První život

recenze

První život (2018) 5 z 5 / P.ary
První život

"Dějiny prý píšou přeživší. Ale vím, že to tak vždy není. Jsem Tenley Lockwoodová a brzy zemřu. Tohle je můj příběh, ve kterém je konec pouhým začátkem."

Příběh o válce mezi dušemi a o tom, jakou moc má lidská volba. O životě a o smrti. O světle a tmě. Myslím, že nemá cenu, abych se zde rozepisovala více, protože samotná anotace mluví za vše a vystihuje to podstatné. Já bych se akorát opakovala a mohla bych prozradit nějaký ten spoiler. A to opravdu nechci, připravila bych vás o ten požitek ze čtení.

"Číslo deset představuje celek. Máme deset prstů na rukou a na nohou. Odpočítává se většinou právě od desíti. Narodila jsem se desátý den desátého měsíce v 10:10. No dobrá. Fajn. Možná jsem čísly posedlá, protože vždy nesou nějaký příběh a na rozdíl od lidí nikdy nelžou."

Kdybych se měla vyjádřit k postavám, tak Desítku jsem si oblíbila hned. Obdivovala jsem její sílu a odvahu, milovala jsem její myšlenkové pochody a posedlost čísly. O Archerovi a Killianovi ani nemluvě, to přišlo vzápětí. Autorka jim dala všechno, co měli mít. Oba silní a chytří krasavci se srdcem na pravém místě, kteří chtěli Desítku na svou stranu. A každý na to šel po svém. O milostném trojúhelníku nemůže být vůbec řeč, tomu se autorka bravurně vyhnula.

"Jen do toho. Udělejte to nejhorší, co dokážete." Selský rozum na mě křičí: Cože? Odvolej to! "Zatím jste mého ducha maximálně tak polechtal," dodám. Selský rozum a já si momentálně nerozumíme."

Musím říci, že autorka dala do příběhu vše. Kniha je plná lásky, přátelství, síly, ale také bolesti, intrik a pomsty. Byla jsem tak pohlcená příběhem, že než jsem se nadála, byl najednou konec a já zjistila, že jsem knihu přečetla pomalu na jeden zátah. Prostě jsem ji nedokázala odložit.

Bylo to dokonalé. Gena Showalter si mě získala. Všechno působilo tak reálně a já měla hlavu plnou myšlenek. Velmi se mi líbilo, že autorka ani jednu říši nevykreslila dokonale. Jak Troika, tak Myriad, odvěcí nepřátelé, mají své klady a zápory. O to, to bylo zajímavější a pro Desítku složitější.

"Deset slz ukápne, já volám. Devět set stromů, jen jeden je můj. Osm krát osm krát osm letí, ať uděláš cokoliv, nebuď suchý. Sedm panen uprostřed tance, nevšímej si té romance. Šest sekund na skrytí, nahoru, nahoru, zajistí přežití. Pět krát čtyři krát tři, tam on bude čekati. Dvěma pomůže má záchrana, budu statečná, statečná. Jediný, kterého budu milovati, pro toho se navrátím."

Knihu doporučím každému, kdo má rád YA fantasy. Určitě si přijdete na své. Rozhodně se těším na pokračování této série, protože jestli mě první díl odrovnal, nejsem si jistá, co se mnou udělá díl druhý.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Omega. Pokud si knihu chcete koupit, můžete na stránkách Omegy nebo v knihkupectví Dobrovský.