Time management tak trochu jinak

recenze

Snězte tu žábu! (2007) 3 z 5 / Pefka
Snězte tu žábu!

Letošní duben byl velmi zvláštní a neobvyklý. Po dlouhých čtyřech letech jsem měla celý měsíc volno. A to jsem hodlala nějak smysluplně využít. Nechtěla jsem se jen tak poflakovat od ničeho nikam, a tak jsem se rozhodla, že se budu vzdělávat a dále rozvíjet. A nemusím vám asi ani říkat, jak je občas ohromně obtížné, ne-li nemožné, se k něčemu takovému přinutit.

Neustále jsem čelila nejen své pohodlnosti a lenosti, ale i lákadlu v podobě internetu a sociálních sítí a v neposlední řadě nízké motivaci a chybějícímu cíli. Rozhodla jsem se však, že s tím vším musím prostě něco udělat. Začala jsem si proto dohledávat informace o time managementu. A pak to přišlo. Při návštěvě knihovny jsem narazila na poměrně útlou knížku s poněkud zvláštním názvem Snězte tu žábu! Jejím autorem je Brian Tracy, přední světový řečník, konzultant a školitel, který se efektivním využitím času zabývá již více než třicet let.

Kniha obsahuje dvacet jedna rad, díky kterým uděláte co nejvíce v co nejkratším čase. Jedná se o rady, které vás naučí rozpoznat tu největší a nejodpornější žábu, pěkně si ji rozporcovat a pak sníst. Jinými slovy, pokud se budete řídit Tracyho radami, dokážete v každém okamžiku svého života identifikovat ten nejdůležitější úkol, rozplánovat si jej na dílčí úkoly a následně jej krok za krokem splnit ve stanoveném termínu.

Líbilo se mi, že jednotlivé rady jdou hned od samého začátku ke své podstatě. Nenajdete tu žádnou zbytečnou vatu, ani žádné nudné teoretické řečičky a definice. Veškeré rady jsou podané jasně a srozumitelně. Navíc jsou všechny autorem ozkoušeny a s úspěchem praktikovány. Nebude vám přece doporučovat něco, co nefunguje nebo něco, o čem nemá ani zdání, jak to funguje. To je logické.

Musím však konstatovat, že většina rad zase až tak objevná nebyla. Některé znám, ale zatím nepoužívám. Některé naopak používám již dlouho, aniž bych tušila, že by se mohlo jednat o zásady time managementu. Řadu rad jsem neznala a ráda je vyzkouším v praxi. No a na zbytek vůbec nedojde. Přišlo mi totiž, že pokud bych chtěla dodržovat vše, tak bych se z toho asi brzy zbláznila. Takže všeho s mírou.

Jelikož se jedná o motivační knihu, tak si autor samozřejmě neodpustil typické - pro mě trošku nátlakové - věty. „Udělejte to teď hned.“ „Začněte ještě dnes a úspěch se dostaví.“ „Hned teď si ujasněte, co je vaše největší žába.“ Brrrr…. Tohle prostě nemám ráda. Navíc se mi zdálo, že se některé informace až zbytečně často opakují a některé rady si dokonce odporují.

Po dlouhé době jsem si tedy přečetla knihu, která byla zaměřena na osobní rozvoj. A rozhodně nelituji, i když pro mě nebyla tak informačně hodnotná, jak jsem očekávala. O time management se však budu zajímat i nadále.