kde má být uvedena ke dvoru a představena králi. Ten samý den se ji v metru pokusí zabít dva neznámí muži. Na pomoc ji přichází její věrný kamarád Matt a s jeho pomocí jen o vlásek útočníkům unikne. Ti ji prozradí, že byla označena a do týdne zemře.
Kdo ji usiluje o život a z jakého důvodu? Kolik pravdy je na pochybné knize, která odhaluje přítomnost upírů mezi šlechtou? Těmto povídačkám nikdo se zdravým rozumem přece nevěří. Angelika je připravena odhalit pravdu a tak přijímá pozvánku na ples.

Můj dojem:

Nestává se moc často, aby u nás vyšla přeložená kniha z francouzštiny. Proto jsem na ni byla moc zvědavá. Námět je parádní a slibuje zajímavé čtení. Bohužel v rukou dvou autorů, kteří se skrývají za pseudonymem Ange, nebyl jeho potenciál dostatečně využitý. Je to obrovská škoda, protože to mohla být opravdu pecka.

Proč není?

Největší slabinou knihy je její nedotaženost. Autoři měli sice super nápad, který bohužel dostatečně nevyužili. Svět není propracovaný, a tak má příběh opravdu mnoho trhlin. Kniha trpí povrchností a to ve všech možných směrech. Postavy jednají tak nějak bezcitně, až zvráceně. Například se tam odehraje jedna opravdu brutální scéna, kterou nechci prozrazovat. A co na to hrdinové? Chovají se, jakoby se jim něco podobného dělo denně a za pár dní si na to vzpomenou už jen v koutku mysli.

Pokud jde o romantickou linku, tak to je jeden velký průšvih. Nechápala jsem, když se Angelika potkala na schodech s upírem Filipem Orleánským a bylo z toho osudové pouto na věky věků. Jaksi mi uniklo proč. A tímto stylem je vyprávěna celá kniha, prostě události postrádají svou vnitřní logiku. Při čtení knihy jsem si vzpomněla na doby, kdy jsme si jako desetileté děti vyprávěly s kamarády po večerce na táboře příběhy před spaním. Kniha je svojí logikou totiž zhruba na podobné úrovni. Je opravdu velmi špatná, i když obsahuje velmi poutavé prostředí, drsné a napínavé scény a spoustu skvělých nápadů, Ale to měly i naše dětské příběhy! Stylistika knihy je také fajn, ale bohužel to knihu nezachrání. První polovina je celkem dobrá a slibuje mnohem víc, než nakonec nabídne. Poslední třetina ji bohužel potápí svou překombinovaností na dno. Nad koncem knihy jsem jen převracela oči a cítila se velmi podvedená.

Česká obálka se velmi povedla a je moc krásná. Líbí se mi víc, než originální. CooBoo obálky umí a každá kniha z tohoto nakladatelství je takový malý klenot. Škoda, že obsah knihy není v tomto případě stejně dobrý.

Závěr:

Skvělý námět knihy bohužel potápí nedomyšlenost a nelogičnost děje a také povrchnost vztahů mezi postavami.

HODNOCENÍ: 40%

Komentáře (1)

kniha Prokletá krev recenze

Sigili
14.08.2019

Když jsem tuhle knihu četla nevěděla jsem tak úplně co čekat přesto jsem ale byla trošku zklamaná. Něco mi tam chybělo a další věc byla ta že jsem se občas ztrácela. Občas mi to přišlo zmatené.
Scela souhlasím s touto recenzí líp bych to ani nezvládla popsat.