The Crown

recenze

The Crown: Podrobná historie (2018) / P.ary
The Crown
"Milý čtenáři, sledujete historické drama, nikoliv historický dokumentární film. The Crown je dílem tvůrčí fikce, která byla inspirována moudrostí a duchem skutečných událostí. Abychom Philipovi porozuměli, je třeba být svědky toho, jak se zříká svého zahraničního královského postavení v okamžiku, kdy se s ním poprvé potkáváme. Tím lépe si vychutnáme jeho následný vstup do dynastie Windsorů. To, co sledujete na obrazovce, je současně pravdivé i smyšlené v letité tradici historického dramatu."

Přiznám se. Ve škole mě historie nebavila, já jí přímo nesnášela. Vůbec mě to nebralo. A teď? Občas si dopřeju i něco z historie a sáhnu po jiné knize, než je thriller, detektivka, scifi nebo fantasy. Proto, když nakladatelství Omega vyhlásilo recenzní konkurz, tak jsem neváhala. Ačkoli seriál vůbec neznám, kniha mě zaujala na první pohled.

Ti, co znají seriál často přemýšleli, co je skutečnost a co je fikce, a proto si pak na wikipedii hledali informace. A proto historik Robert Lacey přijal výzvu uvést věci na pravou míru. První série seriálu má celkem deset epizod, a právě každé jedné epizodě je věnována jedna kapitola v knize. Autor se zde zaobírá životem Alžběty II v letech 1947 - 1955.

"Králova smrt spustila řadu procedur a postupů s kódovým názvem "Hyde Park Corner". Tím začínala zpráva telegrafovaná do Britského vysokého komisariátu v Nairobi v Keni, kam pět dní předtím princezna Alžběta s manželem, vévodou z Edinburghu, přijela."

Každá kapitola nese stejný název, jako epizody seriálu a zabývá se podrobnostmi o událostech, které se v daném dílu odehráli, včetně vysvětlení toho, co je fikce a co fakta. Je to opravdu příjemné a působivé čtení, a ne pouze kniha o nudné historii. Samozřejmě zde byli části, které mě bavili více a které méně, ale u takovýchto knih se to prostě občas stává.

"Nicnedělání je nejtěžší práce ze všech a vyžaduje veškerou sílu. Být nestranný není přirozené, není to lidské. Lidé po tobě budou pořád chtít, aby ses usmívala, souhlasila nebo se mračila, a pokud tak učiníš, přikloníš se buď na jednu, nebo na druhou stranu. A to je přesně ta věc, kterou jako panovnice nesmíš udělat. Čím méně toho uděláš, řekneš, odsouhlasíš, čím méně se usmíváš..." "Nebo přemýšlím? Cítím? Dýchám? Existuji?" skočí jí mladá Alžběta zoufale do řeči. "Tím lépe," uzavírá její babička s pevnou a ledovou rozhodností."

Nedílnou součástí knihy jsou jak barevné, tak černobílé fotografie královské rodiny, ale také herců seriálu The Crown. A já musím říci, že jsou opravdu úchvatné. Dodávají knize ten správný šmrnc.

V knize jsem velmi uvítala rodokmen, který máme hned v úvodu. Nejsem úplně znalá v dynastii Windsorů :-)

A co v knize najdete? Podíváme se na Alžbětino dětství, na její vztah a svatbu s Philipem, abdikaci jejího strýce, smrt otce a následnou Alžbětinu korunovaci. Poznáme také královninu mladší sestru Margaret. Velmi krásnou a vzpurnou ženu, která se zamilovala do rozvedeného muže, Petera Townsenda. A také nakoukneme do vztahu, který měl Winston Churchill s královnou Alžbětou II, a spousty dalších důležitých lidí, kteří jsou více i méně důležití pro královskou rodinu.

Musím říci, že obálka je prostě dokonalá, ta mě upoutala na první pohled. A já nemohu jinak než tuto knihu doporučit každému, kdo se zajímá o královskou rodinu a historii, či je fanouškem původního seriálu Netflixu The Crown.

Pokud si chcete přečíst něco o životě nejdéle vládnoucí panovnice, neváhejte. Tato kniha je vážně výbornou volbou.

Mějte se krásně.
Pary

Komentáře (0)

kniha The Crown: Podrobná historie recenze