Zážitek, u kterého skoro nevěříte, že byl skutečný!

recenze

Illuminae (2016) / Samira (598 views)
Zážitek, u kterého skoro nevěříte, že byl skutečný!
„Ohromující“!

Hluboce se omlouvám všem recenzentům, jejichž recenze jsem před přečtením knihy četla či viděla a v obou případech zvláště pak v té vizuální verzi jejich nadšení v mých očích hraničilo s duševní poruchou. Ach milá nevědomosti, má bude stejně šíleně zapálená a tápající, co přesně bych měla pochválit dříve a v kontrastu knihy natolik nedostačující, protože je prostě neuvěřitelná a také tak odlišná v tom nejlepším slova smyslu.

Kdo měl možnost knihu držet v ruce, pochopil, že minimálně po stránce grafické a vizuální půjde o počin netradiční a výjimečný. Děj knihy podle oficiální anotace, které je mimochodem věnována stejná péče jako samotné knize, je příběhem mapujícím boj o přežití.

První dějství příběhu zachycuje napadení nezákonné pracovní kolonie na planetě Kerenza loďmi nepřátelské konkurenční korporace Beitech v roce 2575. Hlavní hrdinka Kady spolu se svým čerstvě expřítelem Ezrou dramaticky unikají pomocí záchranného modulu. Obyvatelům proti lodím Beitechu pomůže flotila v čele s plavidlem Sjednocené pozemské správy Alexandr.

Oslavy těch, co přežili, však nejsou v tomto bodě na místě, k úplnému bezpečí nebo alespoň jeho vidině je ještě hodně daleko, neboť po bitvě oslabená flotila ztratila možnost skokových transportů a k cíli, kterým je skoková Spojenecká stanice Heimdall je mnoho měsíců. Flotila je přetížená velkým počtem zachráněných, navíc někteří bojují s následky chemické zbraně, ale především nedostatkem informací o možné zuřící válce, to vše s nepřátelskou lodí Beitechu v zádech.

Už to by stačilo na naprosto skvělou scifi, která by jistě nejednoho fanouška potěšila. V tomto bodě však přišla chvíle na oslavnou ódu na formu, jakou je kniha napsána. Je vyprávěna zpětně formou vojenských článků, záznamů, odposlouchávaných hovorů, rozhovorů nejen hlavní dvojice, podrobných nákresů, ale i reálné až filmové bitvy a bitev na knižních stránkách.

Jeden by si řekl, že to bude nepochybně originální a obdivuhodné, ale bude mě to bavit, neunudím se k smrti? Smrt hrozí, ale pouze vlivem fatálního nedostatku spánku, infarktových situací a vypětí, které při jejím čtení, zkoumání, různém všemožném otáčení…:), zažijete. A že to zážitek je! Navíc až neuvěřitelně reálný a sugestivní. Ale také poměrně brutální, emotivní, hrdinský a celkově drsný. Kniha rozhodně není pro slabší povahy, které nesnesou násilí a krev. Všechno je však dokonale promyšlené a nic není navíc, takže nějaké bezúčelné pitvání se v nechutnostech nečekejte. Jde o záznam událostí jakkoli drsných.

Kniha je až strojově dokonalá a v českém překladu a zpracování si její punc zachovává. Smekám nad tou úžasně precizně odvedenou prací, já nenašla jedinou chybičku. Až ji otevřete smeknete se mnou a pochopíte, o jak obrovském rozsahu jsem mluvila.

Jde o počátek série, další díl Gemina je plánován v češtině na konec června, který je viz. výše maximálně zdařilý, inteligentní, přesahující, zasahující a nezapomenutelný. Říkám si, co snesu, je možné, aby autoři laťku, která nemá konce, přeskočili? Netuším, ale doufám.

Deset hvězd by bylo málo za mne jednoznačné doporučení!!!

Komentáře (4)

kniha Illuminae recenze

Samira
27.03.2017

Moc díky :), nadšená opravdu jsem. Měla jsem vysoká očekávání, ale skutečná kniha je přeletěla nadzvukovou rychlostí. Znát je pohled obou autorů, jak ženský, tak mužský, vhodná je díky němu pro všechny. A nic jiného prozradit nechci, ta se musí otevřít :). Jsem zvědavá, co na nás chystají dál.

alzbeta4340
27.03.2017

Tak to si určitě přečtu. Navíc knihu i tvoji recenzi doporučím i jiným. Cítím z tvého textu mimořádné nadšení, takže jsem opravdu zvědavá a těším se.

Samira
26.03.2017

Děkuji moc :), tentokrát nemohu než souhlasit, že by nebyla pro tebe, ačkoli i na lásku dojde a je úžasná. Je to adrenalinové čtení, skvělé leč bez obětí nemožné.

Aracely
26.03.2017

Úžasný!!! A já zase smekám klobouk před tvou recenzí Samiro... Můj šálek kávy to nebude, ale tobě věřím každé slovo!