Justinův fotr pobavil, ale nenadchnul

recenze

Kecy mýho fotra (2011) 3 z 5 / Pefka
Kecy mýho fotra

Knihy, které popisují vtipné (mnohem častěji však spíše rádoby vtipné) situace ze života, prakticky nečtu. Vždy mám totiž obavu, že místo, abych se při čtení nahlas a od srdce zasmála, budu jen s vyjeveným pohledem a nevěřícným kroucením hlavy žasnout nad autorovou trapností. Projednou jsem ale udělala výjimku a začetla jsem se do poměrně útlé knížečky s názvem Kecy mýho fotra od Justina Halperna. Bohužel musím přiznat, že Justin, jeho otec Sam a fůra neuvěřitelných keců mé původní obavy zcela nerozptýlili.

Sam Halpern je poněkud svérázný člověk. Za všech okolností zůstává svůj a vždy říká přesně to, co si myslí. Takový ten typ, co na srdci, to na jazyku. Není tedy divu, že se pro svoji rodinu stal zdrojem různých vtipných hlášek. Jednoho dne se jeho nejmladší syn Justin rozhodl kecy svého otce vypustit do světa. Založil tedy pro tento účel účet na Twitteru. Nečekal však, že se spustí taková neuvěřitelná vlna zájmu, která povede až k nabídce na vydání knižní verze Samových keců.

Samotná kniha je členěna do sedmnácti kapitol, z nichž každá začíná příběhem ze života Halpernových a končí několika samostatnými hláškami. Úvodní příběhy dokazují, jak moc Samovi na jeho rodině (manželce a třech synech) záleží. Vždy se zejména chlapcům snažil dávat dobré rady do života, podporovat je ve všem, co dělají a být na ně za každých okolností pyšný. Jednotlivé ukázky Samových keců mě ze začátku hodně bavily a opravdu jsem se smála nahlas, od poloviny knihy už to však bylo horší. Zábava se někam vytratila.

Navíc jsem skutečně po celou dobu četby přemýšlela nad tím, jak si může Justin všechny ty hlášky pamatovat (některé byly totiž z doby jeho dětství). Částečné vysvětlení přišlo v závěru, kdy Justin popisuje vznik knihy, zasedání rodinné rady a společné vzpomínání na různé situace a otcovy vtipné glosy. Tím se mi samozřejmě naskytla další otázka. Do jaké míry jsou Samovy hlášky originální a do jaké již upravené rodinnou radou? Těžko soudit.

Pro ty z vás, kteří hledáte jednohubku, která vás pobaví a rozesměje a zároveň není bezduchá a plytká, je tato kniha dobrou volbou.