To nejlepší "kafe", co můžete dostat

recenze

Kafe @ cigárko (2015) / Samira (488 views)
To nejlepší "kafe", co můžete dostat
Umění má mnoho podob, každý je ve své podstatě umělcem, ať už ve svém životě dělá cokoli. Když se nám něco podaří, udělá to radost nejen nám, ale i ostatním.

Marie Doležalová jednoho dne začala s prvními slovy a v krátkém okamžiku vytvořila něco výjimečného. Můžete namítat a i já jsem to před přečtením knihy měla v hlavě, že disponovala ojedinělým doslova VIP světem herecké profese, který jí tento počin více než usnadnil. Ano samozřejmě je to jeden z atributů jejího úspěchu. Tím dalším a daleko větším je ona sama. Její specifický, kouzelný a hlavně odvážný náhled na svět, prostředí a věci, které si většina z nás raději nechá pro sebe. Protože kdo dnes má odvahu mluvit i o věcech jako přirozená závist, o skrytých snech našeho ega i těch velkých či malých trapasech, které sice někdy dáme k dobru, ale veřejně bychom s kůží na trh nešli. A to všechno s noblesou, bez zesměšňování a ze srdce.

Mariina kniha, která je výtahem toho nejlepšího, co napsala na svém blogu a za což dostala prestižní ocenění Magnesii Literu, je počinem trošku jiným, než jsem čekala. Ano dostalo se mi pohledu do míst, do kterých se většina z nás nepodívá, i když by moc chtěla. Ale jen v tom síla jejích slov nespočívá. Jde především o její nevšední styl, který si vás buď na počátku získá a nebo si minimálně řeknete, že umí psát. To si musí říct každý bez rozdílu, mně to došlo už po prvním odstavci a v průběhu čtení jsem znovu a znovu nevycházela z údivu.

Ač ji vychvaluji nemyslím si, že je kniha úplně pro každého. Otevřenost, černý humor, ale briskní vtip a spousta nečekaného nadhledu na životní situace, které jsou nad rámec a dávají knize nadčasovost. Protože některé věci budou aktuální stále.

Nádherná kniha, kterou zdobí skvělé kousky od ilustrátora Honzy Hofmana. Potěší nejen duši, bránici, ale i oko a především srdce.

Na cigárko mě moc neužije, ale kafe si teda dám a k němu ještě mnohokrát i knihu Kafe a cigárko, protože za to stojí.

Doporučuji!

kniha Kafe @ cigárko recenze

Samira
19.05.2016

Děkuji moc Petro :), ačkoli jsem věřila, že bude dobrá, nakonec jsem od ní dostala daleko víc, určitě se ti bude líbit:).

Vanilla
19.05.2016

Krásně napsané Katko :-) knížku si koupím :-) Petra Š.

Samira
19.03.2016

Děkuji moc:), tak to budeš určitě nadšená. Já měla veliká očekávání, ale i tak jsem byla mile překvapena. Kniha nemůže zklamat, je skvělá!

Aracely
19.03.2016

Opravdu nádherná recenze ! Doležalku mám ráda a díky recenzi se o to víc těším na její knihu :-)

Děkujeme Samiro za skvělou a odbornou recenzi :-)