Neodcházej....

recenze

Stůj při mně (2014) 4 z 5 / Pefka
Stůj při mně

Stejně jako každé jaro i letos na mě padla nějaká melancholická nálada. Cítím se podivně, je mi smutno a mám ohromnou chuť přečíst si nějaký alespoň trochu romantický příběh. Příběh, který mě dojme téměř až k slzám a přinutí mě věřit v lepší zítřky. A přesně takový jsem objevila v knize Stůj při mně od italské spisovatelky Danieli Sacerdoti.

Hlavní hrdinka - pětatřicetiletá Eilidh Lawson - se po mnoha letech vrací do malého skotského městečka Glen Avich. Doufá, že právě zde si odpočine a načerpá energii a sílu k dalšímu životu. Po letech marné snahy o miminko, nedávném potratu a manželově odhalené nevěře se cítí prázdná a psychicky a fyzicky vyčerpaná. Zkrátka úplně k ničemu. Nemá nic - rodinu, práci, peníze. Jediné, co jí ještě zbylo, je odhodlání nedovolit nikomu, aby jí znovu ublížil. Nikdy se nezamiloval.

Stejné odhodlání má i místní kovář, Eilidhin dávný kamarád z dětství, Jamie McAnena, který poté, co jej opustila manželka, sám vychovává pětiletou dcerku Maisie. Ve dne vzorný otec, po nocích opuštěný muž, který od života už nic moc nečeká. Touží po jediném - vybudovat pro sebe a svou dceru stabilní a bezpečný domov, kde už jim nikdo nikdy neublíží.

V životě si samozřejmě můžeme přát cokoliv, ale osud s námi často mívá jiné plány. A tak se Eilidh a Jamie začnou tak trochu proti své vůli pomaličku, krůček za krůčkem sbližovat. A právě tyto první pokusy o sblížení, tolik nesmělé, plné drobných nedorozumění, trápení, obav, odmítání, ale i odvahy, činí tuto knížku neuvěřitelně úžasnou a romantickou. Nejvíc mě ale dostal Jamie - tichý, málomluvný, uzavřený a nesmělý. Tolikrát se mu povedlo úplně nechtíc Eilidh ublížit. Bylo mi ho občas až líto.

Velkou výhodou příběhu je, že je vyprávěn nejen z pohledu obou hlavních postav, ale i z pohledu ducha Jamieho matky. Vím, že některým čtenářům nadpřirozeno vadilo, mně však ne. Ohromně se mi líbilo, jak Elizabethin duch s citem popisoval veškeré dění, vnímal pocity jednotlivých obyvatel Glen Avich a splétal drobné intriky.

Ač by se z mého dosavadního rozplývání se nad knížkou mohlo zdát, že je dokonalá, tak musím s povzdechem konstatovat, že tomu tak bohužel není. A je mi moc líto, že se autorce absolutně nepovedla rozhodující scénka knihy. Její "akčnost" a závěrečné "prozření" vůbec nekorespondují s tak mírným zbytkem děje.

Pro mě však knížka splnila svůj účel. Na jeden den mě vytrhla z běžného života, odpoutala mě od reality a totálně mě pohltila. Pokud hledáte romantický příběh, jsou pro vás Eilidh a Jamie těmi pravými společníky.