Terapie láskou

recenze

Terapie láskou (2013) 5 z 5 / Safienka
Terapie láskou

Psychické narušení a láska jsou dvě věci, které člověka dostanou na kolena, natož pak když se spojí dohromady. A o tom tato kniha přesně je. O dvou lidech, kteří mají společné téma – bláznovství a lásku.

Matthew Quick, mladý americký autor několika děl, z nichž tomuto bylo uděleno čestné uznání Hemingwayovy nadace. Fiktivní romány, které si určitě stojí za to přečíst.

Toto dílo, tento příběh, vypráví o třicátníkovi, který se díky nám neznámé situaci ocitá v psychiatrické léčebně. Čtyři roky, doba za kterou se změnilo spoustu věcí. Díky zlepšení stavu se hlavní hrdina Pat Peoples dostává do domácího ošetřování. Aby se dalo vše zvládnout a zapojení do „nového“ světa bylo jednodušší, Pat své dny zaplňuje posilováním a běháním v igelitovém pytli. Chce se stát lepším, krásnějším a přitažlivějším jen pro to, aby se k němu vrátila jeho žena, se kterou je v odloučení. Vše má svůj řád dokud Patovi nevběhne do života Tiffany. Na první pohled bláznivá ženská, která se taktéž léčí ze svých životních traumat.

Kromě Tiffany nás autor seznamuje i s dalšími postavami. Nejtajuplnější osobou je otec Pata, který je zarytým fanouškem fotbalového klubu. Díky tomu je alespoň polovina příběhu věnována fandění, skandování a událostem, které se motají kolem oblíbených Orlů.

Postupně se nám příběh otvírá a ukazuje nám svá zákoutí. Ústřední téma je skryto až do poslední chvíle. O jistou formu napětí není nouze. Takže otázky typu: Proč se Pat dostal do léčebny? Proč ho jeho žena opustila? Proč mu všichni skrývají pravdu? Co je to vlastně zač ta Tiffany a co se skrývá za jejím příběhem? To vše nám je dopřáno až v úplném finále.

Dílo je rozděleno do kapitol, které jsou svým rozsahem úderné a tématické, je protkán dialogy a v závěru i dopisy.

Kniha, která Vás každopádně nudit nebude. Vše v jednom – humor, soucit, pravda a láska.

Příběh, který zaujal vícero čtenářů a díky tomu byl i zfilmován.

Terapie láskou Terapie láskou Matthew Quick

Pat Peoples se vrací z léčebny pro duševně choré a svět kolem mu nedává příliš smysl. Oblíbený fotbalový tým hraje na stadionu, který před několika měsíci ještě nestál, přátelé mají manželky a děti, ačkoli nedávno byli ještě svobo... více