Závěrečná měsíční bitva za svobodu, která stojí za to

recenze

Winter (2016) 5 z 5 / Samira
Winter

Winter kniha, která představuje úžasný závěr asi mojí vůbec nejoblíbenější série, po skoro tříletém čekání od vydání Cress dorazila a já jen doma zavelela: “Dva dny a dvě noci ať na mě nikdo nemluví.” Samozřejmě realita nebyla s rodinou zase tak růžová a trvalo mi to poněkud déle, přece jen 800 stran už dá i nejšílenějšímu a nejvášnivějšímu čtenáři trošku zabrat. Ale v případě poslední knihy Měsíční kroniky stála každá probdělá minuta a hodina za to.

Když jsem před lety otevírala v pořadí první knihu Cinder, nikdy bych nevěřila, že si mne každý drobný detail těchto knih tolik získá, přece jen scifi prostředí svědčí jen málokterému autorovi, většina si na něm spíše pořádně vyláme zuby a jak by také ne, poprat se s reáliemi budoucnosti ať už jsou jakýmkoli lákadlem, protože máte podobně jako ve vesmíru spousty prostoru, ale neztratit se v něm, to vyžaduje od autora více než jen um, ale i velikou schopnost uspořádat a zařadit každý detail, nalezení smyslu, ale také nespornou inteligenci.

Všechno a mnohem víc knihy Marissy Meyer mají a tyto bonusy by vystačily na stohy článků. Doporučuji však, aby se čtenář přesvědčil sám o jejích kvalitách a vysloveně zklamaný může být opravdu jen málokdo.

Samotná Měsíční kronika je složena ze čtyř hlavních knih Cinder, Scarlet, Cress a Winter. Nejkrásnější je pak novelou doplňující mapující příběh královny Levany, negativní postavy série. Jednotlivě knihy, kromě scifi námětu snoubí inspiraci klasickou pohádkou jednou pro každý příběh a bitvu za svododu a důstojnost na pozadí revoluce. Na své si tak příjdou všichni a po prvním možná pro někoho nenápadném díle budou ohromeni rozsahem celku a zavedeni přímo do bitvy.

Kniha Winter, která je počinem závěrečným mapuje právě onu závěrečnou bitvu a to v reálném čase, takže ji prožijete na vlastní kůži . První kniha Cinder je inspirována klasikou všech klasik Popelkou, druhá Karkulkou, třetí Locikou a poslední Sněhurkou. Ačkoli se jedná o inspiraci volnou a dočkáme se nejednoho nečekané zvratu, základní kostra jednotlivých klasik je dodržena, ale vzhledem k tomu, že všechny postavy bojují za stejnou věc, jednotlivých "žili štatstně až navěky"se dočkáme až v tomto závěrečném díle.

Ale protože jsme uprostřed války se vším, co k tomu patří, neodejde z této statečné bitvy nikdo nezraněn a nepoznamenán a obětí a zvěrstev války bude opravdu hodně. Obdivuji autorku za rozsah, jednotlivosti a celek a především za přesah . Rýpalové mohou kritizovat právě to, jak jednotlivosti zapadají až překvapivě lehce do sebe. Ale mně ani v nejmenším nenapadá, jak by se to dalo podat lépe.

Pro všechny, kteří milujete opravdu dobré příběhy, které časem nezapadnou, odvážné a charakterní hrdiny, ale i lidskou, i když pořádně zvrácenou druhou stranu. A pro ty z vás kteří se chcete nechat zcela pohltit. Upřímně vám závidím, jednak to, že ji teprve zakusíte, ale také nebudete muset nelidsky čekat na jednotlivé díly. Nás ostatní už čeká pouze další bonusový titul, který je sice vypsán ještě na tento rok, ale doufám, že ho snad budeme držet na počátku roku dalšího.

Já osobně doufám, hlavně ve vydání dalších autorčiných počinů, protože pravděpodobně budou skutečnou sázkou na jistotu.

Doporučuji!

23.02.2017

Jde o francouzskou obálku, my ji převzali a souhlasím s originálem nesrovnatelná:), jinak moc děkuji a nemohu jinak než sérii doporučit, opravdu stojí za to!

simi28
23.02.2017

Krásná recenze. Jsem ráda, že u nás nemáme originální obálku, která není ani zdaleka tak pěkná, jako tahle česká. Zatím jsem četla jenom Cinder, ale i přes vysokou cenu si další díly prostě musím přečíst.

01.01.2017

Děkuji :-).

01.01.2017

To opravdu je :), navíc výzva 2017 a kniha z budoucnosti, doporučuji jako jednoznačný tip :)!

31.12.2016

:-). Tak tomu se těžko odolává :-D. Docela pokušení :-)).

10.11.2016

Zarytí fanoušci, takže vlastně každý kdo sérii otevře, by ti na to řekli: " Všechno zahoď a jdi na ně ;)"! Ne opravdu jsou to krásky a ještě ty skvostné české obálky, mají u mě doma nejčestnější místa :)!

08.11.2016

Děkuji moc :-). Až nebudu mít co číst, tak sáhnu po téhle sérii.

08.11.2016

Děkuji moc :), série je to dokonalá a jistě by se ti líbila pohádková inspirace, stejně jako neskutečné hrdinky a co si budeme povídat i hrdinové, kteří by nepochybně byli přesně podle tvého gusta, protože se s tím lidově řečeno nemažou. Ale je to zároveň poměrně drsné čtení, ne nijak přehnaně, ale ve válce to prostě jinak nejde. Také je potřeba počítat, že to chvilku zabere, série je na počet stran poměrně rozsáhlá, ale člověk si toho vůbec nevšimne, jak rychle a dobře se čte. Doporučila bych ji každému bez rozdílu, litovat určitě nebudeš.

08.11.2016

Úžasná recenze, ostatně jako vždy Samiro :-).
Doporučila bys mi celou sérii?