Snově půvabné hledání "chlupaté ryby"

recenze

Dreamologie (2016) / Samira (460 views)
Snově půvabné hledání "chlupaté ryby"
“Zavři oči a sni“.

Přiznávám se, že bych raději snila, než psala, ale tahle snová prvotina si vyzdvihnout zaslouží. Místy mi připadalo, že opravdu sním, neboť byla napsána stylem, který bych pravděpodobně vybrala mezi všemi. Lehce, inteligentně, jinak, s přesahem a velikou dávkou laskavého a lehce ztřeštěného humoru.

Celý týden jsem si říkala, že si musím alespoň trošku odpočinout, abych dokázala správně zachytit výjimečnost této nenápadné a ne zrovna snadně uchopitelné knihy. Ale je to úkol nemožný, ze snu vám po probuzení také zbude jen lehce zamlžená, přesto výrazná vzpomínka, ale některé nezapomenete, protože zanechají tak silný dojem, přestože se nacházejí v jakémsi snovém oparu.

Stejně jako kniha Dreamologie, která se také nachází na této pomyslné hranici. Kniha zábavnou formou mapuje onen přelom, na kterém celý příběh staví. Hned na počátku se ocitáme ve snu hlavní hrdinky Alice, která je kreativní, zajímavá, originální a chytrá, je třeba zdůraznit výjimečně. A taková je i její snová a normální realita. V té snové však na rozdíl od té normální, která není zase tak růžová, potkává skoro každou noc po většinu svého života i svého vysněného muže Maxe.

To by se mohlo stát nejednomu z nás, ale Alice ho po přestěhování skutečně potká. Je totiž jejím novým spolužákem. Ale jde opravdu o „jejího“ Maxe, nebo je podobnost čistě náhodná?
Za vším podle všeho stojí dávný experiment. Autorčini hrdinové se vydají po jeho stopách, protože se zdá, že ztrácejí představu, či již ztratili, kde jedna realita končí a druhá začíná.

Podobně popisuje příběh i oficiální anotace a první, co mě napadlo, ač jsem se na knihu nesmírně těšila, jak se něco takové povede autorce skloubit. Má odpověd: hravě a s nevídanou bravurou.

Neboť tato kniha ze středoškolského prostředí osloví téměř všechny, protože jen o příběh lásky rozhodně nejde. Vložené sny krásně dotvářejí celý příběh a přinášejí něco navíc, takže uspokojí i náročnějšího čtenáře, který navíc ocení přehled, vtip a inteligenci hrdinů i přirozené použití mnoha poznatků z vědních oborů a námětů k zamyšlení. A všichni se budou bavit, protože tato půvabná, místy bizardní freska vás nenechá vydechnout. Nečekejte však nějaké prvoplánové gagy.

„Tohle je alarm,“ opravil mě Max. Pozoroval mě z druhé strany místnosti s rukama v kapsách. Ve tvářích mu zacukalo, jak potlačil smích, aby se zachoval zdvořile.
„Aha.“ Sešpulila jsem rty, abych vypadala seriózně. „Věděls, že ve starý Číně byla panovníkova poslední obrana proti útočníkům malý pekinéz v rukávu kimona? Možná by sis měl jednoho taky pořídit.“ Četla jsem o tom tuhle na jednom z blogů pro milovníky zvířat, alias pro pošuky jako já. Víš jestli se bojíš o svoji bezpečnost…“ Hlas se mi vytrácel.
Str. 154-155


Tento zajímavý a skvělý kousek bych doporučila všem milovníkům netradičních příběhů, kteří rádi nenásilně dostanou od knihy něco navíc. A ocení originální vyprávění o lásce. Já už doma svého labutího partnera, svého afrického papouška, svou chlupatou rybu mám. Čtenářům přeji krásné chvilky při hledání toho jedinečného pro Alice a také příjemný čtenářský zážitek. Doufám, že od autorky, kterou si zařazuji mezi nejoblíbenější ne poslední.

Opravdu doporučuji!

Komentáře (11)

kniha Dreamologie recenze

Cipori
20.10.2017

Nezbývá než souhlasit. Mně se Dreamologie taky moc líbila. :-)

Samira
11.01.2017

:), tak ať se líbí!

Aracely
11.01.2017

Poběžím, dostala jsem slevu přímo na ní a už není o čem přemýšlet :-D.

Samira
09.01.2017

:) těším se, jen běž, běž, tahle bude pro tebe!

Aracely
09.01.2017

Reakci samozřejmě pak dostaneš Samiro :-).
Mám chuť si pro ni hned doběhnout, jsi velká pokušitelka :-D.

Samira
09.01.2017

Moc děkuji :), mám opravdu radost! I já chvilku váhala, ale pořád mě k sobě táhla a jsem vděčná, že jsem neodolala. Za mne to nejlepší překvapí, ke kterému se ještě mockrát vrátím :). Určitě se bude líbit.

AndyK
09.01.2017

Na knihu jsem narazila a váhala, jestli si ji pořídit nebo ne... už mám jasno :-) Krásná recenze - ostatně jako vždy! Tvoje jsou pro mě jedny z nejlepších, možná úplně nejlepší :-)

Samira
09.01.2017

Moc děkuji Alžběto :), "chlupatá ryba" je skvělá, ale nejen ona, kniha má barev víc než paleta... Myslím, že se ti bude hodně líbit, je to originální, vřelý a hlavně vtipný kousek!

1